More
  KreuLetërsiBibliotekëPoezi nga Sadik Idrizi

  Poezi nga Sadik Idrizi

  Sadik Idrizi, për shumë kohë Profesor i filologjisë dhe zëvendësrektor i universitetit “Ukshin Hoti” të Prizrenit, përveç shumë studimeve në fushën e filologjisë, ka botuar edhe disa vëllime me poezi, tregime, ese. Ka përkthyer romane e vepra studimore nga shqipja në boshnjakisht. Duke qenë me origjinë nga Gora e Prizrenit, ai shkruan në gjuhën boshnjake dhe në të folmen e Gorës. Poezitë që po botojmë janë marrë nga vëllimi i tij i fundit poetik “LËMI”, botuar nga shtëpia botuese UTILIS e Prizrenit.

  Përktheu nga boshnjakishtja: Namik Dokle


  MBAS TEJE

  në Gorën e braktisur
  heshtin dimrat e lodhur
  dhe rëndshëm zvarriten
  borërat si velenxë e leshtë
  mbulojnë
  turpin tonë

  pranvera s’ka ndërmend
  as fytyrë
  për të buzëqeshur
  vitet hanë veten n’boshllëk
  mbështjellur në bërmajë

  mbas teje
  çdo gjë e bukur humb
  gëzimi dhe buzëqeshja
  përjetësisht të përzënë

  mbas teje
  dhe koh’ e Perendisë
  prej nesh u arratis


  P E N E L O P A

  në rrugën time
  dimri nuk lëviz
  kohë e flliqtë
  çdo gjë baltosur
  tym dhe hi pa ngjyrë

  ditë pas dite
  me tokën e Zotit
  bisedoj
  vit pas viti
  mes nesh pyje më të lartë

  prej Jugut
  ikin bukuritë dhe njerëzit
  dridhem frike
  të të gëzohem
  e si dikur të të pres

  shpesh e më shpesh
  në Itakë
  mendja m’fluturon
  me ç’dashuri
  njëzetë vite t’gjata
  ruajti besën
  Penelopa
  dhe lavdimadhe priti
  Odisenë


  PLUHURNAJË

  çudi që po t’shkruaj
  por dhe më shumë
  që m’erdhi letra jote
  gjithçka ashtu rrejshëm
  në jetën tonë

  pluhnajë e trashë
  prapshtuar gjithçka
  barrët e hijeve t’hallkut
  zvarrisim pas vetes
  dhe vitet tona
  krimba kanë zënë

  ti fillikat në Veri
  dhe poshtë në Jug
  fillikat dhe unë
  mes nesh koha bosh
  dhe qielli pa anë

  veç të përjetëshmet dhembka
  rriten çdo ditë
  mbi fatin tonë
  ndërsehen


  A KE KOHË

  a ke kohë
  t’i ikësh kësaj bote
  dhe yjet t’i takosh

  a ke kohë
  të shpërngulesh në ëndërr
  dhe t’fluturosh në Jug

  a ke kohë
  një imtë t’jesh vetvetja
  dhe të mashtrosh largësinë

  a ke kohë
  t’humbasësh mes qiellit
  dhe Hënën tonë ta gjesh

  a ke kohë
  kur të çmendet dimri
  të ngrihesh me gjelat e parë
  dhe mëngjesin
  bashkë ta presim

  thuaj të vërtetën
  a ke kohë…


  MOS U NXITO

  mos u nxito
  vallë s’e shikon
  vjeshtën
  tek zhvishet ngadalë

  mos u nxito
  a s’po dëgjon
  vetë nata
  shurdhane ka mbetë

  mos u nxito
  në këtë Botë të rrejshme
  ndryshojnë
  vetëm ngjyrat


  FTUA-FLORI

  këtë natë
  gjithçka po m’duket lojë
  dhe era lehtë fërfërin
  sonte n’shpirtin e ligshtuar
  u poqën t’parat dredhëza

  këtë natë
  s’po rroj për vete
  dhe gjumi arratiset
  këtë natë
  qielli n’terrnajë
  yjeve rrugën ka mshelë

  këtë natë
  oborret porta jote
  kyçur me dry të rëndë
  këtë natë kush e di
  cili vallë u merr erë
  ftuaflorinjve të tu

  këtë natë
  malli i vjetër m’rëndon
  zjarrmi në zemër
  këtë natë
  sa herë t’kujtoj
  mornicash dridhem


  NË KOHË TË LIGË

  egërshëm sulen qentë
  në tokën e babës
  e në agshol
  bora shpirtin ma lidh

  kohë e murrëtyer
  dhe jemi shumë larg
  s’na shkon ndërmend
  të trashëgohemi
  e bashkë të gëzojmë

  gaboj
  dhe shumë rrallë të shkruaj
  por mirë e di
  humbasim të vrarë
  nga pritja në shkretí

  në kohë të ligë
  lajme të rralla nga ti
  dhe vite të ngrirë
  ngarkuar me dyshime
  rreshtohen marrëzisht

  nëpër kohë të ligë
  kohë e pakohë
  nga Veriu në Jug
  kalojnë ditë apokalipsi


  TË FSHIHESH

  të fshihesh mes natës
  vështirë nuk është
  veç një grimëherë
  dhe me hap të lehtë
  drenushe

  të duhen sytë e qeshur
  nëpër shi të butë
  me ylber pranvere
  të duhet një shpirt
  n’lulnajat e qershive
  n’Ogradën anëlumit

  të duhet një zemër
  e hapur si qielli
  dhe krahët e shtrirë
  drejt atij
  që di të të pres

  të përvidhesh mes natës
  dhe t’humbësh diku
  në terr
  asgjë më shumë
  s’të duhet


  LUMNIM

  lum ai
  që shelgun zbukurues
  te porta jote
  do ta vejë
  lum edhe lajmsi
  kafen që do pijë

  lum ai
  që masën do të marrë
  për rrobat e nusnisë
  lum pragu
  kur ta kapërcesh
  e t’bëhesh zojë shtëpie

  lum ai
  që do t’i nusërosh
  me faqet zbukuruar
  lum shaminë kush do ta ngrejë
  e të të kap për dore

  lum buka
  që do puthësh
  dhe vjehrra që do kesh
  lum djepi
  dhe kërthija në prehër
  që s’pari do tundësh

  lum karafili
  në kopësht
  që do vaditësh dhe erëmosh

  lum edhe unë
  dhe tejet lumturisht
  në mendje dhe në ëndërr
  deri n’çast të fundit
  kur vdekja të na ndajë


  DITËT

  ditë
  krejt ndryshe
  në anë t’livadhit kositur
  n’zbardhim pa dalë drita
  kalëroj kuaj t’egër

  ditë si të tjerat
  zjarrmi në shpirt
  valle e mshelme n’kujtime
  sa shpesh po harroj
  a thua jam në vete

  ditë
  krejt ndryshe
  m’vërtitet në krye
  pranvera
  e zjarri po ikin
  ditë
  kur mësohem
  me vetminë
  dhe me ajër dehem

  ditë si të tjerat
  kur etja më djeg
  veç afër të të kem
  dhe dhimbjen
  të ma ëmbëltosh

  dita
  ajo ditë
  kur do të mundnim…


  UJË I SHQETÉSUAR

  dashuria
  ujë i gjallë
  i shqetësuar

  dikur
  loti në sy
  dikur
  burim bjeshke

  shpesh borë
  dhe akull
  në pritje
  të diellit të pranverës

  ndonjëherë
  avull në re të largëta
  terrton

  shpesh në lule vesë
  në barin e shkelur
  e ndonjëherë
  përvlon në damarë
  dhe në vlim të gjakut

  dashuria
  ujë i gjallë
  kurrë i qetë


  NË VARRIN E XHEMULES

  n’varrezat e Shishtavecit
  mbikrejsat
  dhe shenjat e bardha
  në qiell
  ngulur

  nëpër barishtet
  kurrë të kositura
  me sy dhe zemër
  varrin e Xhemules
  kërkoj

  qysh se u bë bota
  e deri n’ditë të fundit
  përmallimi
  dhe emri
  i paparë

  në kllanik
  dy gurë t’lëmuem
  të shplarë
  pa emër pa datë

  jeta dhe meraku
  të pakyçur
  me dy numra
  në mermer të varrit

  anë djerrinave t’Shishtavecit
  dhe stomeve t’ferrishtë
  varrin e Xhemules
  erdha të shoh

  për dy shpirtra të vuajtur
  të coptuar
  bëj një lutje
  dhe hesht


  HIJE MËSHTEKNE

  sa gjëra të fshehta
  varrosur nën dhe
  për ibret
  e kurrë të marrme vesh

  dashuri të panumërta
  të humbura
  nëpër udhë
  nga shpirti
  deri në varr

  shumë fjalë drithëruese
  shtrëngohen në fyt
  dhe nëpër gjuhë
  përvëlohen

  sa pyetje
  n’kët’ jetë të rrejshme
  hije të thyera
  mbi degë mështekne
  tunden


  KUR HESHT

  dhe kur hesht mendueshëm
  askush më mirë
  s’të kupton

  dhe kur je përgjumësh
  një vend për mua
  në ëndërr e ruan

  dhe kur ngutesh turrshëm
  askujt më shpejt
  nuk i shkon

  dhe kur netëve pret
  zhytur n’terrnajë
  askush më qartë s’të sheh

  dhe kur hesht mendueshëm
  për gjithçka atëbotë
  më shumë tregon


  NXIT QIELLIN

  me lutje po e ysht
  qiellin e përhimtë
  të hapet
  të pres dallëndyshet

  me mallkim po e nxit
  lumin e bjeshkës
  të heshtë
  deri sa t’vijë vera

  me heshtje po ysht
  netët e kadifejta
  të mos hutohen
  pas yjesh gënjeshtarë

  me dashuri
  më nxit dhe mua
  kurrë të mos harroj
  këngët tona
  dhe sytë me ngjyrë pranvere


  ÇKA NËSE PRANVERA
  MERR TËRTHUER

  çka nëse pranvera merr tërthuer
  dhe në kohë nuk arrin
  çka nëse rrugën humbet
  nëpër borë e mjegull
  deri n’Gorën e përvëluar

  çka nëse lulet e saj
  nuk çelin petalet
  çka nëse shiu s’pikon
  dhe s’çelin
  qershijat

  çka nëse qyqja s’kukatë
  mbi degë e livadhe
  çka sikur dallëndyshet
  të lodhme
  çerdhet e vjetra
  nuk i gjejnë

  çka nëse vajzat dhe djemtë
  lëmeken
  në rrugë e në gardhe
  në pritje të natës
  atnë lumit të fryrë

  çka n’se pranvera s’bufton
  dhe në kohë nuk arrin
  çka n’se puhiza nuk fryn
  dhe shpirtërat e lënduar
  s’i përkëdhel

  çka n’se pranvera kthehet
  dhe askush
  nuk e pret

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË