Kreu Intervista

Intervista

Mehmet Kraja: Shkrimtarët e vërtetë, përveçse ua ndreqin jetën njerëzve, shpesh edhe ua nxijnë

Intervistoi: Violeta Murati Nuk besoj se është aq komode për një shkrimtar si ju të flitet vetëm për letërsinë....

Natali Sarot: Shkrimtari midis jetës dhe vdekjes

Intervistoi: Branka Bogavac Ç’do të thotë për ju të shkruash: të zotërosh, apo të japësh, njëri apo tjetra?

Rexhep Ferri: Tani po më tërheqin vetëm gabimet e bukura…

Intervistoi: Violeta Murati I keni kaluar të 80-tat. Besojmë se njeriu ka një fjalë, mendim, se me çfarë...

Ilire Vinca: Në teatër, komunikimi me publikun është gjithmonë i freskët, kurrë njësoj

Intervistoi: Anila Dedaj Drama “Natën, má” e Marsha Norman, fituese e çmimit “Pulitzier”, ka qenë ndër më tronditëset...

Rita Petro: Kur fillon të ndiesh gjuhën e trupit përmbysen të gjitha mitet, diktaturat

Intervistoi: Violeta Murati A mund të na kujtoni kur keni dëgjuar zërin tuaj, të brendshëm për të shkruar?...

Visar Zhiti: Hermetizmi ynë, jo si ai europian, më i vrazhdë, ekzistencial…

Intervistoi: Violeta Murati Jeni njeriu dhe shkrimtari në vëmendje të medias, së fundmi edhe për dosjen tuaj të...

Edmond Tupja: Përkthimi nuk është mision i pamundur, por i pambaruar

Intervistoi: Violeta Murati Po vërejmë se gjuha jo vetëm që nuk shkruhet gjithnjë e më mirë, por ka...

Agron Tufa: Letërsia e mirë fsheh një apel, që ta pëshpërit, si një urdhër i brendshëm

Intervistoi: Violeta Murati Ndonjëherë ia vlen të niset nga e para, ku kujtesa mban ngjarjet më të rëndësishme...

Artikujt më të fundit

Virion Graçi: Peizazhi − rrëfimtari i rrezikuar

Jasunari Kavabata Njëri nga romanet më të mirë të nobelistit japonez Jasunari Kavabata “Vendi i dëborës” më jep...

“Uji, e gjithë pesha e tij” tregim nga Roxane Gay

Uji dhe dëmi prej tij nuk i ndaheshin Biankës. Kurdo që ngrinte sytë lart, kudo që ngrinte sytë lart, njollat e ujit shfaqeshin...

Joachim Röhm: Pa një karrierë solide në vendin tënd s’mund të përpiqesh “të pushtosh botën letrare” në Europë apo Amerikë

Intervistoi: Violeta Murati Ju jeni një përkthyes i rrallë i shqipes, të cilën e njihni mirë, në gjuhën gjermane. Një...

Drita dhe errësira e çmimit Nobel 2019

nga Rafia Zakaria (CNN) “Ju e dini se ishim ne që ju mbrojtëm për shekuj me radhë nga hordhitë...