More
  KreuLetërsiBibliotekë"Më bëj një vend, në trishtimin tënd", poezi nga Arben Velo

  “Më bëj një vend, në trishtimin tënd”, poezi nga Arben Velo

  Qyteti që grryhet nga mëria e vet

  Në këtë qytet dashuria s’ndalohet
  As thashethemet s’ndalin në këtë qytet
  Ai i ngjan lumit, fryhet ,dobësohet
  dhe grryhet në ije, nga mëria e vet.

  Kur mërzitë ndezin tymtarët,
  vesat përdridhen në oxhakët e bardhë
  njerëzit tejmbushin kafenetë
  dhe kthehen papritmas në tymtarë.

  E kanë mësuar aritmetikën e erërave,
  gënjeshtrat, legjendat që ngjallin dhe varre
  Thashethemet frymojnë në mace të zeza,
  që i rrisin kotelet si lajme

  Në këtë qytet dashuria s’ndalohet
  as thashethemet s’ndalin në këtë qytet
  Ai i ngjan lumit, shëndoshet, dobësohet
  dhe grryhet në ije, nga mëria e vet


  Daullet e dritës

  Netëve,
  Kur shkoj..
  te një fshat,
  (buzë hajatit të Vjosës
  eshtë ngulur si patkua)
  Nuk di pse xixëllonjat grisin daullet e dritës
  për mua!
  Dikur,
  në atë fshat
  një vajzë,
  gjithëe pranveren e kam pritur..
  Buzë hajatit të shpirtit
  si xixëllonjë,
  ..m’u fik .papritur.!


  Vdekja e shirave

  Në moshë fare të re..ah vdiqën sot shirat!
  ombrellat mbajtën zi,ulur gjysmështizë
  Gjanica, flokët e ujrave i shprishi
  si te Kadareja, plaka Nicë..!

  Sa dua të kthehem në varrezë shirash,
  t’i mbaj brenda meje perjetësisht këto ujra
  ah lumi i mbledh, njësoj si Plaka Nicë
  eshtrat e shirave në pellgje të humbura!


  Rrëmbimi i Verës nga Vjeshta

  O gjinkallë,ti flaut vertebrash!
  shpëtoje njerëzimin nga heshtja.
  Eja, t’a këndojmë së bashku
  rrëmbimin e Verës nga Vjeshta

  Kësaj vere, veç gjurmët i mbetën
  mbështjellë me shira të kërthinjtë
  Thonjtë e padukshëm të vjeshtës
  gjarpërojnë mbi lëkurë shalqinjsh.

  Tenton rëra, tek gishtrat e ujrave
  të ngrejë kala, si vitin e shkuar
  harron që rrëmbyesja Vjeshtë
  si Trojën,kalanë ka rrëzuar.?

  Po ikën kjo verë,iku dhe kjo ditë
  retë si fletthirrje nga gënjeshtra
  Gjinkallë, o flaut vertebrash
  Shpëtoje njerëzimin nga heshtja..!


  Shartesa e Hënës

  Babai, për mua shartoi në gorricë të egër, hënën
  “Do të zërë”, tha përmbi trung të pemës
  me pendë zogjsh mbështolli plagën e ndezur të saj
  “ U bëfsh dardhë e embël moj hënë ”, -uroi babai
  I vogël, Unë shkundja hëna të paçelura
  i mblidhja në duar, fruta të pjekura peme
  Ti ngjaja babait,shartoja sythe prej saj
  në trungje ëndërrash prej vere.!

  “Netëve të korrikut
  kur shlodhem nën një pemë të bardhë
  …nga babai…
  e vjel hënën,si dardhë..!


  Nipçes emigrant

  Dashuria më ka urdhëruar nipçe,
  të mbaj mallin në dorë si zemër e prerë…
  Italinë me Shqipërinë se ndau një det,
  një shigjetë e ndau,dalë nga fyti im, i çjerrë

  Nuk jam Promete, të jem atje ku sduhet të jem
  (ikja e tim vëllai, m’a ka grryer mëlçinë)
  avionët janë shkabonjat që më grryejnë shpirtin
  kur ngrihen, ikin dhe bosh pa Ty vijnë…

  I veshur me shtatë malle, nipçja im,
  takohemi,si dy smartfona pa gjumë
  ngjishen dhe shtyhen fjalët shqipe brenda meje
  cila fjalë të kthehet dolli për Ty më shumë.

  Dashuria më ka urdhëruar nipçe
  përjetë ta kem fytin tim të tharë
  cdo ditë më del që andej një shigjetë
  dhe iu prish dy shteteve kufirin detar.


  Trotuaret e Vjeshtës

  Një lypës i shpërfillur u shtua përmbi pllaka
  si vulë dhimbjeje,vendosur mbi zarf.
  U trandën gjethet,vrapuan si këmbë patash
  mbi shpatulla u ndalën, i lanë autografë.

  Për mungesë fati,iku dhe një natë,
  nga qëmenata gjumëprerë, u ngul këtu
  I shtroi mjegullat e ëndërrave atje mbi asfalt
  në vend të monedhave, mbledh hëna kuturu .

  Përbri një grua,ngushëllohet nga gazetat
  (stërpikur me politikë dhe sherre të fundit)
  misërpjekësit shpalosin kapitujt e misrit
  t’i djegin në thëngjij ëndrrash prej burri

  Një bust pikëllimi është lypësi kur përkulet
  sikur lexon kapitujt e krenarisë së tij
  strehon në xhepa gjethet, si këmbë patash
  ti lexoj në mbrëmje si fathënëse të tij!


  Pa titull

  Kur liria erdhi në fshatin tim..
  Shtëpia ime u bë një xhami !


  Fshesarja

  Cdo rrugë e ka nga një statujë
  Ajo është Poseidon i rrugëve.
  Fshesat e thyera janë “natën e mire”,
  miti i vesës, i janë baluket.

  Dritë e neonit që i rrjedh mbi shtat
  i fsheh dremitjen atje mbi fshesë.
  Sqepi i guguftusë, si një skulptor
  i gdhend në buzë veç fol dhe qesh.

  Një jetë të tërë tinguj prej fshese
  rekuiem lotësh dhe psherëtima
  Bishti i fshesës,shpata që pret,
  mbetje,akuj,dhe vetëtima.

  Cdo rrugë e ka nga një statujë
  Ajo është Poseidon në tokë.
  Dhe me karrocë,gjithë stinët mbledh
  fshesarja monument i lotit!


  E çuditshme

  Asgjë e çuditshme s’po ndodh këtë ditë
  sekretet e njerëzve,vrapojnë mbi asfalt.
  Si viza,pikëpresje në letra kardiologu
  nga zemra urbane, që ka pësuar infarkt

  Asgjë e çuditshme s’po ndodh këtë ditë
  njerëzit shesin e blejnë mëri të vogla civile.
  Nëse prishet koha,dashuritë janë krisur
  dhe koskat ndjejnë reaumatizëm, dhimbje..

  Asgjë e çuditshme s’po ndodh këtë ditë
  unë ndiej dhimbje në kyçet e këmbëve
  Tensioni i grindjeve në lagjen time
  më plasi artieren e brendshme të këngëve.


  Zgjoje kujtimesh

  Te një fshat, me lumenj i mbështjellë
  me shtëpitë si koshere dhimbjeje,
  është një burrë,ka shtëpinë mbi vjeshtë
  dhe shpirtin e shpërndarë mbi pyje.

  Di të shartoj hijet,me trungjet e mollëve
  me gërshërë përrallash, që s’trembin fëmijë.
  Nën ato mollë dikur unë putha si Adami
  një Evë të trembur, një Evë kërthij.

  Kur blegërijnë delet e erës, trishtimet e tij
  i hanë në heshtje , si gjethe…
  atëherë nën gardhin,që rrethon një shtëpi
  Ai mbledh zgjoje hënash në heshtje!


  Shtëpia e braktisur

  Dy herë e braktisur, dy katëshja shtëpi
  me këmbë në shekullin e shkuar
  Nga kati në kat bredh vdekja, mban zi
  për vete dhe vdekjet mërguar.

  Me thonj zia ia grreu suvanë,
  me klithma xhamat ia theu.
  Zogjtë cijatjet i kanë varrosur
  Oborrit nën kodërza prej dheu

  Përvajshëm era shkulmon dritaret
  të kalbura nga pritja e gjatë.
  Dy herë shtëpia jep shpirt çdo ditë,
  nga një herë për çdo kat .

  Dy herë e braktisur,dy katëshja shtëpi
  me këmbë e kokë në vetmi.
  Shurdhohet dhe vdekja nga këmbanat e vdekjes
  dhe nuk e kupton asnjëri..!


  Bëmë një vend në trishtimin tënd!

  Bëmë një vend
  në trishtimin tënd
  Qyteti i bie
  daulles së mungesës tënde
  muza bie në gjunj
  në fund të kopështit
  të vrarë nga vjeshta.
  Mos luaj me tupanët e lotit.
  Nuk do të ketë më verë këtë vit.
  Në një dramë dimri,
  do të aktrojnë pyjet e prera
  varur në supet e mi.
  Do të ketë shira të shkretë
  që vdesin në ujë
  Të ikur që s’do të kthehen,
  braktisurit me biografi të mirë.
  Unë do të jem kujtesa jote
  në një sqep metafore
  mezi mbaj në shpatulla
  daullet e mungesës tënde.
  Hallet sot mbulohen me mjegulla
  dëshirat I mbështjellë nata.
  Kujtimet harrojnë veten si çadrën e shiut
  në lokalin e lagjes.
  Kam kohë
  që nuk psherëtij për Ty
  dhe orët e zgjimit
  e mbaj si kryqe nëpër dhëmbë.
  Bëmë një vend
  edhe në trishtimin tënd!

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË