More
  KreuIn memoriamPostmodernizmi i Italo Calvinos

  Postmodernizmi i Italo Calvinos

  I lindur në Kuba, Italo Calvino përgjatë viteve u bë një zë i rëndësishëm letrar me tregimet e shkurtra dhe romanet që botoi. Veprat e tij u lexuan, pëlqyen e komentuan aq shumë duke e bërë atë në prag të vdekjes, shkrimtarin italian bashkëkohor më të përkthyer. Italian, pasi ndonëse lindi në Kuba, prindërit i kishte me origjinë italiane: të atin nga Sanremo dhe të ëmën nga Sardenja.

  Me një galeri të gjerë veprash, Calvino u kthye në një ndër simbolet e epokës së tij, pasi ngjarjet dhe personazhet i ngërtheu mes vedit në ndjekje të asaj rryme letrare e cila në atë kohë po ngjizej pikërisht nga të tillë emra të mëdhenj: postmodernizmin!

  Duke folur për raportin e kohës dhe hapësirës në letërsinë postmoderne, shkrimtari dhe pedagogu Ridvan Dibra në “Një lojë me emrin postmodernizëm” thotë:”

  Kështu përshembull, personazhet e librit “Komikat Kozmike” të Calvinos e shtrijnë ekzistencën e tyre në periudha kohore prej miliarda e miliarda vitesh: Që nga lindja e gjithësisë, deri në shekullin XX. Ashtu siç veprojnë në vende e hapësira, largësia mes të cilave matet me vite drite.

  Pra, tipari themelor i postmodernizmit të tij është loja me kohën e hapësirën, çështje mbi të cilën Calvino shkruan: Nuk jam unë ai që kam dëshirë të luajë me kohën dhe hapësirën; janë koha dhe hapësira që “pëlqejnë” të luajnë me mua.

  Mes veprave të tij më të njohura janë “Baroni rebel”, “I fundit vjen korbi”, “Qytetet e padukshme”, “Komikat Kozmike” etj., por ai lëvroi edhe esenë, ku mund të përmendet “Mbi përrallën” apo përmbledhja shumë e rëndësishme “Përse të lexohen klasikët”.

  Mbylli sytë për të fundit here si sot, 35 vjet më parë në moshën 61 vjeçare, për të lënë të shkruar në pafundësinë e kohës emrin e tij mes faqeve të postmodernizmit dhe neorealizmit.

  Përgatiti për “ExLibris” A. D.

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË