More
  KreuLetërsiBibliotekë"Gjallë unë pashë", poezi nga Preç Zogaj

  “Gjallë unë pashë”, poezi nga Preç Zogaj

  Nga vëllimi poetik me të njëjtin titull, 2007

  PAK NGA PAK SHPIRTI

  Pak nga pak shpirti fillon të shfaqet në bebëza,
  sii një fëmijë
  që nuk është rritur
  bashkë me trupin.

  Pa asnjë rrudhë,
  pa asnjë damkë,
  mbytur në ujë dhe në trishtim,
  përndrit marramenthi
  fytyrën
  shpirti.

  Asgjë nuk vazhdon më prej së vërteti!
  Asgjëje s’i ka hije më vazhdimi!
  Shpirti po sheh udhët e qiellit,
  po përgatit çastin e shkëputjes
  prej këtij zhgualli që gjatë e mbajti.

  Unë nga t’ia mbaj, nga t’ia mbaj
  në këtë ndarje?!
  I kam ngjarë shpirtit tim,
  Shpirti im më ka ngjarë mua.


  AMOUR

  Një brinjë më ikën e shkon të ngulet në rërë,
  era fishkëllen në anën time të djathtë…
  Me duar mbaj
  zgavrën dhe mallin.


  PËRTEJ VETVETES KALON DASHURIA

  Si mund ta dua kaq shumë atë që njoh kaq shumë?!
  Përballë kësaj pyetjeje do të qëndrojmë
  si akejtë përballë tehut të shpatave dorike.
  Në heshtjen epike do të durojmë
  therjet zemrës, plagët e përgjigjeve.

  Përtej vetvetes kalon dashuria.
  Por unë nuk e njoh fjalorin e ri,
  Nuk e njoh mënyrën e re të të folurit
  Dhe nuk nuk mund të them tani
  sa lëndë zhduku ndjenja në mishin tonë,
  A po na i merr hopa shpirti këto trupa…
  Apo, apo..
  Fryma u kthye të ngjizë te ti
  një tjetër fëmijë të qiellit dhe unë
  me sytë e mbushur me dritë po shoh
  si bahet Marie e vluara ime.


  JETËSHKRIM

  Sa shumë magji mu dha në vogëli,
  Si pupël ngrihesha nga shtrati netëve,
  Duke ndjekur shikimet e grave magjistare
  në botën tjetër shkoja pa vdekur.
  Por shpejt erdhi dita t’i lë aventurat,
  të nis mësimet, leximet, ndeshjet.

  Fati ka qenë bujar me mua.
  Shumë herë shtiu rrufeja në rrugën time!
  Shumë herë mu sul si përbindësh deti!
  Shumë herë desh me shtypi makina,
  Shumë herë desh me zuri nepërka.
  Dhjetëra luftëra,
  miliona mikrobe
  kaluan majtas, djathtas pa më prekur.
  Por unë nuk e dija se shigjeta vrasëse
  gatitet në kohë në natyrën e thembrës.

  Për së gjalli do të ndahem nga shpirti im
  Sa për t’ju thënë: I bardhë, i pafund, i lëmuar, rrafsh
  është horizonti. Deri këtu jetova
  përtej miqësive dhe pakteve.

  Një thikë të artë
  nguli jeta
  në zemrën time.


  NE ZGJODHËM NDARJEN
  SY NDËR SY

  Zgjodhëm më të rëndën – ndarjen sy për sy.
  Mua më thërrisnin qiparisat dhe era,
  Ty të thërriste ora e gruas
  për herë të tretë a të katërt, me ngut.
  Dashuria rrinte mënjanë e mpirë,
  Numëronte hapat e mi me një dremë frymë,
  gdhendte në zemra kthimin e kokës tënde
  si kthimin e stuhisë në gjirin e shkretë
  para se të mbytet përgjithmonë në det.

  Zgjodhëm më të rëndën – ndarjen sy për sy.


  NË KËTË PRANVERË

  Në të dalë të dimrit isha i tendosur
  në batutat e fundit me shiun,
  ikanakun e maleve që mbante sekretin
  e tërë perëndive.
  Në krahun tjetër të zemrës
  ngrihej pranvera.
  Më shpejt se ora vraponte marsi
  në limfën time.
  Po thosha:
  “A vlen
  të përsëris jetën
  siç përsëris ngrënien, rënien apo zgjimin…?”
  Mijëra vjet më duhen
  të pikas ndryshimin.
  Tani fundi të vijë kur të dojë.
  Edhe unë përtej tij jam
  në këtë jetë.


  KUFIZIMET E DASHURISË

  Nuk ban të ulen gjatë në tryezë,
  E mira është të ushqehen në ecje
  me një mollë të përjetshme,
  me mendime të purpurta
  të dashurit.

  Nuk ban të shtrihen në shtretën të naltë.
  Të dashurit duhet të dremisin në këmbë,
  shumë – shumë mbështetur mbi gju, mbi dorë,
  kurdoherë gati
  për thirrjen e qiellit.

  Plagosur njëherë e përherë,
  Të mundur vetëm nga lumturia e tyre,
  nuk kanë të drejtë të shkojnë te mjeku,
  të falen në xhami, të rrëfehen te prifti.

  Rasti i tyre nuk është yni.
  Të dashurve u ndalohet të fotografohen,
  Të intervistohen, të japin autografe…
  Në puthjen e tyre popullohet bota e pëllumbave.


  FYTYRA JOTE

  Ngrihet mbi flatra dhe valë deti i Shëngjinit,
  stuhitë e mjegullës dhe yjeve vetojnë në stere.
  Ushtritë romake i afrohen bregut,
  Por fytyra jote i pozon përjetësisë,
  habinë e parakohshme të Princeshës Dajana
  kur sapo ishte ndarë nga burri i saj
  por ende me vdekjen s’kishte ndërruar unazë.


  KOHA KALON E PAPREKUR

  Gurë që herë – herë ecin.
  Njerëz që herë – herë ngrijnë.
  Mendimi end e end përmallimin.

  E paprekur kalon koha.

  Kur shiheshim gjatë, gjatë
  në dritën amtare të heshtjes dhe territ;
  kur jepnim e merrnim lajme, për të cilat
  fjalët nuk ekzistonin –
  në cilën anë të kohës, në cilat kambana
  fshihej çasti i ardhshëm i ndarjes?

  Kujtesa të mbyllura në shishe,
  vështrime të djeshme –
  nuk arrijnë më në asnjë breg, askund.

  E parekur kalon e kalon koha.

  Nuk kemi bërë gjë…
  Gjatë do të mendohet vdekja,
  dhe nuk do të dijë ku të na çojë.


  10-LAJME TË TJERA
  NGA NE MOS PRISNI

  Pasardhësve

  Mes popujsh që s’i pamë e s’do t’i shohim-
  popuj të vdekur, popuj të palindur,
  Ne u rrotulluam në këtë sferë hyjnore,
  mes gjelbërimit të thellë dhe blusë së hallakatur
  rrjedhë me rrjedhë.

  Tani po shkojmë pa e ditur ku po shkojmë!
  O fat që na nxore nga errësira,
  Nuk ka arsye të na kthesh
  sërish atje.

  Pamë diellin! U mbushëm me frymë!
  Jetuam, qamë, kënduam,
  Njohëm frymën kapitëse
  të mendimeve të arta,
  Ëndërruam pasardhësit, heronjtë-
  Udhëtarët e kozmozit, krijuesit e përjetësisë,
  U deshëm symbyllur me të dashurat e zemrës,
  duke shkuar drejt fundit,
  pa menduar për fundin.

  Lajme të tjera nga ne mos prisni.

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË