More
  KreuLetërsiBibliotekëCikël me poezi nga Rei F. Hodo

  Cikël me poezi nga Rei F. Hodo

  trokitja e vjeshtës…

  gjethet mundohen në fijen e ekuilibrit të lartësisë
  të zbresësh në tokën e njerëzve s’është gjithmonë gjëbukur

  një botë brenda poezisë sime
  dëgjon trokëllimën zëmekur të vjeshtës
  që grimohet qetësisht pas derës së stinëve

  një zezonë mbulon qytetin
  prej qiellit një zezonë urtake

  akrobatët edhe më lart ngjiten
  në telin besëlëkundur të ekuilibrit dhe
  gjethet më bëhen se i ngjajnë akrobatëve

  një aromë dehëse mbulon qytetin
  prej poezisë një aromë delikate si
  portreti i femrës vjeshtake që grimohet pas portave të qiellit


  cogitatio…

  retë janë ngjizur prej syve të tu
  ashtu krejt të bardha
  të hijshme
  si një dëborë e re e destinuar të plaket
  në ballin e një mali

  shpirti yt – dhe vë këtu dorën në zjarr –
  nga poezia është krijuar
  duke parë sytë – rima –
  dhe – vargje të shkujdesura –

  dhimbja është tek unë – tek poetët –
  është tek këto vargje të shkarravitura mbrëmjes

  hëna sonte s’honeps fatin e poetëve
  ajo bardhëllon krej si ty dhe
  që nga toka që mbahet në këmbë me ajër të karbonizuar
  unë zgjas duart të ledhatoj mollëzat e saj si tuat

  për poetët ka gjithnjë stinë të dhembjes


  nuk kam bërë kurrgjë për poezinë…

  kthej sytë nga vetja kthej sytë nga eca
  hijen time e shoh të më ndjekë nga pas
  e shoh të qëndrojë pranë sikur të isha unë vetja ime

  kthej sytë nga kjo rrugë ku eca dhe dëgjohet nëpër humbje
  zëri i mekur i një puthje të fshehur
  në cepat e dy buzëve të asaj vajze me flokë të arta

  dhe unë sërish kthej sytë nga vetja sytë nga eca
  të mund të gjej ndoshta veten apo hijen time
  nëpër udhët me puthje të fshehta

  por sytë s’më shohin në errësirë dhe një palë hapa
  janë xhindosur pas meje kanë shtënë në dorë hijen time
  dhe trupi e shpirti – peng i natës –

  asgjë s’bëra në jetë për të – e njoha që qe poezia –
  por veten e ndiej në faj që sa veten nuk e desha
  edhe pak më shumë ndoshta sërish pak nuk do të qe

  dhe ecën para meje poezia ecën në rrugën poetike
  dhe pas saj hija ime dhe unë përdore me shpirtin
  që rend pas saj si lypsar ndaj kotheres së mjerimit

  kthej sytë nga vetja sytë nga eca
  hijen time të më ndjekë nga pas e shoh
  dhe një univers i largët që dot s’e desha edhe më


  të jetosh…

  dhe tani përtype edhe të kthyerën e fundit
  të kafesë së mëngjesit
  dita dhe radha për të jetuar do të nisë sërish
  në dhomë do të nderen të gjitha ëndrrat
  e asaj mesnate prej shpirtrash
  do të fshihen puthjet dhe mendimet e paragjumit
  afshi i zjarrtë i shtratit do të vijë të ulet në buzët e tua
  në dy gjinjtë e tu në femëroren tënde mrekullore
  sepse edhe për të gjitha këto do të nisë jeta sërish

  zgjohu edhe ti bir dhe ti bijë që jo pak herë
  më bëheni të gjallë edhe tani që nuk jeni
  edhe ju gatituni të fortë për të jetuar
  për të kapërcyer diellin e fortë që sytë e vegjël
  në mëngjes jua pushton me shpresën e tij
  zgjohuni pra të bëheni shpëtimtarët e vetes

  edhe ti poet zgjohu nga nata e gjumit me flatra poezie
  s’do të mund të lumturohesh vetëm nga rimat
  që përpëliten midis gishtërinjve të tu

  bota diçka krejt tjetër kërkon sot

  njeriun
  por mesa duket koha e njerëzve është rrëmbyer nga jonjerëzit

  gjithsesi me shpresën e të jetuarit zgjohu dhe ti njeri
  sepse koha do të kërkojë gjithnjë njerëzit e saj


  antitezë…

  stacion i boshatisur
  lotët në dysheme të ftohta zbresin
  mbërritën udhëtarët që në mëngjes qenë nisur

  unë të shoh në sy dhe fjala “mirupafshim”
  më del si një trup i gjymtuar
  ndërsa ti
  lamtumirën jep pa zë të mekur

  stacion i boshatisur
  udhëtarë të mbetur


  variacion për një vdekje…

  jo pak herë edhe qiejt kanë etje
  që farë e mbjellë
  në udhët e njerëzve ngjason
  një etje krejt e pakuptimtë
  për të njomur buzët e tyre
  me buzët e femrës sime

  një etje krejt e pakuptimtë
  për të mbushur shpirtin me të gjallët


  ardhjes dhe ikjes tënde…

  ndodh të jem unë ai që fle apo vështrimi yt
  ai që më përhumb
  ndërsa shfaqesh në një buzë mbrëmje
  në një ballaballë bukurie mes teje dhe yjesh

  ardhja dhe ikja jote është sa një botë
  që mban brenda vetes miliona poetë
  të cilët frymëzimin e tyre
  mund ta flijonin për të thurur kush e kush
  më të bukurin varg për ty

  s’mund të ketë kthim pas nëse je poet
  prej dhimbjes ke lindur dhe prej dhimbjes së fjalës
  do të të duhet të mbyllësh jetën

  e ndonëse e ëndërrt
  unë ende nuk e di se kur ndodh
  të vish apo të largohesh ti
  që në një qiell pa rè si balerina
  më bëhesh një kalorës hapshpejtë
  që nxiton në dyert e parajsës të mbyllë një poezi
  sepse në tokë s’ka jetë për vargje dhe rima

  ajmè tashmë ti ndoshta do të kesh ikur

  ose në hijen time apo pas trupit tim je avitur
  duke bërë dashuri

  ndonëse për poetët s’ka kthim pas
  të mjerët do të endin si penelopa
  vargje me rima për ty


  bardh e zi…

  kjo zonjë nën pushtetin e hijes
  mbulon hiret e saj me kollën e pabindur të vjeshtës
  dhe ecën duke ftohur mendimet në udhë
  me rregullin e kalimtarëve

  kjo zonjë nën pushtetin e hijes
  ngjiz vjeshtën edhe brenda shpirtit
  stinë të bukurisë së saj


  mendimet e shiut…

  gjallon ky shì si një grusht notash në një harmonikë
  të vjetëruar diku nga mosha e dhimbjes së kujtimeve

  një shpirt vetëtime përshkon fund e krye
  qelqin e fortë që ftohet midis duarve të mia
  dhe shpirtin zgjoj me fortësinë e athëtisë brenda saj

  qiell i plagosur qytet i qullur
  rè të ftohura nga drejtimi i pabindur i erës
  dhe një orë që sillet rreth hënës së përmbytur nga lotët

  ti ndoshta grimon e strukur erotikën e kësaj mbrëmje
  ashtu lëkurëlëmuar
  me një hënë veçmas për ty mbi krye

  bëhesh e ëndërrt nga metamorfoza e pafjalë
  e një shpirti që ngjizet evë dhe frymon shenjtërìnë
  e maria magdalenës

  në hijen e tij poeti ëndërron vdekjen nën hijen tënde


  agun e vjeshtës duke thurur…

  nuk di nëse me rreshtat e mi kam thurur poezi
  apo kam shkarravitur këngë pakuptimësie
  në shpirtrat e maleve prej
  letrash të bardha a të zverdhura nga mosha e drurëve

  di se agun e vjeshtës ende e pres si moshën e poetit
  që shkundet prej erës së parë të vjeshtës

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË