Kreu Intervista

Intervista

Bessa Myftiu: Rrëfim për Tiranën e dikurshme dhe malli për të shkruar shqip

Bisedoi: Marcela Tringaj …Ka diçka shekspiriane në këtë roman të autores Bessa Myftiu, shqiptare me banim ne Zvicër që...

Durs Grünbein: Fjalët, çfarë janë ato, miq apo armiq?

Intervistoi Arno Widmann(botuar më 30.10.2020, në Frankfurter Rundschau) Përktheu nga gjermanishtja Valon Veliqi Z. Grünbein, cila...

Gjovalin Shkurtaj: Gjuha shqipe ka pësuar dëmtim të madh që kur është hequr nga shkollat e mesme

Bisedoi Andreas Dushi A.D.: Si i dalë së voni nga shkolla, emri Juaj profesor më lidhet pazgjidhshëm me...

Andreas Dushi bisedë me Ismail Kadarenë/ Vjershat tuaja janë shkruajtur me një gjuhë që as në prozë nuk përdoret

Sikurse çdo ditë, bashkë me botuesin e tij, Kadareja po pi kafen te “Juvenilja”. E dija që atë drojen e mëpërparshme s’do...

Bisedë e Martin Camajt me Anton Nikë Berishën në vitin 1990: Individualiteti ynë shprehet në letërsinë dhe artin tonë

Madhështia e mirësjelljes dhe e dijes Kur takohesh dhe bisedon me Martin Camajn, nxënësin e Shkodrës, studentin e Beogradit,...

Marina Abramović flet për fuqinë shëruese të kristaleve, konfliktin Ukrainë-Rusi dhe anën e saj ushtarake

Kur Marina Abramović udhëtoi për në Kiev në shtator të vitit të kaluar, ajo nuk e dinte që monumenti i saj do...

Artur Spanjolli: Libri që pati ndikimin më të madh në shkrimet e mia: “Ftesë në studio” dhe “Njëqind vjet vetmi”

1. Libri që po lexoj ndërkohë. E kam zakon të filloj disa libra përnjëherësh. I filloj dhe i...

Nebi Bardhoshi: Antropologjia i jep rëndësi gjallnisë së jetës dhe kulturës në përditshmërinë e saj

Bisedoi: Andreas Dushi Prof. Bardhoshi, fushat që përfshin studimi i antropologjisë janë të shumta, prandaj është pak e...

Artikujt më të fundit

Henri Matisse, “Shënimet e një piktori”, 1908

Një piktor i cili i drejtohet publikut jo vetëm që t’i paraqesë veprat e tij, por për t’i shfaqur edhe ca nga...

Anisa Markarian: Disa pikla dëshmi në oqeanin e kujtesës së përbashkët

Bisedoi Andreas Dushi A.D: Tuj rrëmue n’do gjana t’vjetra / gjeta nji fotografi. Këto dy vargje nga një...

Anisa Markarian: Trupat e rinj

fragment nga romani «15 ditë prilli» – Botime Çabej Tavolina e laboratorit të anatomisë, e gjatë dhe e...

Sevdai Kastrati: Romanet që janë konsideruar gabimisht (pjesa 5)

Më bën përshtypje se si Fotaq Andrea nuk ngurron para hipotezave dhe ec përpara pa fakte. Pajtohem pjesërisht se Konica nuk...

KATEGORITË