More
  KreuLetërsiBibliotekëCikël me poezi nga Bislim Ahmetaj

  Cikël me poezi nga Bislim Ahmetaj

  ***

  Një hënë e kaltër
  E plotë
  Si limon i pjekur
  Erdhi mbrëmë e
  E mu zhyt në shtrat
  Pa pritë e pa pyetë

  Ashtu e hëntë cullak
  M’u lidh për trup
  M’i mbylli sytë
  S’e di çfarë ndodhi
  Asgjë s’mbaj mend
  Dashuri ishte
  Apo një flirt.
  Kur rrezja rrahu në agim
  Hëna kish tretur në amshim
  Dritaren tash e mbaj të mbyllur
  Dhe hënën shoh me bisht të syrit
  Veçse atë natë s’mund ta harroj
  N’sytë e mi u shfaq një rreze
  N’zemrën time u dogj një zjarr

  N’shpirtin tim u lind një diell
  Që përjetësisht do t’më bëj dritë…

  ***

  Lotët m’u thanë
  duke qarë për ty.
  Tash ngjyj gishtin në thëngjijtë e syve të mi
  e shkruaj vargje malli për ne të dy.

  ***

  Mëngjeseve
  dal e mbledh vesë
  ndër lule
  që të shuaj mallin që më djeg për ty.

  Mesditave
  kur dielli zhurit
  hijeve fshihem,
  që malli për ty të mos më përvëlojë.

  Mbrëmjeve
  shkoj pas xixëllonjave
  në parkun e madh të qytetit
  me shpresën e vakët që dritëza e tyre
  do mund ta ndriçojë fytyrën tënde ngjyrë vjollcë.

  ***

  më beso
  unë di të bie bukur në dashuri
  dhe vazhdo më beso
  edhe kur ajo,
  dashuria tërbohet
  unë vazhdoj të mbetem prapë Njeri

  ***

  Asnjë re gjumi s’kaloi
  Sonte kah sytë e mi
  Ata mbetën t’hapur
  Duke të pritur ty.

  ***

  Me akuj harrese
  e ushqej vetminë
  Me avuj shprese
  mbaj gjallë dashurinë
  Me thërmija drite
  ndriçoj shpirtin tim
  Mbi fragmente ëndrrash
  kam ndërtuar shtëpinë.

  ***

  Në kutinë postare gjeta një letër
  pa pullë poste
  pa adresë dërguesi
  veç me një shënim dy rrokësh
  ku shkruhej “Për ty”.
  E mora,
  nuk guxova ta hap
  dhe eca me zarfin në dorë
  përkundrejt erës
  dikur e hapa atë zarf
  një letër e bardhë
  me një rrjesht
  ‘Kjo letër të vjen nga e dashura jote e parë
  që ka vite që është ngjitur mbi re dhe jeton mes engjëjve në parajsë”

  ***

  poezitë që i shkrova për ty
  më humbën në dorëshkrim
  tash që të kam humbur edhe ty
  ndjehem i ngratë,
  i mjerë,
  i humbur,
  jetim.

  ***

  Dashnia ashtë mal i naltë
  E thepinë e thellë
  Ku edhe engjëlli edhe dreqi kanë thye
  qafën
  Fije peni ashtë dashnia
  Po aq sa edhe teh i zjarrtë.
  Dashnia ashtë shkamb i stralltë
  E livadh i bleruem
  Ujitun me lotë zanash
  Ku prehen kaprojtë e andrrave
  Ndër mrize ahishtash.
  Dashnia ashtë si troku i kalit të bardhë
  Fije bari në gojën e dhisë s’egër bri artë
  Dashnia ashtë lumë andrrash që rrjedh përpjetë.
  Dele shpresash të varura në qiell që i lshohen tokës si kope kometash në verë.

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË