More
  KreuLetërsiBibliotekëPoezi nga Ervina Halili

  Poezi nga Ervina Halili

  HAMALLI

  së pari rrëzuen kishën e vogël përtoke e thanë ua bâjmë dyqanin e madh
  u dogjën meshat e këndueme dhe pergamenët e ruejtun fyshkull futun n’thes konopi
  i ngarkuen në shpinë hamallit e i thanë me ecë katër ditë
  me ecë katër netë deri te vendi i bardhë pa shikue në thes e bzâ

  kur mbërriti barkëngjitun i veneruen shpinën e dërmueme dhe e pyetën
  çka ka brenda thesi
  – pergamenët e kishës së vogël të qytetit t’sorrave dhe fytyra shenjtish me bojë vajisun tha plot krenari – dhe
  befas
  në lule balli e shpuen e ra fytyrës përdhe me gojën e terun që i priste m’e kërku nji pikë ujë
  për katër ditë
  për katër netë

  së pari rrëzuen kishën e vogël përtoke e thanë ua bâjmë dyqanin e madh

  ZBRAZËTITË

  frikë kishim nga zbrazëtitë
  grimca drite që binin nga yjtë i mblidhnim dhe i mbushnim vrimat
  derisa drita zbehej pastaj dilnim në gjah kujtesë shlye, rroba metali
  dhe e ngulfasnim çdo gja që frymë lëshonte dhe e thithnim teksa fryheshim si balonë deri në
  shtjerrje frymeje shkarravitshëm fluturonim të
  çorientuem e përplaseshim për drunj të vetmuem
  flisim me zotat
  frikë kishim nga zbrazëtitë
  e zbrazetia ishte krejt ajo prej të cilës ishim kriju

  HESHTJET

  nuk i ke pa ti kurrë heshtjet e mia
  si shumohen xhindshëm e vijnë t’ngrysen
  poreve t’lkurës e marojnë diga me fjetë thelluem n’ty
  e kur zgjohen gjumit mbas shumë motesh me u kthy tek unë
  ta vjedhin edhe kujtesen e zanit tem

  AURË

  ti je pishë
  halat e tua
  rrezatojnë radioaktivitetin
  e nji lufte të bombardueme
  në gjumë

  mos lëviz
  rrezatimi yt
  venitë halat e pishave tjera
  që pikojnë qelibarin e rruazave delikate
  ngul rranjët dhe fli
  pa piku poça n’tokë
  ti rrezaton!!!

  MARSHI I TOKËS

  Ke marrë kandin e muzgut tokë
  e llavat prej gjumit të janë zgju inatshëm
  me tupanë marshimi mbretnueshëm
  kanë mbulu kohën e ngadalshme të filizave të mbimë
  e eshtnave t’ushqyeme n’humus

  ndiq ritmin e avujve tu e vallëzo me mu Tokë
  le të përhumbemi le të përhumbemi në delir
  kam ruejt aromën e jaseminëve tu tokë,
  ma lyej gjoksin e ço dashuni me mu
  deri në zgjatjen e flokëve të mi drejt zemrës sate
  barrën tande e ushqej
  unë koha e përjetshme
  e lind tokën e re

  MOS M’FAJËSO

  mos m’fajëso njeri
  që në vegimet e tymosuna t’qytetit tone
  sorrat arratisen pa krye në perjetësinë e mbramjes
  e unë s’jam aty për m’e duartrokitë ritin e ikjes
  por i kam ikjet e mia
  i kam të miat

  mos njeri
  që kam lot sa nji fëmijë që ka humbun nga nana
  dhe qepallat që luhaten hutuem n’erë
  vij somnambul nga post-lufta e qenies hekur
  nga neonët e korridorëve infektue me çmendi njerëzore
  por kam paqen time
  e kam paqen time

  njeriu mos
  qe s’fle n’shtëpi në netët me bubullimë
  që kthehem me rroba tjera dhe tjetër krehje flokësh
  e të gjej t’ngrysun tue fishkëllu pritjen
  vij nga autobusët e kaltër që kthehen nga lutja
  për shpirt njeriu që rri si vesë vaksi mbi lule plastike
  por kam veten time
  e kam veten time

  MUNGESË

  në mes të pranisë e mungesës
  ti ma shumë nuk je
  tuj qenë shumë

  FOTOGRAFI

  Veç fotografi
  Në kujtesë të çdonjenit ruejtun
  Nganjiherë e shkrepun gabimisht
  Buzëqesh përgjithmonë

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË