More
  KreuHistori

  Histori

  Enver Kushi: Deklarata e kryeministrit grek Teodoros Pangallos e vitit 1926, për marrëdhëniet shqiptaro-greke dhe Çamërinë

  I Historia e marrëdhënieve shqiptaro-greke në këto 100 vite të vendosjes së marrëdhënieve diplomatike mes dy vendeve, është karakterizuar nga stinë në të shumtën e...

  Uran Butka: Kongresi i Manastirit dhe Mid’hat Frashëri

  Në fillimet e shekullit 20-të Mid’hat Frashëri bëhet formulues, zëdhënës dhe misionar i shqiptarizmit, që kish lindur si lëvizje ideore dhe shpirtërore në kohën...

  Aurel Plasari: Zotërit e Perlatit – Një përkujtim historik

  Këtë 29 tetor u bënë 560 vjet nga ngjarja diplomatike e Rodonit, vend historik ku nga Skënderbeu dhe kancelarët e tij u hartua, u...

  Matteo Mandalà: Skënderbeu dhe muzika flamande: disa shënime mbi trumbetarin Zorzi

  Disa kohë më parë, në një post që botova në mediat sociale, përmenda një koncert muzikor që ishte ekzekutuar në prani të Skënderbeut. Këtë...

  Enver Kushi: Rrënjët çame të Mitrush Kutelit

  …me gjithëse lindur në Tiranë, prej prindërish lindur në Pogradec e në Korçë, i ndjej rrënjët e mia në tokën çame, në Artë…Pandeli Paso Duke...

  Auron Tare: Albanoi of Ingliterra

  Nga ultësira kodrinore e Paix de Calais, në Francën Veriore, 800 shqiptarë vështronin ujërat e turbullta të ngushticës që ndan brigjet franke nga ato...

  Arben Ndreca: Filoteu dhe Karakali – dy manastire të arbërve në Malin Atos, shek. XVI

  Në vjeshtën e vitit 1725 shtegtari rus Vasilij Barski iu drejtua Malit Atos për një udhëtim në manastiret e shenjta të atij gadishulli. Mori...

  Dr. Brikena Smajli: Historia mitike e kontinentit të vjetër

  Këtë javë u përmbyllën aktivitetet e Javes së Kulturës Evropiane e cila hapi ciklin e Javëve Kulturore. Në vijim, një shkrim mbi historinë mitike...

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË