Kreu Arte pamore

Arte pamore

“Idromeno” i plotë, nga portreti i parë te Durham në portën e ferrit

Nga Anila Dedaj Vepra është e para që çel rrugëtimin e ekspozitës Kolë Idromeno në retrospektivë, të kuruar nga Erzen Shkololli, dhe...

Si u hoqën muralet e Kilicës dhe Jukniut nga Teatri i Operës dhe Biblioteka

Nga Ylli Drishti Më 7 korrik 2019 mbushen tre vjet nga ndarja nga jeta e drejtorit të parë të...

Ismail Kadare: Elegji për artin

Parathënia e albumit “Vilson Kilica – Një jetë në krijimtari”, tetor 2012 Pëlhurat e pambaruara, bocetet, ashtu sikurse sinopset....

Ermir Hoxha me studimin “Historia e Artit Shqiptar 1858-2000”

Një punë 10 vjeçare e studiuesit të arteve pamore, Ermir Hoxha është finalizuar me botimin “Historia e Artit Shqiptar 1858 – 2000”,...

Sokol Beqiri – Art për të mos harruar tmerret e luftës

Nga Suadela Balliu Të shkruash poezi pas Auschwitz-it është barbare, thoshte filozofi gjerman...

Si e rikrijonte botën në art piktori Lin Delija

Nga Ardian Ndreca Lin Delija e nisi rrugëtimin e tij artistik në klostrin françeskan...

Driant Zeneli — Fëmijët e minierave të Bulqizës në Bienalen e Venecias

Nga Fatmira Nikolli Ndodhemi në Bulqizë pranë minierave dhe kemi përballë 5 heronj. Janë pesë fëmijë që ecin...

Kim Knoppers – Dinastia Marubi – 100 vjet të studios fotografike shqiptare

“Dinastia Marubi – njëqind vjet të studios fotografike shqiptare”, një ekspozitë e risjellë në Shkodër në Muzeun Marubi nga 15 shkurti, zbulon...

Artikujt më të fundit

Viktor Frankl dhe kërkimi për kuptimin

Nga William J. Winslade Më 27 janar 2006, në gjashtëdhjetë e një vjetorin e çlirimit të kampit të vdekjes së...

Pajtim Statovci fitues i çmimit më prestigjoz në Finlandë për letërsi, “Finlandia”

Çmimet më prestigjioze të librit në Finlandë për letërsinë, jo-letërsinë dhe letërsinë për fëmijë u dhanë më 27 nëntor nga Fondacioni Finlandez i Librit...

Shkrimtarët mbështesin Agron Tufën

Te dashur Virion dhe Zoica, Deshiroj te jeni mire me shendet te tre dhe me gjithe familjet tuaja ne Gjirokaster.

Mimoza Hysa: Diktatura kërkon një trajtim nga brenda, me gishtin drejtuar vetes dhe jo tjetrit

Intervistoi Violeta Murati Pas një përvoje tridhjetëvjeçare me përkthimin e autorëve si Giacomo Leopardi, Dino Buzzati, Eugenio Montale, Antonio Tabucchi,...