Kreu Opinion

Opinion

Philippe Hamon: Midis Parisit dhe Urbinos

Përktheu Brikena Smajli Kujtimet e mia të semiotikës janë të lidhura me Italinë: në veçanti, kam kujtime të...

Andreas Dushi: Përqasje estetike e sendit të gatshëm (ready made)

Në Muzeun Kombëtar të Artit Modern – Paris mund të shohim Shurrëtoren, veprën e artit të përgatitur nga Marcel Duchamp. Ajo nuk...

Niko Kacalidha: Takimet me Kadarenë, mbresa që nuk shlyhen

Një ndjenjë e veçantë mirënjohjeje, adhurimi dhe një afinitet fisnikërie më shtyn të shkruaj këto radhë për Ismail Kadarenë, personalitetin e shquar...

Mimoza Hasani Pllana: Do të doja që këtë ditë të përuronim shtatoren e shkrimtarit dhe nobelistit Elie Wiesel

27 janari, Dita Ndërkombëtare Përkujtimore e Holokaustit, shënohet për të përkujtuar 6 milionë hebrenjtë e vrarë nga regjimi nazist dhe bashkëpunëtorët e...

Ch. Baudelaire: Palimpsesti

Përktheu nga origjinali Fabiola Kadi “Ç’është truri i njeriut, përveçse një palimpsest i stërmadh i natyrshëm? Truri im...

Xhevair Lleshi: Karakteri i leximit të librave

Përfytyroj gjithmonë një njeri nevrastenik që gjatë leximit shtrëngon dhëmbët, skërmitet, bën gjeste padurimi, habitet, ngre vetullat, lëshon ofshama dhe psherëtima, ngërdheshet,...

Natasha Shuteriqi: Letërsia për fëmijë mes dilemës dhe mbijetesës

(Pse, dreqin, kemi frikë nga letërsia për fëmijë?) Ligji i parë i komunikimit thotë se është e pamundur...

Elona Kola: Fëmijet e sotëm shqiptarë dhe gjuhët shumëngjyrëshe

Në një ditë te zakonshme në aeroportin e Tiranës është e natyrshme të të tërheqin vëmendjen copëza bisedash të vogla aty-këtu midis...

Artikujt më të fundit

Durs Grünbein: Fjalët, çfarë janë ato, miq apo armiq?

Intervistoi Arno Widmann(botuar më 30.10.2020, në Frankfurter Rundschau) Përktheu nga gjermanishtja Valon Veliqi Z. Grünbein, cila...

“E verdhë mbi të zezë”, cikël poetik nga Nafije Zogaj

GJETHE TË GJELBËRTA FILLUAN TË BININ dielli u shkëput nga yjetqë i rrinin larg zërit të zi të natësu...

“Kush ma gjen lisin e moçëm?” tregim nga Mehmet elezi

1. Qyteti dhe vetë kalaja mbi lumë u mpakën prej tute. Çka po u shihnin sytë, nuk ishte parë...

“Paris mon amour”, tregim nga Roland Gjoza

Nuk e di a beson në Krisht e, nëse beson në Krisht, beson dhe te Viktor Hygoi, i cili ta dëgjon fjalën...

KATEGORITË