More
  KreuLetërsiBibliotekë"Në qiellin tim bien yje", poezi nga Dafjola Nepravishta

  “Në qiellin tim bien yje”, poezi nga Dafjola Nepravishta

  Në qiellin tim bien yje

  Në qiellin tim
  Çdo mbrëmje bien yje
  Në jastëk ëndrrash
  Tringëllojnë si monedha
  Lind çdo mbrëmje
  Hënë e re fosforeshente
  Në qiellin e jetës sime.


  Kopshti sekret

  Vij gjithmonë këtu…
  Kopshti i lirisë sime
  Bota sa hapja e krahëve
  Më mjafton drita jote
  Gurët e kalldrëmit
  hallkat e dëshirave të mia

  Vij gjithmonë këtu …
  Këpus dorëzonjë
  Më quani edhe hajdute lulesh
  E pranoj..
  Kapërcej mure
  Mes dëshirave kacavirrem
  Si jargavan
  Limfa e saj mi hedh duart krahëve

  Vij gjithmonë ketu…
  Shndërrohem në lulekambane
  Bëhem tingulli i saj
  Tingull që nuk e dëgjuat kurrë
  Do të vij gjithmonë këtu…


  Statujë pa kokë

  Cili Romeo të dashuroi i pari
  E kokën e bukur ta mbajti kujtim ?
  A mund te quhet dashuria robërim
  Apo robërimi dashuri ?

  Ti bukuroshe e çmuar pa kokë
  e ftohtë, e ngurtë, trup mermer
  Si në sfilatë drejt qëndron
  pëlhurëbardhë, gji e gushë nxjerrë

  A mos vallë dhe gjakun
  Si verë të kuqe në gota ta pinë
  Në arkëz ta vendosën kokën
  E për trofe ngritën dollinë


  Toka

  Në gjirin tënd, jetë merr gjithçka
  Filizave të njomë, si nënë e përkushtuar
  shtatin ua rrit
  Lulet e tyre, çast nusërie
  si vello flokëve
  I buzëqesh diellit
  se borxh i ke rrezet
  I buzëqesh ujit
  se borxh i ke jetën
  I buzëqesh rinisë
  që kurora thurrin
  për të dashurit
  U buzëqesh kalimtarëve
  e u thërret në emër
  Ti të gjithë i njeh
  Se hijet e tyre i mban në kujtesë
  nga dita që lindin
  deri në harresë

  NJË KOMENT

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË