More
  KreuKinematografi

  Kinematografi

  Gëzim Puka: “Aleksandër” – kronikë e një lundrimi tragjik

  Për të rrëfyer një ngjarje duhet fjala, por kur rrëfimtari nuk e gjen dot atë (we cannot find the words), atëherë ndërhyn gjuha filmike...

  Ilir Çumani: Artisti njeri dhe njeriu artist, Kadri Roshi

  Sa herë ndodh që evokojmë ngjarje e flasim me nderim për individë dhe emra personalitetesh të përveçëm, mendja më shkon tek një thënie doktrinare...

  Timo Flloko: Me përmasën që lënë pas gjigantët (Për Bekim Fehmiun në 87-vjetorin e lindjes)

  Los Anxhelesi është thuajse në anën tjetër të botës, nëntë orë larg Shqipërisë dhe Kosovës, kur lind dielli këtu atje në Kaliforni perëndon. Mëngjesi i...

  Edi Muka: Rrfime t’tjera

  Të gjithë kemi patur rastin të përjetojmë çaste vendimtare në jetë – çaste kur rrjedha e lumit të jetës sonë përplaset me diçka që...

  Festivali i filmit ‘Ekrani i Artit’ 2023 – Shkodër (Edicioni VI, 31 maj – 4 qershor)

  Vendi: Kinema Millenium, Art House, Bed Corner, Galeria e Arteve ShkodërDrejtor Artistik: Edi MukaKuratorët: Tea Paci, Zef Paci Edicioni i 6-të i ‘Ekrani i Artit’...

  Ester Gjika: Film pas filmi, unë “E bija e”…

  Bija e regjisorit të shquar Viktor Gjika, promovoi të enjten një libër mekujtime dhe shënime për jetën dhe veprën e babait të saj, botuar...

  Alessandro Delfanti: “Pinoku” origjinal është një histori radikale kundër punës

  Përktheu nga anglishtja Andreas Dushi Nëse ndihesh sikur do t’i drejtosh gishtin e mesit punës apo shkollës, nuk je vetëm. Pinoku, mes gjithë të tjerëve,...

  Enver S. Morina: Një libër për kinemanë nga Glauk Konjufca

  Librat për kinemanë dhe filmin nga autorë shqiptar të Kosovës njihen në gishta. Së fundi, Glauk Konjufca ka ardhur me dy vepra të rëndësishme...

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË