More
  KreuLetërsiBibliotekë"Shenja e diellit", poezi nga Ndue Dedaj

  “Shenja e diellit”, poezi nga Ndue Dedaj

  VRA E KTHJELLË

  jam si qielli që vrahet prej britmave
  e kthjellohet prej lutjes si ajri në pranverë

  jam si shiu që bie mbi dredhëza,
  po mushtin ua pi kulshedra me shtatë krerë

  jam si përroi që dlirët nga lyzhdra
  hedhur pa mëshirë nga laradacët me frak

  jam si cigani i breglumit me brekushe
  që i bie lodërtinës së ditës: paç fat

  ORA E KTHIMIT

  Ora jote e kthimit po troket
  e unë ende nuk kam shkrue asnji varg,
  n’Shëngjergj lisi i vogël te kryet asht ba rrap,
  tash dyzet e pesë mote
  s’i vyshket asnji gjeth
  s’i thahet asnji degë.

  Ora jote e kthimit po vjen
  E ti shkon tërmales pa thinja, pa hapa…
  Motin tjetër do jesh ba i’qind vjeç,
  Por nuk do të jesh plak.
  Me gjuhën e barit, a s’po më thue:
  “U plakësh biri im edhe për mue!”

  SHENJA E DIELLIT

  Shenjën e diellit ua bëj tatuazh reve
  Por nuk jam diell, as një thërrmizë e tij,
  Nuk shpërndaj rreze e nuk mbaj amanete
  Nuk ngroh në dimra e nuk djeg në verë,
  Nuk shkrij borën maleve, akujt mbi përrenj,
  Fëmijët nuk më shkruajnë në hartime shkolle,
  As rapsodët në këngë si Shna Diell.
  Ime shoqe nuk bën be në mua
  Si të parët tanë: “Për këtë diell!”
  Dielli i saj ka moshën e drandafilltë
  Të ardhjes së ardhësve.

  E PAKRYER

  Eja se dita jote nuk ka kryer
  As nata që të mban një mur a një det larg
  Eja se ajri mes nesh as ngrinë, as shkrinë
  Lulet çelin e s’çelin, krojet menin e s’menin.
  Ne duhej ta kishim (për)kryer botën,
  Por nuk mundëm ta bënim.

  Paçka se e ndalem padashur ciklin e saj
  Sot e gjithë ditën jemi në faj!
  Zor se mund ta ndreqim dhe tash e mbrapa,
  Jo se s’kemi kohë, jo se s’dimë me dasht
  Por jemi po ata të djeshëm-sotshmit
  Të përkryer në atë që nuk asht…

  LASGUSHI

  Para tij bëjmë fotografi
  ai hesht, nuk ka fjalë…
  sot i derdhur në bronz
  si dje, kur ishte i gjallë.

  QAFË – RRASA

  Qafa më e vogël në botë
  E ngjis përditë me hapa rinor
  E prapë s’e kam ngjit…

  Asgjë aty asnjëherë s’ka ndodhur.
  Së paku të ngrihej një antenë!
  Vetëm lisa pellazgjikë…

  Qafa më e vogël në botë
  E vogël sa fëmijëria ime.

  LONDRA

  Nuk kam qenë asnjëherë në Londër,
  Befas atje zbrita me një avion malli,
  Pashë si rridhnin Drini e Vjosa,
  Mbi re e nën re, si një erë e re…

  Londra tashmë,
  Një lagje e shtëpisë sonë.

  AVIONI

  Avioni u ngrit nga aeroporti i Kabulit
  i stermadh, i rëndë, zhurmues,
  fëmijët që s’mundën të hipnin në bord
  u varën në krahët e tij si lot…
  atë çast qielli zgjati krahët
  u mbush me zogj!…

  16 Gusht 2021

  DETI A QIELLI

  Asnjëherë nuk e kam kuptuar
  ku fillon qielli e ku mbaron deti,
  si mundet njeriu të masë
  sa kaltërsi ka njëri sy e sa tjetri?…

  KROI I VASHAVE

  Vashat shkuan të gjitha
  dolën nuse me tupanë,
  kroin e morën në gji
  po vashëria e tyre pikon aty…

  MUZGU

  Si të ngjitemi tek ai mal?
  Si të zbresim tek ky zall?
  Telajo e mëngjesit pikturohet pa ngjyra…
  Muzgu shuhet pa fjalë…

  RAGUZA

  Gj. Kastriotit

  Ti ecën nëpër Raguzë
  Unë nëpër Dubrovnik.

  Hapen para teje portat e kështjellës,
  Kanatat e Republikës.

  Ambasador Gazulli del nga koha…
  Shkruan kartolinën 2022.

  Ti ecën nëpër Raguzë,
  Unë nëpër Dubrovnik.

  Jam aq krenar në këtë qytet
  Sepse jam Ti.

  GJARPËRINJTË E LAHUTËS

  Kishte gdhendur në lahutë lulet e shegës,
  shqiponjat e qiellit, brirët e dhisë –
  zu të skaliste gërshetat e vashës.

  Nuk kishte ndodhur kurrë ma parë
  të rrinin mbi lahutë dy gjarpërinj aq të bukur –
  ndërthurur si gishtat e tij në gishtat e saj.

  Retë idhnake u përplasën fort në qiell
  e bubulluan me breshërimë në tokë,
  si mund të durohej ndër burra kjo herezi!?

  Vetëm shtojzovallet kishin kërcyer deri atëbotë
  mbi lahutat dhe shtretërit e tyre,
  joshëse, tunduese, mëkatare…

  S’deshi t’ia dinte për gjëmimin e qielltokës
  vazhdoi të gdhendte në tel të lahutës
  gjarpërinjtë që i kalleshin në gji.

  VETËM NË ANDËRR

  Vetëm në andërr rrinë bashkë të vdekur e të gjallë,
  të lindur e të palindur

  Vetëm në andërr rruzulli bahet sa një top futbolli,
  luajnë çunat e lagjes

  Vetëm në andërr qielli lundrohet nga anijet,
  bora flokon në verë

  Vetëm në andërr kanë të njëjtën ngjyrë,
  e bardha dhe e zeza

  Vetëm në andërr kërcejnë valle dyshe
  jeta e vdekja

  S’U BANA DOT KOSTANDIN

  Kundroj vargun e kreshtave alpine
  i pamatë, i trazuem, i pagjuhë
  shkronjat e shqipes patën ra në luftë!
  Deri këtu në Sanxhak shungullonte zani im:
  a ndiet, ju o gjind, përtej nantë maleve
  atje qe martue Doruntina, ime motër…
  Po unë s’u bana dot Kostandin!

  Sanxhak, maj 2015

  E RREJSHME

  Rendin kuajt e trumpetave me galop
  shtegtojnë namin tuaj prej herojsh t’gjallë

  gati të bien për ju çdo çast dëshmorë
  jo vetëm në gojëdhana, jo vetëm në kala…

  Imi asht veç kali që s’e shalova kurrë –
  më shpie tërthoreve ku s’buçet lavdia juaj…

  SIZIFIANE

  Fjala e rëndë thyen kockën e gjuhës në asht
  rrokulliset si ortek drejt fundit të dheut,
  s’ka njeri as Zot ta ngjisë sërish lart
  ku luhet simfonia e nëntë e Bet’hovenit.

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË