More
  KreuLetërsiBibliotekë"Në detin lakuriq", poezi nga Arif Molliqi

  “Në detin lakuriq”, poezi nga Arif Molliqi

  dita e parë

  fluturoj me aeroplan
  ulur jam skaj dritares
  njërin sy i lëshoj tokës
  tjetrin qiellit blu
  pas meje një udhëtar vetëm lutet

  kur vështroj jashtë
  më bëhet se shoh zogjtë e bardhë
  tuba-tuba
  që kanë humbur rrugën

  po
  ata udhëtonin
  kërkonin dashurinë e humbur
  n´atë dimrin e zi përplot borë

  tri orë më vonë zbres që ta prek detin lakuriq
  edhe gratë e veshura me diell
  pardon
  me krem për mbrojtje nga dielli

  pa pritur një grua
  zhvesh lëkuren para syve të mi
  s’pata guxim të flas me të
  as ta prek me dorë

  dita e dytë

  e vara këmishën
  në degët e qiellit blu
  zinxhirin e spirancës në sukën që fle

  peshqit me sy qershie
  më shikojnë plot butësi

  rri përballë kofshëve të skuqura
  dhe gjoksit të ndezur të një gruaje
  që më ngjante në pjeprin e djegur n’ diell

  jam në luftë me peizazhin
  më pulëbardhat që më buzëqeshin

  e dija se do të më zinte gjumi shpejt
  deti lakuriq qepallat m’i mbylli

  dita e tretë

  shtëpia ime është në fund të katundit
  e katundi është larg nga këtu

  aty i kam fshehur kujtimet
  të shpëtojnë nga sëmundjet

  kam fshehur aty
  një mollë dhe një ftua të kafshuar

  me trastën në shpinë e kërkoj rrugën e katundit
  në detin lakuriq asnjë shenjë s’e gjej

  të gjitha rrugët tashti i shoh
  si tufë zogjsh në fluturim

  kam mbetur duke i shkundur kokrrat e kripës
  që e kanë terur lotin e syrit

  dita e katërt

  një i moshuar vdiq
  në detin lakuriq

  u mblodhën njerëzit
  ta shikojnë si instilacion arti

  kritikët që erdhën me vonesë
  thanë e paska pi detin

  një fëmijë i pasherr
  e pshurri instilacionin
  nuk e kuptonte idenë e autorit

  në St. Petersburg e lajmëruan popin
  të bëhej gati për ekspozitën e radhës
  se një qytetar i tij kishte vdekur
  nga vezët e peshkut

  dita e pestë

  në detin lakuriq shoh një bahçe
  e shumë molla sherbete

  shoh peshqit që bëhen gati t’i kafshojnë

  nga meraku që s’mund t’i arrijnë
  dridhen si gjethi në zjarr

  kur e panë pjatën që i priste
  vdiqën brenda vetes

  eh a ja vlen të vdiset
  për dy kokrra mollë

  dita e shtatë

  në ishullin idiot
  në rërën e nxehtë
  një virgjëreshë sapo bëhet gati
  ditët e zeza t’i mbytë në det
  t’ia prishë kodin lakuriqësisë njerëzore

  pasi u la lakuriq gjithë natën në det
  virgjëresha u pastrua
  nga mëkatet që ia kishte shkaktuar
  një qen rrugaç

  dita e dhjetë

  është fillim shtatori
  në relievin e rërës
  njerëzit po ua prishin qetësinë peshqve
  duke u përpjekur ta mësojnë gjuhën e tyre

  në syrin e qelqtë të peshkut
  asnjëherë nuk do të dimë
  cila është ëndrra më e bukur e tyre

  çdo ëndërr
  është vetëm një herë e njëjtë

  dielli prej llamarine

  një zog gri fluturonte në qiell
  nga inati desh e vrava

  ma kishte zënë diellin
  duke kërkuar dashuri

  kur e mora n’ shenjë e nema
  i thashë
  u bëfsh shujtë për korbat

  dielli prej llamarine s’kishte dritare
  ta shihja lirinë që digjej brenda

  as lakuriqët që thonë se na sollën sëmundjen

  duke mbetur liria prapa hekurave
  në oborr s’doli bari

  veç therët dhe gjarpërinjtë quan krye

  çudi të jesh njeri i gjallë
  e të jetosh mes reptilëve

  në këtë marrëzi prej llamarine

  në qiell s’ka zogj

  dy zogj
  bëjnë luftë me të panjohurit
  që i kishin humbur rrugët e veta

  mbi kokë
  dëgjoj fërgëllimat e armëve
  rrufetë dhe erën e ajrit të djegur

  papritmas
  ditën me diell ra brymë
  u drodhën gjethet nëpër degët e zverdhura

  ec e dije tani
  si t’i dallojmë stinët e vitit
  kur qielli është pa zogj
  e nuk e dimë kur është nxehtë
  e kur mërdhijmë

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË