More
  KreuLetërsiBibliotekë"Mrizeve të mërzisë", cikël poetik nga Marsela Neni

  “Mrizeve të mërzisë”, cikël poetik nga Marsela Neni

  Vajosur me gravitet

  Nuk flet më me vete
  u vajose me gravitet
  “S’ka kohë për poezi
  në emigracion,”-më thua.

  Nuk flet më me vete
  puna si gungë t’u ngjit shpinës
  ëndrrat si puplat e një zogu të gjorë
  t’i shkulën për një vakt të mirë.

  Nuk flet më me vete
  e shite marrëzinë për normalitetin,
  por, unë e di se një dragua
  fle shpellave të tua dhe pret

  pak dritë, pak qiell, të fluturojë.


  Mbase kjo është jeta e fundit

  Ngjitem kodrës së shenjtë
  në karvanin e gjatë
  nën diellin përvëlues së Athinës
  të prek me sy Akropolin e lashtë
  të ndiej rrahjet e zemrës së Atikës
  gurë shekullorë mbi krye
  verë në graalin e shenjtë
  brenda meje…
  Vij drejt teje
  si velë e bardhë anijeje
  nderur në erërat e Egjeut
  as grua, as burrë, as ëndërr
  eros me degë ulliri ndër duar
  kurorë dafine mbi floknajën e një muze
  që gjashtë jetësh këndon këngën e gabuar.
  Mbase, kjo është jeta e fundit!
  Ja, ku jam!

  ***

  Thonë se te arsyeja Perëndia vepron.
  Thonë se te dashuria Perëndia prehet.
  A thua se veprimi më i lartë është prehja?

  Hape, o Zot, një udhë prej detit tim narcizist
  drejt rubairave të syve të tij!

  Bëje të dielë jetën e njeriut!


  Zog i vonë

  Unë jam një zog i vonë
  në një vend ku ora ka mbetur mbrapa.

  Në gugatjen e një pëllumbi
  kisha fshehur një këngë dashurie
  për të gjitha ëndrrat që i desha aq shumë
  sa i lashë të shkojnë.

  Në një vend ku ora ka mbetur mbrapa
  unë sërish jam një zog i vonë…


  Kreshmë e mosfjalës

  Dje e çova heshtjen time
  në një manastir…
  ia prenë flokëgjatat
  ia lanë mëkatet lumenjve të librave të shenjtë
  e vesha murgeshë
  kreva të gjitha ritet e konvergimit
  morën pjesë pak ndjenja
  rituali kish një thjeshtësi sublime.

  Ende mbaj kreshmën e mosfjalës
  e kam të vyer për ta çuar dëm
  me njerëz që s’duan të kuptojnë
  me njerëz që bëjnë sikur të duan
  njerëz që duan veç veten,
  veç veten
  ani pse, të gjithë këtë e kuptova vonë
  nga dje më parakalojnë syve
  një mijë vjet
  ndaj nuk di, nuk di ta llogaris kohën
  me akrepat e tu.

  Fjalë e hidhur vargmale akulli ngjiz
  Bota ime: rruzare ndër duar, lutje fryme
  karma rend një hëne të plotë
  e bën të sajën.


  Udhët e kryqit

  Krishti erdhi, iku, unë këtu
  hartë memece për udhë parabolash
  pështjelluar nga stuhitë…

  Hana

  Ka çaste
  si këtë mbrëmje,
  që s’ngopem së vëzhguari hanën
  tek përkundet në qilimin e yjeve
  e mendoj se hana është pasqyra më e kthjellë
  e ciklit jetësor

  ka hanë të plotë
  si qenësia ime prej kange
  ka drapër- hanë
  si të qenit gjysmë-ëndërr
  ka hanë gjaku
  si ditët e kuqe të gruas
  ka hanë të tejdukshme
  si ditët lehonë të vjeshtës mes
  pranverës
  koha përbëhet prej njerëzish
  si hana han vetveten, edhe ne,
  derisa ngel një qenie e zbrazët,
  e xhamtë, e jashtëbotshme,
  që e pi e dehet përjetësia
  me kupën e universit
  për t’u përplotur
  nga e para
  si një tjetërçast.


  Harpa e dhembur

  Jam shtëpi e braktisur mes malesh pa ty…
  Tymos vetminë ulur mbi një gur
  e ndiej të ftohtin e irisit të fikur
  në sytë e kujtimeve…

  S’ka kumt prej s’andejmi
  nga shkon e s’vjen njeriu,
  më rëndon peshë e ditës
  veç natën mrizon malli im,

  Fle, me një copë qiell si nënkresë fle,
  që një ëndërr të më zërë në rrjetës e saj
  dhe të humbas…gjerkur
  …paqja të trokasë në portën e zgjimit.

  Paqja ime është si deti,
  ka gjithnjë etje…

  E etur të pres te dashnia e fjalës,
  n’at pjergull dehem
  me durue urtësinë e gjumit,
  që na ndan dybotësh.

  S’ka kumt prej visareve të heshtjes,
  po këtej ka mrize mes pyjesh mërzish
  veç duhet me ndjek fëmijët me i gjet,
  me të gjetë ty, harpë e ndjesive të dhembura.


  Emri tjetër i detit

  Në një tjetër jetë kish qenë një sorkadhe,
  ai i kish vënë një emër
  që i kujtonte detin.

  Pasi pyllin e prenë
  ajo nuk erdhi më të shëtiste
  në pentagramet e këngës së tij të lodhur.

  Një rrugë e ndau edhe pyllin e tyre në mes
  në një anë natyra,
  në tjetrën njerëzit.

  Gjithë fajin e ka ‘e ardhmja’
  për hir të saj ia blatojmë të tashmen
  vdekjes.

  Një sorkadhe
  Një rrugë
  Një burrë

  Gjethet ngrehur i mbajnë veshët
  për të përgjuar hijen
  e hapit të saj të heshtur.

  Një rrugë
  Një burrë

  Asnjë gurgullimë lumi
  Asnjë cicërimë zogjsh
  Asnjë notë, asnjë
  Një urnë ndjesish dhe harabela të helmuar
  rënë mbi tastierë.

  Ajo nuk vjen
  Ai s’është më ai

  Sytë i mbetën në errësirë,
  vejan i dashurisë, që thur e shthur qiej
  të trazuar, me shtiza plot mllef.


  Vij e iki në majë të gishtave

  Vij e iki në majë të gishtave
  qëndroj diku për pak
  mbi ndonjë sup të çiltër
  si pendë e humbur në erë…

  Kjo botë e prapë s’ka nevojë për vargje
  artit një mijë thika i ka ngulur mbi shpinë.

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË