More
  KreuLetërsiBibliotekëPoezi nga Odiseas Elitis

  Poezi nga Odiseas Elitis

  Përktheu nga origjinali greqisht: Niko Kacalidha

  ELENA

  Me pikën e parë të shiut e vrarë mbeti vera
  U lagën fjalët që kishn lindur vezullime yjesh
  Gjithë fjalët që Ty të kishin të vetmin përkushtim!
  Për ku do t’i shtrijmë duart tona tani që koha fare
  nuk na përfill
  Për ku do t’i hedhim sytë tanë tani që linjat e largëta
  u fundosen midis reve
  Tani që u mbyllën qepallat e tua mbi visoret tona
  Dhe jemi – sikut të ketë hyrë mjergulla brenda nesh-
  Të vetëm krejt të vetëm rrethuar nga vegimet e tua
  të vdekura.

  Me ballin mbi xham përgjojmë dhimbjen e re
  S’ është vdekja që do të na flakë përdhe gjersa Ti rron
  Gjersa ekziston gjetkë një erë të të jetojë fundekrye
  Të të vesh nga afër siç të vesh nga larg shpresa jonë
  Gjersa ekziston gjetkë
  Një luginë e bleruar tej buzëqeshjes tënde gjer në diell
  Duke i thënë tërë besim se do të ritakohemi përsëri
  Jo nuk është vdekja që do t’i përballemi ne
  Por një bulëz e vogël prej shiut të vjeshtës
  Një ndjenjë e vagëlluar
  Kundërmimi i dheut të njomë brenda shpirtrave tanë
  Që sa venë dhe largohen

  Dhe nëse dora jote nuk është brenda dorës sonë
  Dhe nëse nuk rrjedh gjaku ynë në venat e ëndrrave
  të tua
  Drita në qiellin e dëlirë
  Dhe muzika e padukshme brenda nesh o! udhëtare
  Melankolike për gjithë ato që na mbajnë ende në botë
  Është ajri i lagësht çasti i vjeshtës, ndarja
  Mbështetja e hidhur e bërrylit mbi kujtimin
  Që duket kur nata vjen të na ndajë nga drita
  Pas dritares katrore që vështron drejt pikëllimit
  Që nuk shikon asgjë
  Sepse u shndrua sakaq muzikë e padukshme flakë
  Në tymtar trokitje e sahatit të madh të murit
  Sepse u bë sakaq poezi me vargun tjetër jehonë paralele
  Me shiun lotë dhe fjalë
  Fjalë jo si të tjerat dhe ato me: Ty të vetmin përkushtim.


  GJUMASHJA

  Përhapet zëri erës rrëqethëse, dhe ti dihat midis drurëve
  Të saj të padukshme

  Është e verdhë çdo faqje e gjumit tënd dhe me të lëvizur
  Gishtat e tua një flakë shpërndahet

  Brenda teje me ca gjurma rrëmbyer diellit. Dhe mbarë
  Flladitet bota e vegimeve

  Dhe e nesërmja nxjerr gjirin e saj lakuriq të shenjuar
  Prej yllit të virgjër

  Që ngrys vështrimin kur shkon të shterojë një copë qiell

  O mos durofshë më qerpikëve

  O mos lëvizësh më gëmushave të gjumit

  E di cila lutje ndez gishtave vajin vigjilues portikëve të
  Agullimit

  Cilit zbulim të vesuar i fëshfërin përmes pritjes
  Kujtimi të cilin e ka pushtuar bari

  Atje ku shpreson bota. Atje ku njeriu nuk dëshiron gjë
  Tjetër veç se të jetë njëri

  I vetëm dhe pa asnjë Fat me vete!


  EVA

  Leshohesh dallgës në heshtje
  Që shkreton shpirtin tim të banuar

  Një korrije pranë zjarrit
  Bast i erërave të natës
  Një çapitje hijeje në bregun e Kimeras
  Një dhomë
  Dhomë njerëzish të thjeshtë
  Një enigmë
  Larë e nderur në syrin që magjeps

  Në vështrimin tënd
  A në lartësinë e diellit të tij
  Gjithë jeta ime mblidhet një fjalë
  Gjithë bota baltë dhe ujë
  Dhe gjithë flakrat e gishtave të mi
  Dhunojnë buzët e ditës
  Presin kokën tënde
  Në buzët e ditës

  Përballë vetmisë së ëndrrës.


  ODË PËR SANTORININ

  Dole prej rropullive të gjëmimit
  Duke u rrëqethur mes reve të penduara
  Gur i hidhur, i sprovuar, kryelart
  Kërkove kryemjeshtër diellin
  Për të përballur bashkë vezullimin e frikshëm
  Për t’u shtrirë në det me një kumbim kryqëzate

  E zgjuar prej detit, kryelart
  Ngrite një krahëror të larmë
  Shkëmbi nga frymëzimi i jugës
  Që të vijëzojë atje rropullitë e saj dhimbja
  Që të vijëzojë atje rropullitë e saj shpresa
  Me zjarr me llavë me tym
  Me fjalë që afrojnë pafundësinë
  Linde zërin e ditës
  Ngrite lart
  Eterit të trendafiltë e të gjelbër
  Kambanat që u bie mendja e lartësuar
  Duke himnizuar zogjtë në dritën e mesgushtit

  Bri trandje dallgësh,bri brenga shkumash
  Përmes falënderimeve të gjumit
  Kur nata endej shkretëtirave të yjeve
  Duke kërkuar dëshminë e agullimit,
  Ndjeve gëzimin e lindjes
  Kërceve e para në mes të botës
  E purpurtë dole mes valësh
  Dërgove gjer tej horizonteve të kaltër
  Bekimin e rrritur pagjumësisë së detit
  Të ledhatoje flokët në pesë të mëngjesit.

  Mbretereshë pulsesh e flatrash të Egjeut
  Gjete me fjalë që afrojnë pafundësinë
  Me zjarr me llavë me tym
  Përvijimet e mëdha të fatit tënd

  Tani para teje shpaloset drejtësia
  Malet e murrme notojnë shkëndijimit
  Dëshirat farkëtojnë krateret e tyre
  Në truallin e munduar të zemrës
  Dhe nga sfilitja e shpresës tokë e re gatitet
  Që të ecë atje me shqiponja e flamuj
  Një mëngjes mbushur me ylbere
  Fisi që gjallëron ëndrrat
  Fisi që këndon në prehrin e diellit

  O vajzë e zemërimit të pamatë
  Që del lakuriqe nga deti
  Hapi portikët vezulluese të njeriut
  Të kundërmojë vendi nga shëndeti
  Në mijra ngyjra të buthtojë ndjenja
  Të shtrijë krahët për fluturim gjerë e gjatë
  Dhe të fryjë nga të gjitha anët liria.

  Ndriçoje mes predikimit të erës
  Bukurinë e re dhe të përjetshme
  Kur dielli i orës tre të mesditës ngrihet
  Plot kaltërsi duke luajtur harmonikën e Krijimit.


  MARINA E SHKËMBINJVE

  Ke një shije furtune në buzë-Po ku endeshe
  Gjithë ditën ëndërrimit të ashpër të gurit dhe detit
  Një erë shqiponjëmbajtëse i zhveshi lakuriq kodrat
  Zhveshi dëshirën tënde gjer në eshtër
  Dhe bebëzat e syve të tua morën stafetën e Kimerës
  Duke ravijëzuar me shkumë kujtesën!
  Ku është e përpjeta e njohur e shtatorit të vogël
  Në dheun e kuq që lodroje duke soditur tatëpjetës
  Bathoret e thella të vajzave të tjera
  Cepat ku mikeshat e tua linin tufat e rozmarinave

  -Po ku endeshe
  Gjithë natën ëndërrimit të ashpër të gurit dhe detit
  Të thoshja t’i numëroje ujit të zhveshur ditët vezulluese
  Shtrirë në kurriz t’i gëzoheshe agullimit të sendëve
  Apo të bridhje sërish fushave të gjëra
  me një tërfil drite në gjoksin tënd heroinë jambi.

  Ke një shije furtune në buzë
  Dhe një fuastan të kuq si gjaku
  Thellë mes prarimit të verës
  Dhe aromës së zymbylëve- Po ku endeshe

  Duke zbritur anëdeteve, gjinjve me guralecat
  Ishte atje një bar i ftohtë i njelmët deti
  Por një ndjenjë njerëzore përgjakej në thellësi
  Dhe hapje me habi duart duke thënë emrin e tij
  Duke u ngjitur butësisht kthjellinës së thellësive
  Ku vezullonte ylli yt i detit.

  Dëgjo, fjala është urtësia e mbrame
  Dhe koha skulptore zemërake e njerëzve
  Dhe dielli qëndron nga lart përbindësh shprese
  Dhe ti pranë tij shtrëngon një dashuri
  Duke patur një shije të hidhur furtune në buzë.

  S‘ ke pse llogaritë kaltëroshe gjer në palcë tjetër verë
  Që të ndryshojnë rrjedhen lumenjtë
  Dhe të të kthejnë prapë te ama e tyre
  Që të puthësh përsëri qershi të tjerë
  Apo të shkosh shaluar mistrallit.

  Ngurosur shkëmbinjve pa të djeshme e të nesërme
  Në rreziqe shkëmbinjsh me krehjen e stuhisë
  Do t’i lësh lamtumirën enigmes tënde.


  MOSHË E KUJTESËS KALTËRORE

  Ullishta dhe vreshta deri tutje në det
  Sandale të kuqe peshkatarësh më tutje deri në kujtesë
  Këllëfe të arta gushti në gjumin e mesditës
  Tërë leshterikë e guaska. Dhe ajo barkë
  E blertë e sapo dalë që lexon ende ujrave paqesore
  Të gjirit Ka Zoti

  Kaluan vitet gjethe e guraleca
  Kujtoj vocrrakët, marinarët që iknin
  Duke lyer velat si zemrën e tyre
  Këndonin katër anët e horizontit
  Me murlanë në krahërorë pikturuar.

  Ç’ kërkoja ndërsa mbrite e nxirrë nga lindja e diellit
  Me moshën e detit në sy
  Dhe me shëndetin e diellit në trup – çfarë kërkoja
  Thellë në shpellat detare mes hapësirës së ëndrrave
  Ku shkumonte ndjenjat e saj stuhia
  E panjohur dhe e kaltër duke gdhendur mbi gjoksin tim
  Emblemën e saj detare

  Me rërën gishtërinjve mbyllja gishtërinjtë
  Me rërën syve shtrëngoja gishtërinjtë
  Ishte brenga-
  Mbaj mend ishte prill kur ndjeva për herë të parë peshën
  Tënde njerëzore
  Trupin tënd njerëzor baltë dhe mëkat
  Ashtu si ditën tonë të parë në tokë
  Festoheshin amarilidat- Po mbaj mend pate dhimbje
  Ishte një kafshim i thellë në buzë
  Thonj ngulur thellë në lëkurë atje ku përvijohet përherë
  Koha

  Të lashë atëherë

  Dhe një dihatje kumbuese ngrinte lart shtëpitë e bardha
  Ndijimet e bardha të sapolara
  Në qiellin që ndrinte me një buzëqeshje

  Tani do të kem me vete një katruvë uji jetëdhënës
  Do të kem një formë të lirisë së erës që shkundullon
  Dhe ato duart e tua ku do të vuajë dashuria
  Dhe atë guaskën tënde ku do të jehojë Egjeu.


