More
  KreuLetërsiBibliotekëPoezi nga Thomas Brasch

  Poezi nga Thomas Brasch

  Përktheu Fatmir Alimani

  27 shtatori i bukur

  Unë nuk kam lexuar asnjë gazetë
  Unë nuk kam parë asnjë grua.
  Unë nuk e kam hapur kutinë e postës.
  Unë nuk i kam uruar askujt një ditë të mirë.
  Unë nuk jam parë në pasqyrë.
  Unë nuk kam folur me askënd për kohët e vjetra
  Dhe as për kohët e reja. Unë nuk kam menduar mbi veten time.
  Unë nuk kam shkruar asnjë varg.
  Unë nuk kam vënë asnjë gur nën rrota.


  SHPESH JE TI AI, QË UNË DUA

  Shpesh je Ti ai, që unë urrej,
  megjithatë shumë rrallë.
  Ti je gjithashtu ai, prej të cilit
  unë kisha frikë.
  Ti je ai që më godet mua
  Ti je ai që më përkëdhel
  Ti je ai që, më thotë,
  çfarë mundem unë.
  Ti je ai që më pëshpërit në vesh.
  Gjithçka je ti.
  Por ti nuk do të jesh kurrë,
  ai që do të qëndrojë këtu përgjithmonë.


  LAJMËTARI

  Ai kishte një rrugë të shkurtër. Askush
  nuk e kishte detyruar atë.
  Ai nuk kishte asnjë pengesë
  për të kapërcyer. Ai nuk kishte
  asnjë lajm për të njoftuar. Përse
  qëndronte ai tmerrësisht i ngutur
  te porta e shtëpisë.


  FOR FUN

  Ah, bota është një teatër,
  Siç thotë Shekspiri, babai i të gjithëve,
  por ne duhet t’i luajmë mirë rolet tona.
  Pastaj drama e shkretë shkruan jetën.

  Kundër kësaj nuk del dot askush.
  Edhe nëse ai herë pas here,
  mendon, që mund ta bëjë,
  Just for fan.

  Unë i fitoj paratë e mia me lojëra,
  për to ka nevojë populli si për bukën.
  Në teatër njeriu duhet të ndjehet i lumtur
  dhe të harrojë ata që e kërcënojnë, me të vërtetë.

  Kundër kësaj nuk del dot askush.

  Po, të harrojmë duam ne, gjithë çfarë na dha koha:
  Varfërinë e ftohtë, burracakërinë, vetminë.
  Dhe njeriu nuk lufton, por vetëm ndjen shpirtërisht.
  Prandaj hapja atij portat e skenës që larg

  Kundër kësaj nuk del dot askush.


  KËNGA PËR JO – NË

  Jo, asnjë njeri nuk është bërë,
  që ai të jetojë vetëm gjatë ditës
  dhe akoma më keq, vetëm, edhe gjatë natës.
  Ah, Sibile, mjeti ynë më i mirë kundër vetmisë
  ishte banesa jonë e përbashkët.

  Jo, mos më braktis,
  mos ik nga porta,
  mos e fik këtë dritë,
  Qëndro me mua.

  Jo, njeriu nuk është menduar kësisoj
  Që më të afërtit t’i bëjë llogarinë,
  Që e ka harxhuar ai vetë, Sofi,
  Kush s’mund të jetojë vetëm nuk jeton kurrë.

  Jo, unë do të shkoj tani,
  po dal nga porta,
  nëse syri yt njomet në rrjetë,
  unë nuk do të qëndroj më këtu.


  POEZIA E PAMUNDUR

  Të papërputhshmen e dua unë në një poezi: duart
  e tua të bardha, të holluara dhe ligji që të bën ty një mall

  bukuria e thjeshtë e një rime dhe
  marramendja ime trutharë e telasheve të mia ekonomike,

  e trembura ime nga një qen i vogël i përhirtë dhe
  gëzimi im mbi vdekjen e kufomës së fundit qeverisëse

  Për këtë poezi (unë vetëm mund të mendoja)
  do të dhuroja makinën time të shkrimit.


