More
  KreuLetërsiBibliotekëPoezi nga Arben Dedja

  Poezi nga Arben Dedja

  Mysafir

  Këto shtëpi kukullash të gjitha
  tëpka për të hyrë duhet
  njëlloj të përkulesh te porta
  të pastra të lustrosura sa
  sheh fytyrën tënde dyshemesë
  mallkon shojet rri
  në këmbë si mes qelqurinash
  mirë
  që ke sjellë me vete në kurriz
  tryezën me gjithë karrige.

  Kënga e poetit

  Tash hesht
  e prehu
  kënga ime
  si dhelpër e lodhur
  ulur mbi bisht
  (bisht i kushdi ç’gusha
  zonjash)

  kujtohu
  duke vështruar
  rrezen e hënës –
  tel çeliku –
  tek i ike çarkut
  të çastit
  të përditshmërisë
  dhe pa të parë kush
  pështyve këmbën.

  1997

  Ato pak tregtiza
  të paplaçkitura
  nxitonin të shisnin
  zahiretë e fundit.

  Kërkova në krejt lagjen
  një që të mos i kishte
  raftet bosh.

  Kur e gjeta
  mbajta radhën
  dhe zotëria përpara
  bleu mallin e fundit:
  katër shishe uthull.

  Më pëlqen që di të skuqesh

  Më pëlqen që di të skuqesh
  midis kaq fytyrëzbehtish.
  Më pëlqen që turpërohesh
  më pëlqen që purpurohesh
  midis kaq faqeshollësh.
  Dhe të dua që të skuqesh
  të dua që të gabohesh
  që të fal kur turpërohesh
  dhe të puth kur purpurohesh
  midis kaq devésh e hijesh.
  Tiranë, 1992

  Fjala e Prijësit

  Dikush hante shalqi në radhët e fundit.

  Atmosfera ishte ajo e
  çasteve historike:
  salla në gjysmëterr
  e gatshme të ndriçohej
  nga batica e duartrokitjeve.

  Në rresht të parë
  vihej re lodhje
  tulesh të lëshuara
  te veteranët.

  Diku në mes
  të fjalisë bëri një pauzë
  ku mori frymë thellë u dëgjua
  veç tik-taku
  i prerëseve të thonjve (shpikje kineze).

  Burri me bira

  Flokë të prerë. Fasha
  mjegulle fije-fije.
  Qiparisa. Afishe
  të shqyera që bien.

  Memuare të fshira.
  Dritare zënë nga thasët.
  Barét Burri me bira
  në bulevardin e zbrazët.

  Merimanga

  E shoqëruan zyrave
  i treguan ndenjëset e Kuvendit
  ronitur nga uljengritjet e mullaqeve.

  Përshtypja ishte
  se ndodhej në dhomat e pushtetit
  bile uli kokën
  kërkoi ndonjë sustë aty
  por i kishin fshehur
  ose i mbanin në dhomën ngjitur.

  Të gjithë i jepnin dorën
  buzëqeshte kollarja e mëndafshtë e ministrit
  Gucci lëkurëleopard ish i çapëlyer.

  I dhanë
  një ndenjëse të lustrosur nga fundi:
  – Ky si fillim – i thanë –
  pa do të dalësh me bërryla gjer në radhët e para. –

  Vështroi rrotull
  xhamat e larë
  fugat e pashpluhurosura mirë
  llampadarin që llamburiste njëmijëqirish
  një merimangë ende të vogël në një qoshe.

  Rrëfimi i anëtarit të Byrosë

  Në ato fillime hanim shpesh dreka e darka
  te njëri-tjetri
  për ditëlindjet e fëmijëve grave
  pastaj filluam të shiheshim më rrallë
  pastaj akoma më rrallë
  (praktikisht çdo pesë vjet për Festën e çlirimit)
  pastaj vetëm për ngushëllime
  kur na vdisnin pleqtë
  ca nga ca filluam të vdisnim edhe vetë
  sëmundje aksidente
  pa plakeshim dhe vdekjet shtoheshin
  prapë sëmundje prapë aksidente ndonjë vetëvrasje
  kështu që hapëm parcelë të veçantë në varreza
  pastaj vumë shërbim të posaçëm varrmihësish
  pastaj atyre u vumë roja të armatosura
  t’i mbronim nga lukunitë e ujqërve
  pastaj vendosëm t’ua ngulim aty gati kazma e lopata
  pastaj i urdhëruam varrmihësit të merrnin dyshek me vete

  pastaj nuk e mbërthenim më kapakun e qivurit
  në fund fare përdornim vetëm një qivur
  vajtje-ardhje me të vdekurin e radhës.

  Moshë

  O ah me ato fletë të mushkëllyera
  këtë vjeshtë dua të jem dhe unë si ti
  se ndryshku i kohës gjithsesi
  pas fjalësh s’na i mban shpresat të mbërthyera.

  Vetëm ato fole fshehur në gji
  prej rrjedhës të së përditëshmes të rrëmbyera
  vetëm ato o ah nuk di sesi
  t’i ngjall brenda këtyre ndjenjave të gërryera.

  (Leuven, 1996)

  Nga vëllimii fundit poetik:
  “Shqiptime të rralluara”

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË