More
  KreuLetërsiBibliotekë"Përse mendohet një luledielli", poezi nga Teuta Dhima

  “Përse mendohet një luledielli”, poezi nga Teuta Dhima

  PËRROI

  Shtratin ua ndante një përrua
  Trupat nën instikt bashkuar,
  lagur janë prej stërkalash.
  Rrëqethur, bashkuar, ndarë
  si dy peshq të mbetur mbi zall.

  Kur ajo deneste zemërthyer
  përroi, vinte vrullshëm, rrëmbyer.
  Kur qeshnin të dy nga puthjet bashkuar
  përroi thahej nga ujët harruar.

  E kur fjala në buzë iu bëhej vetëtimë
  përroi, fryhej gjëmonte, derdhej
  lumit të rrëmbyer, i kërkonte ndihmë.

  Përroi i tyre ishte i pastinë
  një përrua që veç ata derdhjen ia dinë.


  TË KAM FALUR HËNË

  E zbrazur, ndihem e zbrazur
  si një shishe tapëhequr lënë në breg.

  Edhe mendimin e fundit ma mori zbatica
  t’ua rrëfejë sirenave,
  kur mbi shkëmb të ulen për të kënduar magjishëm.

  E në mesditë, uji do ta mbushë prapë
  shishen e zbrazur të mendjes sime
  me ujë të ngrohtë e të turbullt
  që bregun përmbyt.

  Të kam falur hënë për sa herë
  ke tërhequr dhe lëshuar ujin
  ke tharë e mbytur bregun.

  Të kam falur, se aq herë
  kam pushuar së jetuari

  dhe përsëri, kam rilindur unë.


  AMANTES AMENTES

  Të dashuruarit janë të marrë.
  A s’i ke parë kur qeshin pa shkak,
  ndërsa njëri-tjetrin vështrojnë thellë në sy?
  Pastaj përhumben,
  harrojnë për të tjerët aty.

  Të dashuruarit janë të marrë.
  Flasin për shpirtëra që askush s’i ka parë.
  Kur yjet bien, shtrojnë gosti.
  Kalamenden ndër ëndrra,
  heshtin me pasion,
  grinden me dashuri.

  Të dashuruarit janë të marrë.
  Të marrë, të verbër si vetë dashuria.

  NJË JETË ME TIK- TAK

  Kohë, nëse nuk do të ishe ti,
  do të kisha ende ngërç në fyt
  lotët për humbjet e mia.
  Ishin minutat, orët, vitet e kaluara,
  që zbehën kujtimet e trishta
  e i dhanë ngjyra botës gri.

  Nëse nuk do të ishe ti,
  do të përhumbesha në gëzime
  duke i numëruar me gishta.
  E shkuara, e tashmja, e ardhmja
  flenë në prehrin tënd të tria
  si bija që kurrë nuk takohen.

  Tik- tak, tik- tak
  Ritmi i pakthyeshëm i vazhdimësisë
  shoqëruesi besnik i jetëve tona.


  E KA THËNË EDHE SCHOPENHAUER -i…

  Për njëri- tjetrin kanë lindur ata
  ndaj takohen lehtësisht.
  Përqafohen veç me shikime
  me një buzëqeshje, lënë takime.

  Dielli sikur iu lëshon rreze më shumë
  kur të njëjtës udhë shkojnë.
  Secili ka copë- qiellin e tij
  po prapë, në të njëjtin takojnë.

  Edhe shiu nuk ua prish dot takimin
  as bora dhe toka e ngrirë,
  era që fryn si e tërbuar
  nuk e zbeh dot të tyren dëshirë.

  Edhe sikur njëri prej të dyve larg të ikë
  patjetër do të kthehet një ditë
  e këmbët pa menduar do ta çojnë
  atje ku takimet për fat, nuk mungojnë.

  Do të buzëqeshin befas të dy
  dhe njëri- tjetrit do t’i drejtohen me gisht:

  Ata që për njëri tjetrin kanë lindur,
  takohen më lehtësisht.


  FAJIN, NUK MA KA FUSTANI

  Sa herë e kam hedhur tutje fustanin
  sikur fajin për gjithçka të ma kishte ai.
  I kam mbledhur bashkë copëzat e mia
  për një tjetër ëndërr, për një fillim të ri.

  Trishtimin kam fshehur pas një buzëqeshjeje të mpakur,
  që vjen si një rreze e mekur mbi tokë.
  Kam qeshur, kam qarë, kam qeshur përsëri
  për të qenë pjesë e të madhes botë.

  Jam rrotulluar bashkë me të në një bosht
  në ditët që kanë kaluar pa u ndalur.
  Fustanin e hedhur e kam veshur përsëri,
  fajin, ma ka bota…
  AJO, nuk ka vend për ëndrrën time,
  fajin fustan, nuk ma ke ti.


  PËRSE MENDOHET NJË LULEDIELLI?

  Nëse do të zgjidhja të isha lule
  do të doja të isha një luledielli.
  Të ndritshmit t’i gëzohesha
  në çdo rreze lëshuar nga qielli.

  Flokët- petale të verdha
  do ia dorëzoja dritës së tij,
  veç kokën, nuk do e mbaja ulur
  por do e shihja drejt e në sy.

  Askush nuk të ka pyetur lulediell
  pse kokën ulur e mban ti,
  a thua të jesh grindur me diellin
  dhe si çapkëne i mban mëri?

  Lule e diellit tim dua të jem
  nën ngrohtësinë e tij të hedh shtat,
  me trupin lastar të gjelbër t’i rri pranë
  ta përqafoj pa i mbajtur mëri aspak.

  Përse një lulediell mendohet,
  asnjëherë nuk do ta kuptojë njeri.
  Frytet do t’ia pjekë dielli
  e plotë dhe e begatë do t’i gëzohet atij.

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË