Kreu Intervista

Intervista

Gjovalin Shkurtaj: Gjuha shqipe ka pësuar dëmtim të madh që kur është hequr nga shkollat e mesme

Bisedoi Andreas Dushi A.D.: Si i dalë së voni nga shkolla, emri Juaj profesor më lidhet pazgjidhshëm me...

Andreas Dushi bisedë me Ismail Kadarenë/ Vjershat tuaja janë shkruajtur me një gjuhë që as në prozë nuk përdoret

Sikurse çdo ditë, bashkë me botuesin e tij, Kadareja po pi kafen te “Juvenilja”. E dija që atë drojen e mëpërparshme s’do...

Bisedë e Martin Camajt me Anton Nikë Berishën në vitin 1990: Individualiteti ynë shprehet në letërsinë dhe artin tonë

Madhështia e mirësjelljes dhe e dijes Kur takohesh dhe bisedon me Martin Camajn, nxënësin e Shkodrës, studentin e Beogradit,...

Marina Abramović flet për fuqinë shëruese të kristaleve, konfliktin Ukrainë-Rusi dhe anën e saj ushtarake

Kur Marina Abramović udhëtoi për në Kiev në shtator të vitit të kaluar, ajo nuk e dinte që monumenti i saj do...

Artur Spanjolli: Libri që pati ndikimin më të madh në shkrimet e mia: “Ftesë në studio” dhe “Njëqind vjet vetmi”

1. Libri që po lexoj ndërkohë. E kam zakon të filloj disa libra përnjëherësh. I filloj dhe i...

Nebi Bardhoshi: Antropologjia i jep rëndësi gjallnisë së jetës dhe kulturës në përditshmërinë e saj

Bisedoi: Andreas Dushi Prof. Bardhoshi, fushat që përfshin studimi i antropologjisë janë të shumta, prandaj është pak e...

Gazmend Krasniqi: Me titujt e librave të mi është si t’i thuash lexuesit: Kujdes! Kjo është letërsi.

Bisedoi Andreas Dushi Krijimtaria juaj fillon me poezi. Çfarë mund të thuash për poezinë tënde, kur për librin poetik...

Paradhomat e “Dhomave pa mure” – Bashkëbisedim i shkrimtares Mimoza Hysa me autoren e librit, Arta Markun

Një libër si ngrehinë me hapësira të mëdha ku ka një holl mikpritës, një paradhomë-parafjalë, mirëfilli një ese. Po në stilin e...

Artikujt më të fundit

Edison Çeraj: Magjikja e një udhëtimi

Cikli i fundit me piktura i skulptorit Artan Peqini, nën shënjuesin “Përtej kohës”, është nji arrati pa zhurmë nga habitati, ose nga siguria....

Marcel Proust: Dorëheqja e parë

Dorëheqja e parë është nxjerrë si tregim nga romani Në kërkim të kohës së humbur dhe është botuar me disa autorë të...

Dr. Feride Papleka: Marcel Proust, “Në kërkim të kohës së humbur” (À la recherche du temps perdu)

Një udhëtim i vërtetë zbulimi nuk do të thotë të kërkosh peizazhe të reja, por të kesh vështrim të ri.

Emin Azemi: Periferia dhe periferikët, dashurinë njerëzore mund ta bartin në qendër të botës

Në librin “Nënë Tereza, shenjtorja e periferive”, të studjueses Ines Murzaku, e shkruar me një metodologji të avancuar kërkimore e përmbajtësore, do të hasim...

KATEGORITË