More
  KreuLetërsiBibliotekë"Tango dhe Mazurka", cikël me poezi nga Roland Gjoza

  “Tango dhe Mazurka”, cikël me poezi nga Roland Gjoza

  FËMIJËRIA IME VERTIKALE

  femijëria ime vertikale, sa herë vij në atdhe
  rrugica ime prapa lidhjes së shkrimtarëve nuk është më horizontale
  pemët e kopshteve
  fiqtë dhe hurmat
  manat dhe qershitë
  lulëzojnë në ajër
  atje lart i ngre sytë
  shtëpia ime njëkatëshe
  me tulla dhe qerpiç
  është ngritur lart
  pallat me dyzet kate
  dhe atje në majë
  një fëmijë qan
  me një qarje vertikale
  në qiellin e zbrazët
  s’ka zot
  se po të kishte
  në tokë do ta zbriste


  NË NJU JORK FLUTUROJ HIPUR MBI TEMPERATURË

  në nju jork fluturoj hipur mbi temperaturë
  me një kalë të kuq me një kalë të kuq
  dyzetë po shkon dyzetë e një dhe një vijë
  unë sikur kam pirë dhe tani shkoj në qiell
  të takoj heminguejn
  edhe nëse nuk e gjej në amerikë
  do të shkoj në afrikë ta gjej
  në kilimanxharo do të ulem mbi skeletin e leopardit
  me temperaturë je gjeni që fluturon
  me një kalë të kuq me një kalë të kuq
  mund të takosh dhe xhejms xhojsin në trieste
  duke shkruar romanin  e tij më të tmerrshëm
  që do t’i asgjesojë të gjithë romanet
  përveç plakut dhe detit
  me temperaturë mund të krijosh
  me ajër dhe me dritë
  edhe një herë amerikën
  do ta bëj
  me një kalë të kuq me një kalë të kuq
  bie temperatura dhe unë bie
  mbi fatura të kripura që presin me ditë


  KREJT LAKURIQ TË DY

  krejt lakuriq të dy
  preknim njëri-tjetrin
  gjersa krijuam hartën e botës prej mishi

  venecia ishte pjesa e bukur e ballit tënd prej kristali
  që përmbytej prej dy deteve të syve bojë qielli
  më poshtë ngriheshin gjinjtë si afrika kur kërcen bluz
  elektriciteti i ajrit të zi përvëlues
  ndizte zjarrin e kuq të epsheve
  më poshtë ulërinte vagina
  amerika
  si rokenrolli dhe metalika
  lumenjtë e mëdhenj nili dhe misisipi në të dy kofshët e tua vërshonin
  të gjitha shtetet me radhë putheshin dhe shkatërroheshin
  bënim seks dhe ishim kaq të pakujdesshëm sa grisnim hartën e botës.


  TANGO DHE MAZURKA

  tani u bënë lëmsh punët
  s’ka më tabela të zakonshme në dyqanet e kuinsit
  në vend të tender joe’s shkruhet tensioni
  te marta stuart bakery shkruhet kolesteroli
  kështu na duket ne të rrjedhurve
  që merremi me recetat e mjekëve
  me radhë të gjitha sëmundjet e mia dhe të gruas
  kanë zëvendësuar tabelat klasike
  në sallën e vallëzimit në rrugën selfridge
  ku shkojmë sipas porosisë së mjekut
  të kërcejmë tango dhe mazurka
  për të rënë në peshë
  dama ime është kolesteroli
  partneri i gruas është tensioni
  rinia na vjen si një film i këputur
  bëjmë ta ngjisim dhe e prishim
  i heq kapelen kuinsit
  që nuk iu vë gjobë të kripur
  dy të rrjedhurve si ne
  që ngatërrojnë tabelat e dyqaneve
  me recetat e mjekëve


  ÇMIMET NË GINES DHE UNË NË PËRRALLË

  i ngushtë dhe i shkurtër
  më nxënë te gjitha dyert
  dhe në një kasafortë mund të futem
  mbeti një nostalgji ngjyrë trëndafili
  gjatësia dhe trashësia ime e dikurshme
  për dreq m’u zvogëluan dhe muzgjet
  m’u zvogeluan dhe detet dhe
  qielli dhe muza
  pulëbardha të vogla sa gishti sillen rrotull
  dhe unë gishto një ditë
  në faqet e përrallës hyra sërish
  më lexojnë fëmijët dhe idiotët


  VETËM BISHTAJA DUHET TË HAMË

  i kemi zili zogjtë që fluturojnë
  dhe vajzat e bukura i kemi zili
  mandarinën e pëlqejmë shumë
  po nuk e kemi të këshilluar
  vetëm bishtaja duhet të hamë,
  bukën as duhet ta shikojmë me sy
  qumështin që e pinim më parë
  na e ndaluan
  i kemi zili ketrat kur iu ngjiten pemëve si zhivë
  dhe kur zbresin prej tyre dhe presin
  t’iu hedhim ndonjë thërrime te këmbët
  avioni na u ndalua gjithashtu
  prej zemrës
  na merr djali me makinë
  na çon në parqe të mahnitshëm
  por është mërzi e madhe
  të shohësh vetëm bukuri
  ah, harrova
  na ndaluan të bëjmë seks
  dhe ne qeshim


  KËTË TA THEM UNË QË TË DUA

  kështu filloi, shpirti im, e para ishe ti
  as fjala, as dashuria, as drita
  ishte bukuria jote, shpiri im, bukuria jote e mahnitshme
  këtë ta them unë që të dua!
  për sytë e tu ulliri lulëzoi, ulliri i perëndive klasike
  deti vërshoi, u krijuan ngjyrat, det i ulisit blu
  u kthye në itakë te penelopa e bukur, se kështu qe shkruar
  se atdheu është gruaja
  për buzët e tua qershia lulëzoi, qershia e kuqe
  dhe molla për faqet e tua, molla
  kështu dalngadalë prej kurmit tënd mërshor bota u krijua
  e rrumbullakët si barku yt i bekuar
  këtë ta them unë që të dua!
  me radhë u krijuan malet, fushat, luginat e buta me bar dhe me lule
  prej hireve të tua
  delet, zogjtë, bletët, fluturat, pegasi, zogu i zjarrtë
  për t’i dhënë dritë verbimit të homerit
  dhe e para ishte fjala, s’duhet besuar
  e para ishte gruaja
  o zot, të lutem, më thuaj, ç’duhet burri?
  prej qiellit duhej të ngjizej gruaja
  si maria e virgjër
  të lindnim krishtër
  burri në vend të dashurisë tregon forcën e sundimit
  harron nënën që është gruaja
  këtë ta them unë që të dua!


  E KAPA PËR DORE ÇASTIN

  e kapa për dore çastin
  në pistën e akullt kërcyem valset e shtrausit
  çastin shtrëngoja
  çastin
  kërcisnin patinat në akull
  dhe bëheshin vija pikasoje në sipërfaqe
  pikturat kubiste blu
  të dashnoreve të tij parisiane
  kriseshin si kristale
  çasti
  çasti
  kishte shumë dashuri në akull
  s’mbanim mend asgjë nga e shkuara
  asgje nga e ardhmja s’dinim
  ndërruam muzikë
  nga klasikja te modernja
  përziemë kohët
  po harruam luftrat
  çasti i vogêl 
  çasti
  mezi nxë paqen
  prandaj e duam.
  nga valset e shtrausit te repi i tupakut
  paqe çasti
  paqe
  veç harruam
  se kërcenim në akull!

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË