More
  KreuLetërsiBibliotekë

  Bibliotekë

  “Liria dashurore” nga Branko Merxhani

  Kemi lindur për dashurinë dhe vetëm me anën e saj njohim njëri-tjetrin. Kemi nevojë për dashurinë si lulja që ka nevojë për diell. –...

  Disa letra të panjohuna dashunie drejtue Martin Camajt

  Këto letra i drejtoheshin Martin Camajt në vitin 1951 prej nji vajze të re beogradase, e cila po atë vit do të bahej edhe...

  “Dita e verës” nga Hyjni S. Ceka

  Dita e Verës vjen nga thellësitë e shekujve iliro-arbëreshë. Ajo është festë e gjithë trojeve shqiptare. Më 14 mars, edhe në Skrapar të gjendesh, edhe...

  Rrëfenja e njëzetepestë pse Më e domosdoshme kripa se mjalti

  Ku i biri i jep një mësim të mirë së ëmës se ç’është dashuria për nënën dhe se si nuk duhet ngatërruar me ndjenjat...

  “Nën qarr po rrinte vasha” nga Anton Pashku

  Syni s’e sheh synin matanë hundës zemra e sheh zemrën matanë bjeshkës (Thuhej dikur në Has) 1. Qetësinë, befas, e zhdavariti rrokullisja e një guri. 2. Mbasi guri...

  “Shpallja e parimeve” nga Jerzy Grotowski

  Përkthyen Stefan Çapaliku dhe Denard Xhillari 1 Ritmi i jetës në qytetërimin modern karakterizohet nga çapitja, tensioni, ndjeshmëria e pafat, dëshira për të fshehur motivet...

  Harry Martinson, jetimi të cilin e rriti poezia

  Përgatiti dhe përktheu Shqiptar Oseku Harry Martinson (1904-1978) ishte princ i letërsisë suedeze. Ai qe poet, prozator e publicist, një nga 18 anëtarët e përhershëm...

  Poezi nga Rita Petro

  PËR ATË BURRË QË DI TË VDESË PËR NJË GRUA PËR ATË BURRË QË DI TË RROJË PËR NJË GRUA. DASHNORI KRISHT E pashë Si t’u hollua Dhe t’u anua qafa Mbi...

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË