Lexoni online gazetën ExLibris

ExLibris është gazetë e përjavshme letrare-kulturore, pjesë e Onufri SHPK. Klikoni butonin për të lexuar dhe shkarkuar falas të gjithë numrat.

të REJA

“Puthja e zezë”, tregim nga Roland Gjoza

Askush nuk të pret në Nju Jork. Je si në një ring. Manhatani është një ring. Ha ca grushte të fortë dhe...

Rreth disa teksteve të liturgjisë së krishterë në krijimtarinë e Françesk Anton Santorit

Evalda PACI Historia e shkrimit shqip përbën një prej subjekteve më interesante në fushë të studimeve mbi kulturën librore...

“Eshtrat”, tregime Uberi nga Muç Xhepa

Krishtlindje. Dëbora e parë. Mielli i Perëndisë zbardh kishën në avenynë Nju-Jork. E vërteta që sjell Zoti në tokë, shkruajnë librat e shenjtë për...

Ardian Kyçyku: Zhvendosja e shkrimtarit, mes dëbimit dhe dërgimit

I. 1. Mërgimi është sot ngjarja kryesore që shndërron e përcakton jo vetëm ecurinë e jetës së një njeriu apo të një...

“Dëshira të thjeshta”, poezi nga Gioconda Belli

Dëshira të thjeshta Sot i kisha dashtë gishtat e tu me më shkrue histori në lkurëe kisha dashtë puthje...

Intervista

Mimoza Hysa: Përkthimi i Montales në Shqipëri, i ndërlikuar dhe i keqkuptuar

Intervistoi: Violeta Murati Jeni vlerësuar në Itali, në vitin 2015, me çmimin e përkthyesit më të mirë të huaj, për...

Artikuj të ndryshëm

Njohja që s’vjen nga proza, por, befasisht, nga poezia

Nga Violeta Murati Poetja shqiptare Luljeta Lleshanaku, me natyrën e saj diskrete, por edhe me një poezi të...

Ismail Kadare: Portret artisti ne rini. Version shqiptar

Dihet se pas rënies së komunizmit, nga vendet e ish- perandorisë u prit me kureshtje dhe padurim një letërsi e re, që...

Kujtime për Mehmet bej Alltunin

Nga Ton Koka M’u dukte nji mungesë detyre e do të kishe pasë bremje ndërgjegjejet mos me u lanë pasardhësave episode...

Kritikë

Çarku i ligjëratës

Nga Mimoza Ahmeti Nuk është e lehtë për një lexues konvencional të gjejë sens imediat në gjuhën e...

RUMIU NË TEATËR – (“Destur”, “Rumi” e Musa Ramadanit)

Nga Agron Y. Gashi Pas dramës Moisiu në unazën e Inflandit (1984), Destur, Rumi (Parnas,...

Ernest Koliqi: Arti i Martin Camajt

Camaj, tashmâ, ka nji emën mirkumbues ndër shijuesa të poezís shqiptare. Me veprat e derisotshëme na ka bindë se u pajis nga natyra me...

Kulturë

Si u hoqën muralet e Kilicës dhe Jukniut nga Teatri i Operës dhe Biblioteka

Nga Ylli Drishti Më 7 korrik 2019 mbushen tre vjet nga ndarja nga jeta e drejtorit të parë të...

“GJON MILI – njeriu kurth…” nga Besim Fusha

…Mili nuk ju vret. Por, më zi se aq, ju zë të gjallë… Mili ju kap gjallë në gjendje të pagatuar… dhe...

Gëzim Qëndro: Aura kripto-teologjike e trupit politik

“Një vepër e hapur – thotë Umberto Eco – është , nëse do të përdornim një koncept veçanërisht zbulues të kulturës bashkëkohore: konceptin e “fushës”...

Muzeu “Solomon” si tregues i humanizmit dhe altruizmit të qytetarëve të Beratit

nga Yzedin Hima Dita e kujtesës (Shoah), 27 janari, është Dita e nderimit dhe kujtesës për miliona hebrenj, masakruar...

Kinematografi

“Pranverë e paharruar në fshatin e harruar” premierë botërore në Moskë, në maj në Tiranë

Në “Moscow International Film Festival” u shfaq premiera botërore e filmit artistik “Pranverë e paharruar në fshatin e harruar” me regji dhe...

Kineasti Piro Milkani vlerësohet me medaljen “Ambasador i filmit shqiptar”

Pas vlerësimit me çmim në Çeki, një tjetër medalje mirënjohje iu dorëzua kineastit Piro Milkani nga ministrja e Kulturës, Elva Margariti. Gjatë ceremonisë së dorëzimit...

Filmi shqiptar “Streha mes reve” shpallet më i miri në Valletta Film Festival

  Pa u mbushur një vit nga premiera në kinemanë shqiptare, filmi i regjisorit Robert Budina, “Streha mes...

Në edicionin XI të PriFest në Kosovë: premiera e filmit artistik “Fusha e mëllenjave”

Një tjetër premierë u vjen ekraneve shqipfolëse. “Fusha e mëllenjave”, me skenar dhe regji të Arzana Krajës, hapi zyrtarisht edicionin e 11-të të PriFest,...