Kreu Letërsi Botime të reja

Botime të reja

MESDHEU LINDOR, një roman nga Ivi Meleagrou (botime Ombra GVG)

Mesdheu Lindor (1969) i Ivi Meleagrou mund të konsiderohet si kulminacioni i parë i rëndësishëm, një kërcim i madh si në prozë,...

Dëshmia romaneske për një dashuri shekspiriane (parathënie nga Luan Starova) – Botohet në maqedonisht romani “Dashuria e nëmur në Maligrad” i shkrimtarit Luan Rama

Për popujt që jetojnë afër njëri-tjetrit me kufij të pandryshuar dhe që të tjerët i kanë vendosur të bashkëjetojnë në histori, letërsia...

Prof. Dr. Klara Kodra: Recension mbi prozën “Andrushi”, të autorit më të ri të letërsisë për fëmijë Flori Kasaj

Letërsia shqiptare për fëmijë po spostohet gradualisht nga roli dytësor në të cilën e ka lënë për një kohë të gjatë kritika...

Namik Dokle: Gjerdan perlash të kulturës shqiptare në spanjisht

Botohet në Spanjë libri E BUKURA E DHEUT, me 106 përralla shqiptare, të përzgjedhura nga studiuesja dhe përkthyesja MARÍA ROCES GONZÁLEZ...

Tani në shqip romani “Një sëpatë në duart e tua” i shkrimtarit qipriot Emilios Solomou

Nga Jeta Hamzallari Vetëm pak ditë më parë Sh.B.DITURIA ka botuar romanin Një sëpatë në duart e tua të...

Bashkim Koçi: Dritë për atë që dritësoi Bektashizmin

Suksesi është biri i guximit. E gjej të udhës të sjell këtë sentencë ndërsa jam njohur me tri veprat voluminoze të Baba...

Mbi udhëtimin europian të një romani bashkëkohor shqiptar “Secili përkthehet simbas mënyrës së vet”

Nga Andreas Dushi Cikli romanesk në tre vëllime, me titull “Secili çmendet simbas mënyrës së vet”, vëllimi i...

Pas Italisë botohet në Francë romani “Metamorfoza e një kryeqyteti” i shkrimtarit Ylljet Aliçka

Këto ditë ështëtë  botuar  në gjuhën frënge romani “Metamorfoza e një kryeqyteti” i shkrimtarit Ylljet Alicka,  përkthyer nga Mishel Obri (Michel Obry)...

Artikujt më të fundit

Edison Çeraj: Magjikja e një udhëtimi

Cikli i fundit me piktura i skulptorit Artan Peqini, nën shënjuesin “Përtej kohës”, është nji arrati pa zhurmë nga habitati, ose nga siguria....

Marcel Proust: Dorëheqja e parë

Dorëheqja e parë është nxjerrë si tregim nga romani Në kërkim të kohës së humbur dhe është botuar me disa autorë të...

Dr. Feride Papleka: Marcel Proust, “Në kërkim të kohës së humbur” (À la recherche du temps perdu)

Një udhëtim i vërtetë zbulimi nuk do të thotë të kërkosh peizazhe të reja, por të kesh vështrim të ri.

Emin Azemi: Periferia dhe periferikët, dashurinë njerëzore mund ta bartin në qendër të botës

Në librin “Nënë Tereza, shenjtorja e periferive”, të studjueses Ines Murzaku, e shkruar me një metodologji të avancuar kërkimore e përmbajtësore, do të hasim...

KATEGORITË