Kreu Letërsi

Letërsi

Gëzim Aliu: Arti i romanit “Bartësi i shpirtrave të përzënë” të Adil Ollurit

Titullin e romanit “Bartësi i shpirtrave të përzënë”, Adil Olluri e ka marrë nga një tregim që gjendet në librin e tij...

Rexhep Ferri: Pasqyra e shëmtuar

1. Po flitet se shekulli i kaluar, nga guximi i tepruar, ka qenë i pamëshirshëm. “Me...

Zija Çela: Shkrimtari i trillit, ky mashtrues i pafajshëm… (mbi katër romane të Mehmet Krajës)

Do të kisha dashur t’i bëja disa pyetje Mehmet Krajës për katër romanet e botuara nga Onufri: “Edhe të çmendurit fluturojnë” (2004),...

“Një i tretë”, tregim nga Dritëro Agolli

Shokut tim Shaban Hadëri Ata e hodhën trungun në truallin prej çimentoje të studios së errët. Skulptori dhe unë...

Ditëlindja e Servates/ Introdukta e Nolit për Sojliun e Mançës

Migel de Servantes Saavedra, i njohur me emrin e shkurtër Servantes, lindi më 1547, në Alkasa de Henares të Spanjës dhe vdiq...

“Verë në Firence”, tregim nga Mira Meksi

 (Koha e zhvulosjes mbërriti) E në të djathtë të Atij që ulur ish mbi Fron Një...

Letra e 18-vjeçarit James Joyce për heroin e tij Henrik Ibsen (1901)

nga Josh Jones Kur bëhet fjalë për teoritë e prejardhjes artistike, Ankthi i ndikimit i Harold Bloom-it është...

“Një darkë familjare”, tregim nga Kazuo Ishiguro

Fugu është një peshk që kapet tej brigjeve të Paqësorit në Japoni. Ky peshk ka pasur një rëndësi të veçantë për mua...

Artikujt më të fundit

Në varkën e kohës me Flurans Ilian: Bashkudhëtar Andreas Dushi

Flurans Ilia vjen në këtë bisedë për librin e tij të fundit “Hapësirë midis dy notave (tempovarkë)”. Ai tregon për jetën,...

Floresha Dado: A “shihet” figura në veprën letrare?

Pse nuk më pëlqeu pamja e jashtme e asnjërës prej aktoreve që interpretojnë figurën e  Helenës, në filmat kushtuar luftës së Trojës?...

Dr. Fabio M. Rocchi: Stereotipe me prejardhje ballkanike: mbi dy veprat e para të shkrimtarit Elvis Malaj. (Udha e dorës, E: 9)

Elvis Malaj lindi në Shqipëri, por u rrit dhe formua – edhe në aspektin shkollor – në Itali. Në vijim të kësaj...

Anton Nikë Berisha: Rrafsh i lartë i studimit të apofonisë indoevropiane në gjuhën shqipe

Albert Riska, Gjurmë të apofonisë indoevropiane në gjuhën shqipe. Shtëpia botuese Kristalina- Kh, Tiranë 2022. Dije e gjerë dhe e...

KATEGORITË