Kreu Letërsi Bibliotekë

Bibliotekë

Dy tregime nga Franz Kafka

I përktheu nga gjermanishtja Arb Elo ANASHKALUESIT Kur shkon të shëtisësh përmes një rrugice, dhe...

Katër poezi nga Afrim Demiri

Heshtja e purpurt Vala n’bregmerr brengën temee valon n’thellësi të detitpastaj e vjell me mllefe nxjerr si balenë të...

Dy tregime retrospektivë nga Feride Papleka

1. Kukulla “Letërsia është një uzinë me kimera dhe makthe”.                                                           J. L. Borges

“Një natë për burrin”, tregim nga Shqiponja Axhami

Mbështjellë në një batanije leshi, Rexha ndjente vapë. Kur Zoica dhe tri gratë e tjera të tij kaluan dhe kthesën e fundit...

Natalia Ginzburg: Dielli dhe hëna

Përktheu Anxhela Lepuri Hera e fundit që e pashë në jetë Kalvinon, qe në dhomën e spitalit të...

Poezi nga poetja argjentinase Teresa Palazzo Conti

DOLLI Dua një dashuri të egër, të kthetrave dhe dhëmbëveqë do të më sulmojë pabesisht haptas ditën me...

Søren Kierkegaard: Ditari i ngashnjyesit

Zgjodhi dhe përktheu: Fatmir Alimani Unë jam një estet, një erotik që ka depërtuar te natyra e dashurisë,...

“Të bërë e të pabërë”, tregim nga Ardiana Salihu

E mërkurë... dridhem, fërgëlloj... ndjej afshin e mbledhur gjatë javës, ndjej të më lëngëzohen sytë, dhe jo vetëm. Një shqetësi e pakontrollueshme...

Artikujt më të fundit

Publikohet Lista e Gjatë e Booker Prize

Përgatiti Andreas Dushi Më 27 korrik 2021, u bë publike lista e gjatë e kandidatëve për çmimin Booker...

Emrije Krosi: Që soneti i Uran Kostrecit mos të mbetet në hije si vetë jeta e tij

Uran Kostreci qe i fundmi i mohikanëve, qëndrestari i fundit nga radhët e -ish të burgosurve politikë, të quajtur nga (Visar Zhiti),...

Rudolf Marku: Një takim i paharruar me shkrimtarin John Updike

Në Korrikun e vitit 1994 ndodhesha i ftuar në një program kulture në Shtetet e Bashkuara. Qendrimi im për afër dy muajsh...

Ervin Nezha: Një vështrim mbi romanin “Darka e gabuar” të Kadaresë

Në rrjedhën e gjatë të kohës, historitë përsërisin vetveten. Dy mijë vjet më parë, në një darkë të paqartë, të mbuluar nga...

KATEGORITË