  MELANKOLI E EGJEUT

  Ç’pleksje shpirti gjireve të mbasditës!
  Ç’bunacë zërave të anëdetit të largët!
  Qyqja mes kurorës së drurëve
  Dhe çasti mistik i darkës së peshkatarëve
  Dhe deti që luan me fizarmonikë
  Brengën e largët të gruas
  Bukuroshe që zbuloi gjinjtë
  Kur kujtesa u fut në foletë
  Dhe jargavanët stërpikën me flakë perendimin!

  Me sandallin dhe velat e Shënmërisë
  Ikën me përcjelljen e erërave
  Dashnorët e mërgimit të zambakëve
  Por nata si gurgullonte këtu gjumin
  Me flokë të kulluara grykave të përndritura
  Apo ranishtave të mëdha të bardha
  Dhe me shpatën e artë të Orionit
  Ç’u përhap duke vërshuar përpjetë
  Pluhuri prej ëndrrave vajzërore
  Që kundërmonin borzilok e mjedër!

  Udhëkryqëve ku ndaloi magjistarja e vjetër
  Duke përveluar me trumëz erërat
  Hijet shtathedhura çapiteshin ngadal
  Me një shtamb ujë të nemitur në duar
  Me lehtësi sikur hynin në Parajsë
  Dhe nga lutja e bulkthave që shkumoi fushat
  Ia bëhen bukuroshët me lëkurë hëne
  Për të vallëzuar lëmit të mesnatës…

  O shenja që kaloni përmes thellësisë
  Së ujit që mban një pasqyrë
  Shtatë zambakëza që llamburisni

  Kur të kthehet serish shpata e Orionit
  Do të gjejë bukë të varfër poshtë kandilit
  Por shpirt s’ do të gjejë nën prushin e yjeve
  Do të gjejë duar të mëdha degëzuar pafundësisë
  leshtërikë shkretanë krijesa të vogla të bregut
  Vite korale të gjelbër

  O koral i gjelbër-cili orakull stuhie të pa
  Duke ndaluar dritën në lindjen e ditës
  dritën në lindjen e dy syve të botës!


  LINDJA E DITËS

  Kur dita rritet prej kërcellit të saj dhe shpalosë gjithë
  ngyjrat mbi dhe
  Kur nga zëri në gojë thyhet stalagmiti
  Kur dielli të notojë në një fushë të pakorrur si lumë
  Dhe të vrapojë larg një velë bareshë vocrrake erërash
  Gjithnjë uniforma jote është uniformë ishulli është
  Mulliri që rrotullon së prapthi vitet
  Vitet që jetove dhe pamjet e tyre i gjej të vuajnë në krahërorin tim
  Një kajsi përkulet mbi tjetrën dhe balta rrëzohet nga krahët e ujit të sapozgjuar
  Grerëza mbi trupin e qumështores shtrin flatrat e saj
  Pastaj befas fluturon dhe humbet duke zukatur
  Dhe nga bulëza mbi gjeth dhe nga gjethi mbi statujë
  Sa shkon gjithmonë e më tepër shndërrohet koha
  Merr sendët që na shtyjmë të të kujtojmë dhe gjithnjë
  e më tepër i bën pjesë të fisit me dashurinë time
  Po ajo dëshirë tirret përsëri
  Gjithë trungu i drurit të diellit të zemrës së mirë digjet

  Kështu të shoh ende në rrezen e ditës së përjetshme
  Tek përgjon pulsin e anëdetit
  Lindja asgjë nuk paska ndryshuar nga hareja jote

  Lije një nuse të madhe shkume stolisje duke u ngjitur
  Shkundje kryet e tua të lara si me sapun nga bukuria mëngjesore
  Kthjelltësia zgjeronte sytë e tua
  Nuk qe enigmë që të mos shuhej që të mos bëhej tym në gojë eoli
  Ndryshoje stinët me duart e tua
  Duke hedhur borëra dhe shira, lule, dete
  Dhe dita ndahej nga trupi yt, ngjitej,çelej,bekim i madh mbi lulediejt

