Kreu Letërsi

Letërsi

Poezi nga Armanda Hysa

oh, gjuha ime! ti që thyen gurin e hap zemrat ti që shëron e plagos në të njëjtën kohë jepmë...

Mateja Matevski: Elegji e prajshme për kalimtaren

Me rastin e botimit në dy gjuhë të librit “Ëndërr e falur” të Resul Shabanit Përzgjedhjen e poezisë së...

Julian Barnes, një roman për kompozitorin Shostakoviç, meditim mbi raportin e Artit me Pushtetin

nga Jeremy Denk, New York Times Një pianist koncertesh shkruan se si e përjetoi ai romanin “Zhurma e kohës”...

Entela Tabaku: Leximi i “Kosovës” të Daim Miftarit

Takimi i tekstit me lexuesin është ngjarja më e veçantë mbas vetë krijimit të tekstit. Ky takim përbën çlirimin e të gjitha konteksteve në një pikë të...

“Teatër në dritare” nga Ilse Aichinger

Gruaja rrinte mbështetur në dritare dhe po shihte përpjetë. Era rrihte lumin në goditje të vogla dhe nuk po sillte asgjë të re. Gruaja...

Shkrimtari qipriot Panos Ioannides me romanin “Deva”, në shqip nga Ombra GVG

Shtëpia botuese “Ombra GVG” sapo hodhi në qarkullim romanin e fundit të trilogjisë së një prej shkrimtarëve më të mirë qipriotë. Bëhet...

“Burg e jazz” nga Arbër Ahmetaj

Jaho M. më kishte kërkuar në mbrëmje të jepja një intervistë në emisionin e tij radiofonik Larg dhe Afër. Ja se pse u gjenda...

Anton Nikë Berisha, patriark i shquar i një shkolle të posaçme krijimi e studimi

Nga Emin Azemi Një ndër metodat krijuese e studimore të prof. Anton Nikë Berishës është rimarrja, ose rishqyrtimi gjuhësor e...

Artikujt më të fundit

Virion Graçi: Peizazhi − rrëfimtari i rrezikuar

Jasunari Kavabata Njëri nga romanet më të mirë të nobelistit japonez Jasunari Kavabata “Vendi i dëborës” më jep...

“Uji, e gjithë pesha e tij” tregim nga Roxane Gay

Uji dhe dëmi prej tij nuk i ndaheshin Biankës. Kurdo që ngrinte sytë lart, kudo që ngrinte sytë lart, njollat e ujit shfaqeshin...

Joachim Röhm: Pa një karrierë solide në vendin tënd s’mund të përpiqesh “të pushtosh botën letrare” në Europë apo Amerikë

Intervistoi: Violeta Murati Ju jeni një përkthyes i rrallë i shqipes, të cilën e njihni mirë, në gjuhën gjermane. Një...

Drita dhe errësira e çmimit Nobel 2019

nga Rafia Zakaria (CNN) “Ju e dini se ishim ne që ju mbrojtëm për shekuj me radhë nga hordhitë...