Kreu Opinion

Opinion

Pse romani “Njëqind vjet vetmi” është përjetësisht i dashur

Nga Veronica Esposito Në krye të këtij viti bëra vizitën time të parë në Kolumbi. Gjatë qëndrimit tim,...

Iljaz Spahiu: “Shuhet një fanar ndriçues në Europë, një tjetër fanar ngrihet në heshtje” – Vepra e Kadaresë e botuar në Kinë

“Shqipëria, ky vend që sot shumë të rinj as që e kanë dëgjuar, dikur në kohën tonë, ka qenë “Fanar ndriçues në...

Elif Shafak mbi çfarë do të thotë t’u përkasësh njëkohësisht shumë vendeve

Ky qytet do të të përndjekë gjithmonë,” shkroi poeti grek Constantine Cavafy, edhe kur shkon në një shtet tjetër, në një breg...

Gabriel García Márquez: Të ngratët përkthyes të mirë

Përktheu nga origjinali spanjisht nga Mira Meksi Dikush ka thënë se të përkthesh është mënyra më e mirë...

Pol Milo: Supermeni, herkuli dhe bindësit e opinionit

Supermeni është një personazh i trilluar imagjinar amerikan, një superhero i cili fillimisht është publikuar nëpër libra komikë nga kompania amerikane...

Xhevair Lleshi: Ditë leximesh në parkun e madh të liqenit

Ditë me diell të bukur. Puku, vogëlushi Puku, që zakonisht prehet mes librave dhe lodrave, kësaj radhe zgjodhi të bëjmë së bashku...

Virion Graçi: Gjergj Kastrioti dhe Naimi nëpër kohë rrëfimtare…

Nga botimi i parë në vitin 1898 “Istori’e Skënderbeut” e Naim Frashërit, rrugëtimi i Poetit Kombëtar dhe i Heroit Kombëtar ka qenë...

Artur Spanjolli: Odiseja e një takimi me Kadarenë

Kontaktet e para me shkrimtarin e vetëm të shqipërisë të cilin që në rininë e parë, sapo e zbulova, nuk e tradhtova...

Artikujt më të fundit

Publikohet Lista e Gjatë e Booker Prize

Përgatiti Andreas Dushi Më 27 korrik 2021, u bë publike lista e gjatë e kandidatëve për çmimin Booker...

Emrije Krosi: Që soneti i Uran Kostrecit mos të mbetet në hije si vetë jeta e tij

Uran Kostreci qe i fundmi i mohikanëve, qëndrestari i fundit nga radhët e -ish të burgosurve politikë, të quajtur nga (Visar Zhiti),...

Rudolf Marku: Një takim i paharruar me shkrimtarin John Updike

Në Korrikun e vitit 1994 ndodhesha i ftuar në një program kulture në Shtetet e Bashkuara. Qendrimi im për afër dy muajsh...

Ervin Nezha: Një vështrim mbi romanin “Darka e gabuar” të Kadaresë

Në rrjedhën e gjatë të kohës, historitë përsërisin vetveten. Dy mijë vjet më parë, në një darkë të paqartë, të mbuluar nga...

KATEGORITË