Kreu Letërsi

Letërsi

Ardian Kyçyku: Zhvendosja e shkrimtarit, mes dëbimit dhe dërgimit

I. 1. Mërgimi është sot ngjarja kryesore që shndërron e përcakton jo vetëm ecurinë e jetës së një njeriu apo të një...

“Kati i fundit” nga Adolfo Bioy Casares

Darka ishte në nëntë e gjysmë, por mua më rekomanduan të vija pak më parë, që të njihesha me të ftuarit e tjerë.

Poezi nga Salajdin Salihu

NDË OHRI Ndë një vjetë të largët ndë Ohri Progon Skura heteriarku Puthte një Evdhoki Dhe Andrej Gropa...

Olga Tokarczuk – Romani i shkrimtares polake, “Sonatë për shumë tambure”, në shqip nga “IDK”

Botimet IDK sjellin për herë të parë në shqip shkrimtaren polake Olga Tokarczuk, fituese e International Man Booker Prize (2018). Bëhet fjalë për përmbledhjen me tregime “Sonatë për...

Diana Kastrati: Montanelli përballë Montales – Kur takohen kolosët

Indro Montanelli (1909-2001), i mbiquajtur Dekani i gazetarisë italiane të shekullit të kaluar, historiani e shkrimtari italian që për 70 vjet me radhë lëvroi...

“Zogu i ëndrës” dhe “Rekuem” – Dy poema të panjohura, në dorëshkrim, të Frederik Rreshpjes

Përgatitur nga Virion Graçi Para disa ditësh më erdhi një shënim nga z. Mehmet Bejko i cili...

Numri i ri i revistës letrare “Jeta e re”

Në një vëllim prej 420 faqesh, posa ka dalë në qarkullim numri i ri i revistës letrare të traditës “Jeta e re”, i dyti...

Michèle Gazier: Gjenitë me fytyrë ëngjëlli

I parakohshëm dhe i ditur si Jezusi duke folur për teologji me doktorët, djallëzor dhe i ëmbël si Kupidoni, Arthur Rimbaud me fytyrë engjëlli,...

Artikujt më të fundit

Edison Çeraj: Magjikja e një udhëtimi

Cikli i fundit me piktura i skulptorit Artan Peqini, nën shënjuesin “Përtej kohës”, është nji arrati pa zhurmë nga habitati, ose nga siguria....

Marcel Proust: Dorëheqja e parë

Dorëheqja e parë është nxjerrë si tregim nga romani Në kërkim të kohës së humbur dhe është botuar me disa autorë të...

Dr. Feride Papleka: Marcel Proust, “Në kërkim të kohës së humbur” (À la recherche du temps perdu)

Një udhëtim i vërtetë zbulimi nuk do të thotë të kërkosh peizazhe të reja, por të kesh vështrim të ri.

Emin Azemi: Periferia dhe periferikët, dashurinë njerëzore mund ta bartin në qendër të botës

Në librin “Nënë Tereza, shenjtorja e periferive”, të studjueses Ines Murzaku, e shkruar me një metodologji të avancuar kërkimore e përmbajtësore, do të hasim...

KATEGORITË