More
  KreuIn memoriam

  In memoriam

  Melanie McDonag: Vlerësim për Ismail Kadarenë, një shkrimtar që vërtet e meritonte Nobelin

  Përktheu: Jola Tasellari Hiq mënjanë Bob Dylan dhe Kazuo Ishiguro, e vërteta është se reagimi i shumë njërëzve kur marrin vesh për fituesin e çmimit...

  David Bellos: Unë dhe Ismail Kadare: gjashtë kujtime të ‘shkrimtarit më të madh të epokës’

  Mes 1995 dhe 2014, David Bellos përktheu nga frëngjishtja disa vepra nga Ismail Kadare, romancieri dhe poeti më i mirënjohur shqiptar, si Kështjella, Dosja...

  David Bellos: Nekrologji për Ismail Kadarenë

  Përktheu: Granit Zela Ismail Kadare, i cili ka vdekur në moshën 88-vjeçare, ishte shkrimtari më i njohur shqiptar i brezit të tij dhe të gjithë...

  Andreas Dushi: Një udhëtim drejt takimit të parë me Kadarenë

  Teksa qetësia e disa kodrave rrethonte ceremoninë e varrimit të Kadaresë në Tufinë dhe flamuri i shtruar përmbi arkëmortin e tij i dorëzohej heshturazi...

  Bujar Hudhri: Lamtumirë, mjeshtër!

  Shumë vite më parë, kur lexova paragrafin e fundit të dorëshkrimit të librit me kujtime të Helenës “Kohë e pamjaftueshme”, ku shkruhej se cili...

  Ndahet nga jeta Ismail Kadare, gjigandi i letërsisë shqipe

  Ismail Kadare, i lindur më 28 janar 1936, mbylli sytë mëngjesin e 1 korrikut, në moshën 88 vjeçare në Tiranë, pas një arresti kardiak....

  Myrvete & Begzad Baliu: Lamtumirë papas Antonio Belushi – meshtari i etnisë

  Me Shqipërinë mëmë më lidh matronimia (himariote), me arvanitasit më lidh patronimia, me Arbëresht më lidh vendlindja ime, ndërsa me Kosovën ideja e lidhjes...

  Emil Lafe: Mentor Quku dhe vepra e tij madhore për Dom Ndre Mjedën

  Kur para njëzet vjetësh doli nga shtypi libri i parë i vargores (kolanës) “Mjeda”, me gjithë paralajmërimin e autorit Mentor Quku se në një...

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË