More
  KreuKinematografi

  Kinematografi

  Enver Kushi: Gjëmimi i rënkimit të Margarita Xhepës

  Jashtë tekstit   Aktorët, këta magjistarë të interpretimit të fjalës, i kam parë dhe i shoh me nderim dhe adhurim të veçantë. Mbaj mend që...

  Piro Milkani: Kur xhironim filmin “Përse bie kjo daulle”

  Tamam në kohën kur po përfundonim xhirimet e filmit “Ngadhënjim mbi vdekjen”, Kadareja hidhte në treg romanin e tij të dytë të titulluar “Dasma”....

  Enver Kushi: Muret e gjallë të një shtëpie

  Para se rruga “Siri Kodra” të dalë në unazë, po të kthehesh në të djathtë, disi e fshehur mes ca pallateve të vjetër dhe...

  Roland Gjoza: Rikard Ljarjes nuk i del qielli

  Kur fillova punë në Kinostudio më 1982, shefja e kuadrit lexoi biog0rafinë time aspak të mirë dhe në fund pyeti regjisorët dhe skenaristët nëse...

  Xhevair Lleshi: Pandi Raidhi, ikonat dhe shtojzovallet

  - ETYDE DHE VIZATIME PSIKOLOGJIKE - Pandi Raidhi s’ishte plak, burrë pesëdhjetepesë-vjeçar qe, por pas rolit dukej papritur i rrënuar dhe si i sëmurë, fytyrën (duke larguar grimin)...

  Sergej Jutkeviç: Si i zgjodha aktorët shqiptarë në filmin artistik “Skënderbeu”

  Përgatiti dhe përktheu Bujar Hudhri Me veçoritë e lojës së aktorëve shqiptarë u ndesha nga afër gjatë xhirimeve të filmit “Luftëtari i madh i shqipërisë-Skënderbeu”....

  Stefan Çapaliku: Edhe një tjetër film i panjohur i kinemasë shqiptare

  Duke ecë rrugës së Gjuhadolit në Shkodër, aty ku aromat përëndimore duket se të marrin me vete dhe të dehin ndërgjegjen e helmatisun prej idesë së...

  Lëvizja “Cine Tarkovsky” – Një bisedë për kinemanë në vilën e diktatorit me fituesin e Palmës së Artë, Vasilis Kekatos

  Në 19 gusht, në orën 20:30, 150 pjesëmarrësit në Cine Tarkovsky hyjnë në vilën e Enver Hoxhës falas, prej së njëjtës derë që diktatori hynte. Ata...

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË