Kreu Uncategorised

Uncategorised

Xhafer Korro: Mbresa dhe kujtime nga jeta e shkrimtarit të shquar (fajkoi i bregdetit) Petro Marko dhe piktores së talentuar Safo Marko

Isha student në shkollën pedagogjike rreth viteve 1953-1957 të shekullit të kaluar. Më kujtohet se në një ditë tetori,...

Mësimet e “Uliksit” të James Joyce-it, një shekull më pas

Romani i shkëlqyer i Joyce-it, 100 vite më vonë, na paralajmëron nacionalizmin dhe idhujtarinë, e na bashkon në jetë dhe në vdekje

Floresha Dado: Kritika franceze mbi Kadarenë horizont i ri metodologjik për studimet tona letrare

Nuk do të kishte asgjë të re nëse do të vija në dukje thjesht vlerësimet që kritikë e studiues francesë i bënë...

Poezi nga Skënder Rusi

DITËT E MIA PA TY Ka ditë kur unëS’di ç’të bëj me veten,Dal nga shtëpiaDhe vetmia për dore më...

Arshi Pipa: Një mungesë kaq e gjatë, si një natë e përjetshme

Nga Odile Daniel Isha në Paris, kur, në maj 1992, mora një thirrje telefonike nga një shqiptar nga...

Jordan B. Peterson dhe libri i tij “12 rregulla për jetën” – shënime të përkthyeses Atena Bishka

Atë të premte fundmarsi 2009 agimi ia behu me kujë e ofshamë. Qielli derdhej teposhtë me rrapëllimë e hakërrimë. Në stacionin St....

Enver Kushi: Manteli i purpurt i Bilal Xhaferit (Çamëria si ringjallje)

Kushdo që  i kthehet dhe  i rikthehet leximit apo studimit të veprës së Bilal Xhaferit, nuk ka sesi të mos ndjejë në...

Delvina Kërluku: E di që ëndërron, (dhe përgjërohesh), të jemi bashkë

Sikur ta dije çdo të doja të të dhuroja sot në ditëlindjen tënde,unë që s’kam në dorë as fuqinë, as mbretërinë,tek ëndërroj...

Artikujt më të fundit

Dr. Elsa Skënderi: Diskursi dashuror i Zejnullah Rrahmanit në veprën “Deti i Zi”

Libri “Deti i Zi”, i Z. Rrahmanit është një ndër shfaqjet më të epërme të diskursit të dashurisë në letërsinë shqipe. Diskursi...

Ermira Godo: “Shekspiri” u shkrua nga Hygoi në mërgim kurse në shqip u përkthye në internim nga Abdulla Rami

Më 29 janar përkujtohet 50 vjetori i vdekjes së Abdulla Ramit. Një bisedë me mbesën e tij, Ermira Xhomaqi...

Luran Osmani, autori i grafikës: Në një çast meditimi te shtatorja e Skënderbeut në Shkup, lindi kjo grafikë

Bisedoi Nurie Emrullai Artisti ka rol kyç në shoqëri sepse atij i duhet të mbajë gjallë kujtesën historike. Përcjellja...

Kosta Nake: Drama lindore e miqësisë perandorake

(Ismail Kadare, “Sorkadhet e trembura”, Synops për një tjetër art, Vepra 20, f.517) Fati i grave të ish-kampit...

KATEGORITË