More
  KreuLetërsiShënime mbi libra

  Shënime mbi libra

  Shefqet Dibrani: Një mëz që turfullonte pas karrocës

  Shpend Sollaku Noé, poezia MËZI PAS KARROCËS, 1971, botuar në librin ‘SFINKSI - MEZAT E KALTER’, 1987.*Marrë nga antologjia poetike ATDHEU I TJETRIT, faqe...

  Fabio M. Rocchi: Një mallkim bashkëkohor. Mbi përkthimin italisht të romanit të Andreas Dushit, “Ballata del tatuaggio”.

  Një brez i ri shkrimtarësh. Andreas Dushi ka lindur në Shkodër në vitin 1999. Për rrjedhojë, ai është një shkrimtar i ri i cili i...

  Alfred Çapaliku: “Fjalori i gjuhës së Ndre Mjedës” i Kolë Ashtës – pasuri e paçmuar e thesarit të shqipes

  Lexuesit e interesuar dhe posaçërisht studiuesit e opusit mjedian janë tani të pajisur me një guidë të pafund linguistike, me një “vademecum” të imët...

  Skënder Karriqi: Takimi fatlum i Doruntinës me Kadarenë

  Paragrafi përmbyllës i shkrimit: “Intertekstualiteti në romanin “Kush e solli Doruntinën” të Kadaresë, me autor Islam Haxhiun, botuar në ExLibris, dt. 7 janar  2023,...

  Mehmet Elezi: Frano Kulli dhe fjalor i dashurisë pa kompromis për Gjergj Fishtën

  S’ka pushtet më të madh se pushteti i dashurisë, i përkthyer në vepra, thotë diku Niçja. Prej vitesh Frano Kulli dashuron shumë. Dashuri pa kompromis...

  Aleksandër Çipa: Tharja kulturore prej regjimit korruptiv

  Romani “Pushteti i kancerozëve” i autorit Kleo Lati Reagimi social dhe politik i shkrimtarëve aktualë, përmes letërsisë që sjellin është një shërbesë e vyer për...

  Migena Kapllani: Ankthet e kohës që jetojmë

  Për librin me tregime “Asgjëja ime” të Laura Olldashit Ditët e para të tetorit në Tirana International, promovoi librin e saj të dytë, Laura Olldashi,...

  Floresha Dado: Qasje të ndryshme ndaj raportit të personazhit me realen

  (Pjesë nga studimi në proces) Interpretimi i kësaj marrëdhënieje, që kur u trajtua teorikisht për herë të parë nga Aristoteli e në vazhdim nga teoricienë...

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË