More
  KreuEditorial

  Editorial

  Duke imagjinuar veriun e Shqipërisë në alpet bavareze – Belfjore Qose, Blerina Rogova Gaxha, Zuzana Finger, Christian Voss.

  Prezantim i shkurtër i Martin Camajt Martin Camaj konsiderohet sot si një prej shkrimtarëve më të rëndësishëm shqiptarë të shekullit XX. Camaj ka lindur në Shkodër...

  Xhevair Lleshi: Libri shqip përpëlitet dhe po jep shpirt…

  Statistikat për leximin? Qesharake. Autor dhe botues, shqetësime ... Është shqetësuese,thua, leximi i librave? Është për të vënë duart në kokë! Një miku im më...

  KADARE-ONUFRI 25 VJET BASHKËPUNIM – Bujar Hudhri: Ishte një terren i vështirë dhe vazhdimisht binin rrufe

  Gjysmë shekulli më parë Më kujtohet kur isha një nxënës në tetëvjeçare, mbi pesëdhjetë vite të shkuara, kur një të diel në mëngjes, i shoqëruar...

  Bujar Hudhri: Panairi online i librit: Po ç’kuptim ka?

  Javën që shkoi u zhvillua panairi kombëtar i librit “Fieri 2020”. Megjithëse larg kryeqytetit, ky panair, prej gjashtë vjetësh është bërë një qendër e...

  Mimoza Hysa: Gjithmonë drejt shtëpisë

  Çfarë mund t’i bëjë bashkë njerëzit e letrave? Çfarë mund t’i mbledhë në një kuvend? A mund të ketë një tubim ekstra-letrar që i bashkon...

  Xhevair Lleshi – Parulla e modës: “Libri në dekadën e re”

  Nuk më hiqet nga mendja as titulli, as kërkesa: Libri në dekadën e re. Ministria e kulturës i ftoi të gjithë ata që mund të jepnin një dorë për...

  Bujar Hudhri: Përse e botoj këtë gazetë

  Ka qenë fillimi i vitit 1988, kur nisa punën në redaksinë e një gazete lokale, që dilte çdo të mërkurë dhe të shtunë. Ndonëse nuk kishim...

  Mungesa e stendës “Albania” në panairin e librit në Frankfurt dhe Tetori i Librit në Tiranë

  nga Bujar Hudhri Prej shumë vjetësh stenda “Albania” mungon në Panairin më të madh në botë që organizohet çdo vit në mes të muajit tetor. Është...

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË