Kreu In memoriam

In memoriam

Zija Çela: I gjallë mes shpirtrash të vdekur

Midis shumë pyetjeve që mund të bëhen, me dy po filloj. Janë ato më të epërmet, për të cilat thuhet se, kur...

Roland Gjoza: Kënga e fundit e mjellmës, apo…

Faslli Haliti na la, zemra e tij e artë u këmbye me amshimin. Ajo ngeci për njeriun dhe rron për përjetësinë. Atje...

Xhevair Lleshi: Faslli Haliti, shpirti i poetit si arë e punuar…

Mos më shiko nga duart për ndonjë dhuratë, / Dhurata më e bukur e duarve – / Shtrëngimi. Ai recitoi me mërmërimë...

Enver Cakaj: Takimi i fundit me Petro Markon

Im vëlla e ka patur mësues në shkollën pedagogjike në Tiranë dhe nëpërmjet tij u lidhëm bashkë. Erdhi në Skrapar të shkruante...

Olta Gaçe: Meditim për Vath Koreshin në ditët e Festivalit të Filmit në Tiranë

Produksioni i Parë Zyrtar me sistemin e Ri të Financimit të Kinematografisë në Shqipëri  është filmi shqiptar “Dasma e Sakos’’, me skenar...

Uran Butka: Kafja e fundit me Pjetër Arbnorin

Një ditë para se të shkonte nga kjo botë, Pjetër Arbnori  më mori në telefon. Pimë një kafe?- më pyeti. Te Kullat....

Mira Meksi: Ramon Sanchez Spanjolli që e deshëm të gjithë

E takova në verën e vitit 1984 në shtëpinë botuese “8 Nëntori”, kur, e porsadalë nga studimet universitare, iu bashkëngjita aradhes së...

Uran Butka: Një kujtim-homazh për poetin Uran Kostreci

Me Uran Kostrecin jemi njohur në fillim të vitit 1991, pasi kishte dalë nga burgu, kur ai vinte nga Elbasani, tek banonte,...

Artikujt më të fundit

Prof. Dr. Klara Kodra: Bota origjinale e një poeteshe bashkëkohore

Majlinda Rama është një lirike e ëmbël, fine dhe e thellë. Ajo ka lëvruar me sukses disa fusha, po ajo që e...

Granit Zela: Libri i fundit që më bëri të qaj? “Lamtumirë Gabo dhe Mercedes”, shkruar nga biri i Markezit

Libri që po lexoj ndërkohë: Po lexoj librin e Rexhep Shahut “Bisedë e përfytyruar me Havzi Nelën”. Ky libër...

Bahri Beci dhe koncepti i tij mbi procesin e planifikimit gjuhësor të shqipes

Nga Prof. asc. Albana Deda (Ndoja)Departamenti i Gjuhësisë, Universiteti i Tiranës Njoftimi i për mbajtjen e një konference...

Shefkije Islamaj: Ligjërimi postmodern i Rexhep Qosjes

Shkrimtari Rexhep Qosja, me të drejtë, nga studiuesit e veprës së tij letrare-artistike konsiderohet përfaqësuesi më i rëndësishëm e më i veçantë...

KATEGORITË