  KAINI FLET

  Pa shiko si rri shtrirë vëllai im
  i vdekur dhe i pasur.
  Me gungën tepër thellë
  i përkulur para burrave të lartë
  as kjo nuk sjell asgjë.
  Lëre të ekzistojë,
  Ah lëre,
  kjo sjell vetëm urrejtje vëllezërish


  MAKBETH

  O Skoci e pagjumë dita do të bëhet nata jote
  Për agimin e bardhë ti nuk ke asnjë vend
  Ne ëndërruam, i mbyllëm sytë dhe u zgjuam
  unë ledi, e ti Makbethi, dhe ne u bëmë një vrasje

  ti luaj marrëzinë unë luaj kuptimin e saj
  çmenduri unë quaj atë që ne të dyve na bashkon
  Thuaj çfarë të duash unë të them ty kush jam unë
  Më jep mua gjumin unë marr armikun tënd

  Nga një mbret të bësh një kufomë
  Nga një pyll një ushtri që ngre krye
  Kush nuk ka fjetur kurrë ai nuk duhet të zgjohet
  Ne duam të bëjmë diçka jo vetëm të pyesim kush është kush.


  FRAGE

  Mbas punës me makinat
  njerëzit ëndërrojnë për makinat
  përse ëndërrojnë makinat
  mbas punës me njerëzit?
  KËTU HAP GOJËN VRASËSI I PAFAJSHËM

  Gjer tek e pandijshmja. Këtë ata e quajnë britmë.
  Ai i shikon ata që shohin vdekjen e tij:
  Ankth ose tmerr : Kinski i gdhendur në gur.
  Por nuk ka vdekur akoma. Vetëm gjatë ecjes
  së kaluar duket sikur do të jetë i përjetshëm

  AH, NËSE UNË MENDOJ,
  BOTA RROTULLOHET RRETH MEJE

  Si rrotullohet toka rreth diellit
  derisa shqyen gojën
  dhe kështu veç jeta ime T Pikë B Pikë
  Do të thotë që për më tepër unë nuk jam i mirë
  dhe as për më pak se të mësosh të kuptosh,
  gjërat që unë i dua
  pra është më bukur ta bësh dikë të lumtur
  sesa ta bësh veten : fatkeq.


  MBI ARTIN

  Ndoshta është, në një dritë të hapur duke ecur
  për asgjë tjetër: unë dua që ju të më verboni:
  si i verbër unë do t’ia dal mbanë , duke u lutur
  për pafajësinë time, dhe krimi nuk merr fund kurrë.

  kush dëshiron tjetër gjë, duhet t’i largojë duart nga zjarri.
  Përndryshe do të shpërthejë gjithçka në thërrmija.

  Dhe unë. Unë nuk jam asgjë më shumë se sytë e mi.
  Nëse ju varrosni dy persona, kë varrosni ju.
  Unë nuk kam përjetuar asgjë. Vetëm diçka kam parë.
  Unë nuk dua të vdes. Vetëm të jem i vlefshëm.


  FILOZOFËT

  Filozofët flasin për një botë
  të mundshme.
  Unë përshëndes
  filozofin Wolfgang Heise
  Nesër
  unë ndoshta jam i vdekur.
  Qentë ikin tutje
  unë
  jo


  PAUZË

  Papritur heshtën makinat
  Dhe në qetësi dëgjohet:
  Ato nuk kanë më asgjë më tepër për të thënë


  ATJE

  Çfarë unë kam, nuk dua ta humbas, por
  atje ku jam, nuk dua të qëndroj, por
  atë që unë e dua , unë nuk dua ta harroj, por
  ata që unë i njoh nuk dua t’i shoh kurrë më, por
  atje ku unë jetoj, atje nuk dua të vdes, por
  atje ku unë vdes, atje nuk dua të shkoj:
  Unë dua të qëndroj atje, ku unë nuk kam qenë kurrë.


  NDARJA OSE NJË ZGJEDHIM

  unë do të qeverisem
  ti do të qeverisesh
  ai do të qeveriset
  ju do të qeveriseni
  ai do të qeveriset
  ne do të qeverisemi
  ju do të qeverisni
  ata qeverisin


  ZOTI

  Tepër i majmë rri shtrirë Zoti i mirë
  në shtratin e tij qiellor.
  Ai fle dhe ëndërron
  për gratë e zbehta
  që natës lakuriq,
  e shikojnë nga dritarja
  dhe pëshpëritin fjalë të mprehta

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË