More
  KreuOpinion

  Opinion

  Xhevair Lleshi: Librat shërojnë stresin

  Stresin e shërojnë librat! Një ekuacion i ri me shumë të panjohura që tashmë ka gjetur zgjidhje në letërsinë psikologjike. Çfarë ju kujtohet për...

  Bettina Brentano, muza e të gjithëve!

  Ajo njihte Marksin, Bethovenin, Robert dhe Klara Shumanin, vëllezërit Grim, Liszt e të tjerë, duke e kthyer kështu në një revolucion të romantizmit femëror. Nga...

  Donika Omari: Keqkuptime të shmangshme

  Për të ndryshuar pak monotoninë e politizimit që ka pushtuar bisedat kudo te ne, me shoqërinë, me shqiptarë e të huaj, me shtresa të...

  Xhevair Lleshi: Arqile Boti, spiritualisti elegant

  Unë e dija që kishte spiritualizëm, ndonëse ky nuk përmendej, si të qe një përbindësh që nganjëherë të duket se është i parrezikshëm, sidomos...

  Luan Rama: Ilirian Zhupa, ky magelan i shpirtit njerëzor

  Si në të gjithë krijimtarinë e vet poetike, edhe me poemën “Qielli im” të botuar sëfundmi, Ilirian Zhupa na sjell tre dëshmi fondamentale, e...

  Begzad Baliu: Të jesh fanolist sot

  Fan Noli është shkrimtari, intelektuali, krijuesi, përkthyesi, politikani e politologu, rreth të cilit shqiptarët janë bashkuar shumë herë, shumë kohë dhe shumë breza, sepse...

  Enver Kushi: Çamëria, dhimbje që e mbart me vete

  Reportazhin  “Guri dhe dega e ullirit” (Mbresa nga Çamëria), e kam shkruar disa javë pasi u ktheva nga një vizitë e shpejtë në Çamëri...

  Armida Laçej: Nje bukuroshe e fjetur … po zgjohet (Përsiatje për Shkodrën, nga artisti i madh kroat Hanibal Salvaro Hani)

  Ai eci me hap të shpejtë…. u ul në tokë përpara derës së hyrjes. Lotët i rridhnin…. Nuk më tha gjë për momentin, ndaj...

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË