Kreu Letërsi

Letërsi

Akademik Gjovalin Shkurtaj: Pse duhet të shkruajmë më shumë për ligjërimin e letërsisë artistike të sotme

Qysh kur kam qenë punonjës shkencor në Institutin e Gjuhësisë e të Letërsisë, më është bërë zakon që, në çdo fundvit, në...

“Një pemë ulliri në Londër”, poezi nga Rudolf Marku

Ky cikël poetik përfshin poezitë e shkruara gjatë muajve të fundit, Dhjetor 2022- Janar 2023 NJË NATË

“Pasqyrëza dhe trëndafili”, tregim nga Feride Papleka

“Trëndafili nuk ka përseAi lulëzon sepse lulëzon.”Angelus Silesius Po ta shihje me vëmendje, pasqyra jonë e madhe, e...

“Te burimi i harmonisë”, tregim nga Delvina Kërluku

Dielli ngrohte me teka, dhe mua më dukej sikur ai tallej me ne. Apo, më mirë, me vizitën tonë. Jo, jo. Dielli,...

“Për Jerusalemin dhe Dashurinë”, poezi nga Yehuda Amichai

Përktheu nga anglishtja Gëzim Basha Jerusalemi Mbi një çati në Qytetin e Vjetër, terenrrobat e...

Yzedin Hima: Balada e Zonjës së rëndë të Zhulatit

Balada “Hanko, mos qaj nëpër varre” është një magji poetike e Petrit Rukës me motive nga folklori ynë i jugut. Ky tekst...

Arben Çejku: “Fajtorët” e shkrimtarit Besnik Mustafaj

Besnik Mustafaj është një shkrimtar me kohë të plotë dhe, nga ky këndvështrim, ai, realisht mund të konsiderohet si një intelektual bashkëkohor,...

Uran Butka: Zëri dhe fjala magjike

Romani i shkrimtarit Visar Zhiti, “Këpucët e aktorit”, një fiction i fuqishëm, ngërthen një dramë ekzistencialiste, që shpaloset artistikisht dhe emocionalisht në...

Artikujt më të fundit

Dr. Elsa Skënderi: Diskursi dashuror i Zejnullah Rrahmanit në veprën “Deti i Zi”

Libri “Deti i Zi”, i Z. Rrahmanit është një ndër shfaqjet më të epërme të diskursit të dashurisë në letërsinë shqipe. Diskursi...

Ermira Godo: “Shekspiri” u shkrua nga Hygoi në mërgim kurse në shqip u përkthye në internim nga Abdulla Rami

Më 29 janar përkujtohet 50 vjetori i vdekjes së Abdulla Ramit. Një bisedë me mbesën e tij, Ermira Xhomaqi...

Luran Osmani, autori i grafikës: Në një çast meditimi te shtatorja e Skënderbeut në Shkup, lindi kjo grafikë

Bisedoi Nurie Emrullai Artisti ka rol kyç në shoqëri sepse atij i duhet të mbajë gjallë kujtesën historike. Përcjellja...

Kosta Nake: Drama lindore e miqësisë perandorake

(Ismail Kadare, “Sorkadhet e trembura”, Synops për një tjetër art, Vepra 20, f.517) Fati i grave të ish-kampit...

KATEGORITË