  Ç’di tani gjinkalla nga historia që le pas,çfarë di bulkthi
  Kambana e fshatit që përhapet në erë
  Vemja,krokulli,iriqi i detit, alfëza e ujit
  Mirjada gojë thërrasin dhe të ftojnë
  Eja pra t’i jetojmë ngjyrat nga fillimi
  Të zbulojmë dhuratat e ishullit të zbuluar
  Kupola të trëndafilta e të kaltra do të ringjallin ndjenjen
  E fortë si krahëror ndjenja gati për të fluturuar
  Eja pra të shtrojmë dritën
  Të flemë dritën e kaltër në shkallët e gurta të gushtit

  Ti e di çdo shtegtim u hapet pëllumbave
  Gjithë bota mbështetet në det e në tokë
  Do të kapim renë do të dalim prej gjemës së kohës
  Nga ana tjetër e fatkeqësisë
  Do të lozim diellin ndër gishtat tona
  Rrethinave të zemrës së hapur
  Do të shohim se si rilindë bota.


  SHEGA E ÇMENDUR

  Pikëpyetje mëngjesore
  dëfrim a perdre haleine

  Në këto oborre bardhëllore ku fryn juga
  E fërshëllen kamarave me qemerë, thomëni është shega e çmendur
  Që shpërthen në dritë duke shpërndarë buzëqeshjen e saj pjalmore
  Me zemërata e pëshpërima erërash, thomëni është shega e çmendur
  Që rrëqeth me gjethnajat mitare agullimin
  Duke shpalosur përpjetë gjithë ngjyrat me drithërima triumfi?

  Kur fushave vajzat lakuriqe të sapo zgjuara
  Korrin me duart e tyre bjonde tërfilin
  Duke dalë skajeve të gjumit, thomëni është shega e çmendur
  Që mbush e çlirët me drita kanistrat e brishta
  Që nginj me cicërima emrat e tyre, thomëni është shega e çmendur
  Që përleshet me vranësirën e botës?

  Ditën kur stoliset nga zilia me shtatë palë flatra
  Duke lidhur brez diellin e amshuar me mijra ylbere vërbuese,
  Thomëni është shega e çmendur
  Që rrëmben një jele me njëqind fshikullime në vrapin e saj
  Herë e trishtuar e herë grindavece, thomëni është shega e çmendur
  Që thërret shpresën e re tek po lind?

  Thomëni,është shega e çmendur që njatjeton largësive
  Duke valëvitur një shami gjethesh prej zjarri të vesuar
  Një det i mbarsur gati për të pjellë me njëmijë e një anije
  Me dallgë që njëmijë e një herë nisin dhe shtegtojnë
  Brigjeve virgjërore,thomëni është shega e çmendur
  Që dredh direkët dhe kërcëllijnë në eterin e kthjellët?

  Lartësive me biskun e kaltër që përflakët dhe kremton
  Kryelart, plot rreziqe, thomëni është shega e çmendur
  Që çan me dritë mespërmes botës stuhitë e demonit
  Që shtrin tejetej jakën, varëse të verdhëllemë të ditës
  Të shumëqendisur kudo me këngë,thomëni është shega
  E çmendur që me ngut shkopsit të mendafshtat e ditës?

  Kombinezoneve të fillimprillit dhe gjinkallave të mesgushtit,
  Thomëni,ajo që lodron,ajo që buthton,ajo që magjeps
  Duke shkundur prej frikës terret e zeza të liga të saj
  Duke lëshuar në gjinjtë e diellit zogjtë dehës, thomëni ajo që
  Shtrin flatrat në krahërorin e sendeve,
  Në krahërorin e ëndrrave tona të thella,është shega e çmendur?
  me zogjtë puplorë
  të verdhëremë të bigëzuar dhe diejt.
  të vockël ratifikon rishtazi ligjshmërinë e së Pashpresuarës.

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË