Kreu Arte pamore

Arte pamore

Pesha e mungesës

Nga Edison Çeraj Sa herë kam rastin të shoh pikturat e Fatlum Doçit, provoj ndjesinë e një gjëje...

Përjetësia femërore nga ’900-ta, vetëizolimi dhe modelja e lirisë…

Nga Artan Shabani Artan Shabani “Me një valle dëfryese, pa marrun frymë” vjen sot...

Proza e pikturës së Bashkim Ahmetit

Nga Thanas Dino Peizazhet e para më të mira të Bashkim Ahmetit ishin aq të lira, sa dukej...

Dorian Koçi: Portreti i rrallë i Skënderbeut dhe vazoja e Kastriotëve në Leçe

Shtatëmbëdhjetë artefakte nga Muzeu Historik Kombëtar i Shqipërisë, që lidhen me periudhën e Skënderbeut, si dhe artefakte e dorëshkrime të panjohura nga...

Bulevardi i përkryer i Edi Hilës – Nga monarkia tek italianët, komunistët e protestat…

Nga Violeta Murati Hyrja në një muze nuk është gjithnjë argëtuese, siç mund të ndodhë në kryeqytetin shqiptar,...

ANARKIA SI LIRI SUPREME – Shenja nga brezi i artë

Nga Vladimir Myrtezai Të etur për liri, vijimi i viteve nëntëdhjetë do shënonte kulmin e një kalimi të...

Gëzim Qëndro, “Kinostudioja” fjala e fundit e një intelektuali…

Nga Flori Slatina Në fund të janarit të vitit 1980, një djalë i ri që vetëm pak muaj...

Të krijosh mbi një kohë, pezull

Nga Ilir Kaso Universiteti i Arteve dhe Fakulteti i Arteve të Bukura organizon aktivitetin kulturor me titull “Proçes”....

Artikujt më të fundit

E përtejmja e qenies dhe e atjeshmja e poetit (Sprovë për një lexim pragmalinguistik të poezisë “Kur të jesh mërzitur shumë”) nga Tomorr...

Kur të jesh mërzitur shumëKëtu s’ do të jem, do jem larguar; Në tokë i tretur si të tjerët, Në kafenenë...

Alba Kepi: Gjurmë shqiptare në qytetin më antik italian

“Vrimat e zeza” të Levit “Përballë ishte një mal tullac e shterpë me një ngjyrë të shëmtuar gri, pa...

Shkrimtari i ri përballë kohës, vendit dhe besueshmërisë (Refleksion para “Panairit të Librit”) nga Andreas Dushi

Muaji i librit, tetori, dhe muaji i Panairit, nëntori, më bënë të mendoj se si një shkrimtar i ri qaset në realitetin e...

“Përshëndetja e nënës”, tregim nga Ljudmilla Petrushevskaja

Përktheu nga origjinali Aleksandër Koli Olegu, një djalosh i ri, kur i vdiq e ëma mbeti jetim. Mbeti...