Kreu Letërsi Shënime mbi libra

Shënime mbi libra

Behar Gjoka: Pikëtakimet e romanit “Hasta la vista” me “Porta e diellit” të Simonë Teri

Romani “Porta e diellit” i shkrimtares franceze, Simonë Teri, është botuar në Paris, në vitin 1939, pra kemi të bëjmë me një...

Botohet në rumanisht vëllimi poetik “Foresteria” i akademikut Kujtim M. Shala

Dy fjalë për vargjet Nis sot rrugën drejt vetëdijës së lexuesit të vëmendshëm e të zgjedhur një poezi që...

Kosta Nake: Skaner rrëqethës i Sigurimit të Shtetit Komunist

Romani “Ngjizja e papërlyeme” i Agron Tufës Kam përdorur epitetin “i shëndoshë” për këtë roman sepse kam parasysh 731...

Agim Bajrami: Vdekja vjen përtej së martës

Persiatje mbi romanin “Asnjëherë të martën”, i Bashkim Hoxhës, botoi Onufri Për të nisur leximin e librave të...

Anxhela Çikopano-Hoxha: Po ti, do të dije ç’të bëje me lirinë tënde?

Pas leximit të romanit “Liria ime” të Mehmet Krajës Nuk do të kisha shkuar vetiu në një raft...

Jean-Paul Champseix: “Republika e Korçës dhe Franca”

Një shënim kritik i profesorit dhe kritikut francez Jean-Paul Champseix, studjues i veprës së Kadaresë, mbi romanin e fundit të Luan Ramës...

Prof. Asoc. Dr. Bashkim Vrekaj: Studimi “Arbëreshët midis realitetit dhe mitit”, i autorit Fatmir Toçi kontribut për njohjen e historisë dhe kulturës arbëreshe

Studimi Arbëreshët i autorit Fatmir Toçi, pavarësisht modestisë së autorit që e cilëson si një vështrim të shkurtër historik dhe kulturor është...

Fatbardh Amursi Rustemi: Niko Kacalidha: as kaçak i vjeshtës dhe as harraq i udhëve

I gjithë rrugëtimi poetik i Niko Kacalidhës shtrihet në 534 faqesh, në librin “Heraldikët e borës”, botim i Onufrit. Nëse autorit iu...

Artikujt më të fundit

Lindita Tahiri: Zija Çela ka krijuar një autoritet të ri, atë të lexuesit

1 Kur përuroi romanin “Apokalipsi sipas Shën Tiranës”, Zija Çela u paraqit në sallë përballë gazetarëve pa asnjë kritik...

Dhjetë poezi nga Antonella Carmen Caggiano

Përktheu nga orgjinali Eda Agaj Zhiti Italia dhe poezia kanë një përbashkësi të vijueshme si bregu me detin, do...

“Njerëz prej buke”, tregim nga Faruk Myrtaj

Gardiani nuk po bëhej i gjallë dhe unë u ngrita. Në një hapësirë si e kësaj qelie, të ngrihesh...

Feride Papleka: Frymëzimet bodleriane të poezisë së Shuteriqit liceist

Në vitet e para të liceut francez të Korçës, një ngjarje e rrallë i trazoi ëndrrat dhe dëshirat e Shuteriqit të ri....

KATEGORITË