More
  KreuLetërsiBibliotekëArben Dedja: Jo më “Italian Job”

  Arben Dedja: Jo më “Italian Job”

  Këtu mund të lexoni disa poezi të miat që nuk janë përmbledhur në vëllimin “The Italian Job” (“Onufri”, Çmimi “At Gjergj Fishta” për poezinë 2022). Po pse nuk janë përmbledhur? Sepse tek ai libër kanë zënë vend vetëm poezi të shkruara në Itali vërtet, por në shqip. Titulli nënkuptonte një akt (të shkruash shqip në dhe të huaj) të kryer jo nën dritën e diellit, një si aferë të pisët, do të thoshim. Tani “The Italian Job” po quhet nga shtypi botëror afera e korrupsionit që ka përfshirë Parlamentin Europian, në raportet e tij me Katarin, Marokun e vende të tjera ku shkelen të drejtat e njeriut. Ndaj autori, kur ia shqipton titullin librit të vet, ndihet një çikë në siklet dhe… i habitur. Kështu që iu kthye vesit të tij të hershëm: përkthimit – ves adoleshence edhe ky, gati po aq i hershëm sa ai i krijimi të poezive origjinale. Vetëm se kësaj here është e kundërta: iu desh të përkthejë veten nga italishtja në shqip, situatë gjithsesi e çuditshme, por e domosdoshme. E kush tjetër do ta merrte mundimin? Ndërkaq, kur e bën këtë gjë me vargjet e tua ndihesh ku e ku më i çlirët e i relaksuar: ia lejon vetes çdo “deformim” të origjinalit. Dhe, sidomos, pyetja është më legjitime se kurrë: në fund të fundit, cili është “origjinali”?


  Pleqëria

  Pas darke
  ngjëruam pak raki mani
  me arra të forta gur.

  Isha mysafiri më i lartë
  ndaj për të fjetur më liruan
  shtratin martesor
  shtruar
  nga duar të padukshme.

  S’e di ku fjetën
  të zotët e shtëpisë
  por pati një efekt domino
  dhe nëna plakë
  e verbër përfundoi te pragu
  me qenin.


  Ora e banjës

  Tartabiqe
  mos hyr
  në dhomën e çupës sime
  që myshk kundërmon e ftua.

  Na u desh me thikë
  ta prisnim avullin
  niseshteja e orizit nuk mjaftonte
  për shkojat e lëkurës së saj.

  Larg prej ziftit e shinave
  akuarelë të çelët janë shpëndarë mbi qilim
  pa pyetur për krehëra e karfica.

  Shko
  te tryeza ime
  ku pena e lapsa
  si korparmata hitleriane
  rrinë në radhë
  bukurinë e shkujdesur të botës
  ende për ta shpikur.


  Eros & Thanatos

  Rrinte për muri i mbështetur
  pranë plehrave dysheku
  (flakur në gjendje aq të mirë)
  që ne dalëngadalë e zvarritëm
  prej anës së vet më të gjatë
  vizga e kërmijve pasqyronte
  hënën e plotë na rrëfente
  rrugën për në kampus dhomës
  sonë të ngrohtë ku mbi
  dysheme e mbështetëm na duhej
  për të bërë dashuri edhe pse
  ndonjëri aty paskësh vdekur.


  [Me falangje të shkathta]

  Me falangje të shkathta
  nga jaka
  një flok seç hoqe.

  Thinjen e tij
  prapë munda
  gëzofit të zi ta pikas.

  Qe m’e rëndë
  se kjo pallto dimërore
  qullur nga shiu
  budallisht në modë.


  Një burrë po pshurr…

  Një burrë po pshurr pas një peme
  dhe bën të fshihet tek andej kaloj.
  Është pema e vetme e mëhallës.
  Prapa, një radhë Bencash gri
  me xhama t’errët e rrathë të shkëlqyer
  njëri syresh e ka rrotën të lagur
  por e ka bërë me siguri një qen
  jo burri i fshehur pas pemës.


  Arra

  Djelmosha të fortë ngulin tre shkopinj
  dhe shtrijnë një çarçaf e lidhin
  shkopinjsh këndin e katërt
  në trungun e manit se e dinë
  që do t’ia behë era e mëngjesit
  kokrra mani mbi çarçaf të lëngshme
  të ngjitshme të ëmbla vese
  do të ngjërojnë freski e mërzitje
  do t’u bien në kokë ç’i rrëmbekan
  pastaj shkopinjtë për të rrahur
  atë plakën të pacipën veshrënduarën
  arrën.

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË