More
  KreuLetërsiBibliotekëPoezi nga Virion Graçi

  Poezi nga Virion Graçi

  DY NJERËZ

  Vazhdova rrugën pa të dashurën.
  Pemët më binin mbi supe
  Gurët kilometrikë
  Më bënin shenjë të vazhdoja .

  Vazhdova. Diku pashë një urë
  E hedhur tejpërtej mbi greminë
  Aty poshtë, në fundin e saj të frikshëm
  Midis gurëve të mbushur myshk e hije
  E dashura ime mbillte trëndafila.

  U hodha. Ngeca në ajër. I lodhur.


  KTHESA

  Fytyra jote shfaqet përkohësisht
  Në pastërtinë e përkohëshme të xhamave.

  Pastaj tretet në ngjyrat e errëta të perdeve
  Dhe në tingujt e gëzuar të muzikës.

  Fytyra jote e përkohëshme shfaqet përjetësisht
  Në pastërtinë e përkohëshme të xhamave.


  ORA

  E shtrirë më zgjat e bindur
  Gjuhët e tua të zjarrta.
  Dhe ngelem pa dashuri
  Dhe ngelem pa të ardhme.

  Naive përgjunjesh, zbulohesh
  Pastaj marr gërshërët e ndryshkura
  Trurit tim të lodhur
  Flokët e shumtë i’a qeth.


  PAMJE NGA AFËR

  Mundohu të flesh
  Asnjë fill ironie mos kërko
  Në zërin tim. Pa provoje një herë.

  Një gjysmë hëne
  Ose diçka e përafërt me qiellin
  Një bari i lagur
  Ose diçka e përafërt me diellin
  Një krah i prerë
  Ose diçka e ngjashme me kolltukun.
  Një njeri
  Ose diçka e ngjashme me njeriun.

  Mundohu të pushtohesh
  Nga diçka e përafërt me gjumin polar.


  GRAVITET

  Si tretet dalëngadalë njeriu
  Vëllai im nga gjaku
  Motra ime nga shpirti
  Si tretet dalëngadalë, si humbet nën tokë
  Në ulluqe të sajuar me gjethe të kruspullosura
  Nga shterpësia dhe padurimi

  Tani mbi tokë ndërroi moti
  Ndryshuan modelet e veshjeve.

  Si tretet me pa të keq imazhi yt
  Planimetria e një krijese tepër e hijshme
  Planimetria e një krijese të mbështetur
  Mbi dy këmbë të bardha, të plota, të bukura
  Si tretet ngadalë kujtimi yt
  aroma e një trupi cicërues
  Lëkura e pastër prej glukoze dhe zjarri.
  Imazhi i një trupi të kredhur pambarim
  Në një tretësirë me formulë të padeshifrueshme.


  TROTUAR

  Përfytyroje pa kuaj karrocierin
  Pa karrocën me stoli antike
  Pa veshjen e tendës mbuluese
  Tendosur nga shufra të harkuara.

  Përfytyroje pa burinë karrocierin
  Pa karrocën me stoli antike
  Pa veshjen e tendës mbuluese
  Tendosur nga shufra të harkuara.

  Përfytyroje pa ndenjësen, pa kamzhikun fshikullues
  Pa çiftin e lumtur mbrapa karrocierit
  Pa femrën veshur në të bardha
  Pa burrin që qesh si klloun.

  Përfytyroje pa korteun e përzishëm
  Pa të afërmit me kostume të errësuara
  Pa shpirtërat e braktisur nga shpresa
  Që kalërojnë në heshtje mbas kuajve.

  Përfytyrimin çoje në shekullin e nesërm
  Dhe jepja të drejtat e autorit
  Rapsodit të verbër me harpë.


  HEROI

  Prangat prej bronxi dikur
  Të folën aq bukur për lirinë

  Liria ishte atëherë
  Send prej zjarri
  Që i mungonte dhomës tënde prej druri.

  Kur të folën sërish për të
  ishe ndarë me dhimbje bronxi
  Nga prangat e ngrohta prej nervi e mishi.

  Dhe t’u duk liria një send prej druri
  Që i mungonte dhomës tënde prej zjarri.


  PAS PERDES

  Mungon ngjyra në kurmin e saj.
  Nuancat mungojnë. Transparencë e padurueshme.
  Ftohtë. Shumë ftohtë. E kap-dhe mjetet kapëse
  Dukshëm fillojnë ta humbasin ngjyrën. E pushton
  Dhe mjetet pushtuese fitojnë transparencë.
  Përzihesh keqas me të dhe bëhesh i padukshëm.
  Derdhet vetiu në bronx
  Vjedhësi i ngjyrës dhe i flakës.


  PAMJE NGA LARG

  Dalë-ngadalë
  Në oborr do të bien gjethet e pemës
  Do të dalë një mace në faqen e çatisë
  Një karrocë e vjetër do të shkasë në kalldrëm
  Pijanecët prapë do të grinden nën strehë
  Një kockë e thyer do të zbardhë diku
  Dy prindër do të qortojnë fëmijën e tyre.
  Një qivur do të dalë prej portës më tej
  Dielli do të shkojë drejt perëndimit
  kokën tënde të kaltër, të këputur
  Do ta mbash në prehër.

  Diçka do të kujtosh
  Dalë-ngadalë do të shuhesh edhe ti
  Ndofta prej gëzimit.


  DRITAT

  Nuk të harroj dot
  Më tha një grua e panjohur
  Në shitoren gjigande të perimeve
  E kam seriozisht
  Kurrë, kurrën e kurrës
  Nuk do të kem fuqi të të harroj
  Vazhdoi gruaja e panjohur

  Si i shurdhët u zhvendosa më tej
  Në këndin e lakrave mesdhetare
  Duke zgjedhur me ankth amvise
  Barishte të njoma.

  Me një aromë të mirë, pa emër e ngjyrë
  Duke thithur sirena autoambulancash
  Më shkoi fundjava e jetës.


  PËRSHËNDETJE

  Në cilën anë të lumit
  Të të pres?

  Kur do ta përsërisësh saktësisht
  Hijen time mbi tokë?

  Po zërin tim? Po qeshjen time?

  Flas për ty vazhdimisht
  Dhe harroj të firmos
  Emrin tim sipër epitafit.


  KREMTIME

  Fëmijët e varfër kërcejnë
  Lozin e qeshin me njëri-tjetrin

  Dalin zbathur nëpër dëborë
  Kurrë nuk i thyejnë degët e bredhave
  As për zbukurime festash.

  Me pak baltë mbulohen
  Kur vdesin papritur fëmijët e varfër
  Nëpër zgavrat e tokës humbasin të tretur
  Bashkë me shkëlqimin e përkohshëm të krishtlindjeve


  TAKIMI

  Pasi doli nga kulla i hypi kalit
  Pasi i hypi kalit u largua nga kulla
  Pasi u largua nga kulla i’u afrua lumit
  Pasi u takua me lumin ajo i mbajti frerin kalit
  Pasi i mbajti frerin kalit zbriti në zallin e nxehtë
  Pasi zbriti në zallin e nxehtë
  Kërkoi me sy një vend të fshehtë
  Pasi e gjeti vendin e fshehtë
  Filloi të zhvishej
  Pasi u zhvesh plotësisht
  Ajo kërkoi rrobat e banjos
  Pasi kërki rrobat e banjos
  U kujtua se nuk i kish marrë me vete
  Pasi u kujtua se nuk i kish marrë me vete
  Nxitoi të fshihej në kallamishtë
  Pasi u fsheh në kallamishtë
  Lumi ngriti valë e shkumë
  Pasi lumi ngriti valë e shkumë
  S’u dukëm më as kallamat, as ime zonjë
  Pasi s’u duk më ime zonjë në kallamat e përmbytur
  Unë u ktheva pa hingëllima për në kullë.


  LULE TË VERDHA

  Kam përpara pesë filozofë
  Prej nga do zgjedh katër libra
  T’ia dërgoj një vajze.

  Kam përpara gotën me çaj
  Ku do ta tres sheqerin për tre sekonda
  E ta rrufis për dy minuta

  Kam përpara një dimër
  Zero netë polare
  Dhe minus
  Një ditë të zakonshme vere.


  URA

  Do të vish e dashur, do të vish
  Prandaj sonte s’dëgjohen të lehura
  Shiu bie butësisht mbi statujat
  Rrëketë e ujit lagin të vdekurit
  Prandaj dremisin raftet e kuzhinës
  Palosen përgjithmonë fletët e librave
  Dridhet përvajshëm pema e Krishtlindjeve
  Rrëketë e ujit lagin të vdekurit
  Prandaj kuisin uqërit nëpër pyje
  Zemërohen ortekët në rrugën e tyre
  Vetvaren lypsarët në gardhin e kishës
  Rrëketë e ujit lagin të vdekurit
  Prandaj përgjaken uniformat e ushtarëve
  lulëzojnë gjithandej sfilatat e veshjeve
  Përcillet ngado një heshtje zhurmuese
  Rrëketë e ujit lagin të vdekurit
  Shiu bie butësisht mbi trupat tanë.
  Do të vish, e dashur, do të vish.


  LUMI PA BRIGJE

  Dëbora sivjet vonoi.
  U lodhën fëmijët së prituri në oborr
  U lodh zemra ime së prituri në gjoks
  Dridhej, sëmbonte, lëngonte.E gjora.

  Ja më në fund, filloi
  Flutura të bardha binin si pudër
  Në profilet e hirta të maleve
  Në sallatën jeshile, mbi bukën e gjellën
  Servirur në bujtinën e varfër.

  Pak trimëri
  Pak mirësjellje
  Pak aspirinë. Pak melankoli
  O miq. Vonoi tej mase
  Rënia e dëborës sivjet
  Dhe ju gjeti juve anës xhadeve
  Në shtylla elektriku-izolatorë të ndershëm
  Më gjeti mua pa zemrën time
  Kur po prisja me gërshërë
  Thonjtë e ariut fotograf.


  AI DHE AJO

  Me mëkataren anonime për dore
  Për çudinë time sidomos
  Gjetëm plot hije të freskëta
  Stola druri të stolisur
  Shatërvanë të qarkuar
  Me dafina, mimoza, zambakë.

  Me mëkataren e panjohur përkrah
  Për çudinë e saj sidomos
  Gjetëm mjaft mjete udhëtimi
  Anije, trena, karroca.

  Për çudinë tonë të përbashkët-atje tej
  Një djalë i hollë, i trishtë e i gjatë
  Pjek në furrë çupëza prej balte të zgjedhur


  KËNGË E HARRUAR

  Kujton se është një fshat piktoresk
  Atje ku korrin bar, ku mbjellin pemë frutore
  Atje ku qajnë me zë për të vdekurit e tyre
  Atje ku i këndohet me hare dashurisë.

  Dyshoj se ka ironi
  Midis pikave të të njëjtit ujë
  Midis kanatave të së njëjtës derë
  Midis syve të të njëjtit njeri.

  (1990-1991)

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË