Kreu Letërsi Bibliotekë

Bibliotekë

“Kujtimet në shtambën e harresës”, poezi nga Meti Disha

1 - në kohë karantine komshiu im,na nevojitet një lumturi pa arsye. muret e karantinës janë...

“Natak”, poezi nga Richard Desjardins

Natak në gjuhën Inuït, Inuktituk, përkthehet “i pa strehë”. Richard Desjardins ka jetuar në Nunavik, pjesa veriore arktike kanadeze ku ka...

“Unaza”, tregim nga Isak Dinesen

Në një mëngjes veror, njëqind e pesëdhjetë vite më parë, një çifligar i ri danez dhe bashkëshortja e tij dolën për një...

“Fluturimi i dytë”, tregim nga Zija Çela

Kur u hap fjala se babë e bir, Ikari dhe Dedali, do të fluturonin mbi qiellin e qytetit të tyre, shumë athinas...

“Kur putha hënën”, poezi nga Uran Kostreci

Vetëtima U gjenda natën në një shkretëtirëKu rëra avuj ngrinte e shkrumb në erëGjyryk më shfrynte gjoksi nxehtësirëDhe digjte...

“Koha neutrale”, tregim nga Feride Papleka

Këtu e ca vjet të shkuara pata shkruar një tregim. Subjekti i tij më qe kulluar aq shumë në mendje, saqë e...

“Një filxhan çaj”, tregim nga Katherine Mansfield

Të thoje se Rosemary Fell ishte vërtet e bukur, kjo nuk qëndronte. Jo, atë nuk mund ta quaje të bukur. Simpatike? Po,...

“Njëra prej ditëve të çuditshme të Krishtlindjes”, tregim nga Syd Moore

“Të kërkoj falje për atë që ndodhi. Mami është shumë e vjetër dhe shpeshherë kalon atakë paniku.” “Po, për...

Artikujt më të fundit

“Valltarja në gurë”, poezi nga Mirash Martinoviq

Në NEKROPOLEN Në VINJANI, PRANë IMOTSKIT (Hrvatskja), QëNDRON GURëVARRI, Në Të CILIN ëSHTë GDHENDUR PORTRETI I VALLTARES, KRYEVEPëR E MJESHTRIT Të PANJOHUR.

Prend Buzhala: Biografema e Librit Fishtian

Kundrim analitik i veprës së Ernest Markut: “Libri i Fishtës” (Botimet Fishta) Cili është Fishta i këtij libri?

Veprat e Azem Deliut – liria me “krimbin” e njerëzores/humanes brenda

Nga Ballsor Hoxha ...Pikërisht këtu është çështja, e dashur. E arsyeshmja s’e bën botën as më të mirë...

“Eveline”, tregim nga James Joyce

E ulur pranë dritares ajo vështronte mbrëmjen që kaplonte rrugën e madhe. Koka i mbështetej në perdet e dritares, ndërkohë që në...

KATEGORITË