More
  KreuLetërsiBibliotekë"Melankoli", poezi nga Sonila Strakosha

  “Melankoli”, poezi nga Sonila Strakosha

  Më ka marrë malli

  Më ka marrë malli për pak trotuarë
  Për të dielën e Tiranës me tinguj qetësie
  Nostalgjia kthen kokën vite më parë
  Dhe unë dalloj aromë Tirane vogëlie.

  Jam pak nostalgjike këtë s’e mohoj
  Por nuk është veç kaq që ma merr shikimin
  Sytë më mbetën pas s’po dua t’i ndaloj
  Këtu më janë lodhur ndotur nga pluhuri

  Më ka marrë malli për pak vogëli
  Pështjellim ëndrre dhe zë fëmije
  Atëherë kur s’dija të lodhja arsyen
  Atëherë kur vija vathë prej qershie

  Më mungon diçka prej asaj Tirane
  S’po hyj në debate, ndryshim shoqëri
  Më dhemb në shpirt një si britmë fëmije
  Ajo që ngazëllehej nga ngjyrat bardhë e zi

  Një pjesë e shikimit shpesh kthehet prapa
  Ka nevojë për shplodhje për pak lehtësi
  Kur rëndohen vitet rëndohet dhe trupi
  Nga dhjami i kohës ngjeshur fort tek ti

  Gjysma e vështrimit nuk e do të tashmen
  Shpreson budallaqja prehje diku pas
  Beson tek nostalgjia që vjen erë të butë
  Por tradhtare e fshehtë di dhe të të vrasë

  E di, mungesa ndonjëherë shpon sytë
  S’i ndahet dot fëmijës, botës së përrallave
  Trupi në të tashmen ndërtuar me kulla
  Shpirti endacak luan trotuarëve.


  Melankoli

  Diku larg a diku afër
  Ish diçka që më ngacmonte
  Luhatje ere o puhizë deti
  Ose ndoshta qenë tinguj kënge
  Këngë kënduar në vetmi
  Në qetësi të ëmbla nate
  Tinguj të fshehtë, dridhje shqisash
  Zë i afshtë i një jehone.
  Diku larg a diku afër
  Një marrëzi ish që më shqetësonte
  Zhurmë guacke a përplasje ere
  S’di të them saktë se çfarë ishte
  Mund të qe flakësi perëndimi
  Bardhësi hëne, kish mundësi
  Ndoshta ish veçse një ëndërr e dehur
  Që u fundos detit në përjetësi.


  Ndryshimi

  Nuk di më sa vjeshtë kam parë të mbërrijnë
  E befas tek unë ngacmimin të zgjojnë
  Sa herë i kam soditur më pas tek shkojnë
  Kur natyra nis të sajën çehre të ndryshojë
  Po ashtu dhe pranverat t’i numëroj kam harruar
  Shumë prej tyre as që më kujtohen më
  Kam fiksuar vetëm ndjesinë e veçantë dhuruar
  Prekje risish provuar heshtazi pa zë.
  Nuk kuptohej natyra kur pamjen ndërronte
  Pa u ndjerë përtërihej, ngdalë si zakonisht
  Më kujtohet veç mrekullia që më shkaktonte
  Ndjesi e çuditshme tek afrohej ëmbëlsisht.
  Përkëdhelja aq e butë e çdo afrimi stine
  Më ngatërronte keqas në valëvitje hutimi
  Kujtoj ngasjen e fshehur tek ndieja ndryshimin
  Mbaj mend gjithashtu dhe pak trishtim largimi.


  Braktisje

  Mbylla valixhen gishtat i pushtoi dridhja
  Pak veshje, ndërresa, dy tre fotografi
  Lashë pas muret hodha hapat të ikja
  Trupi largohej, mendja ngjitur derës gri.

  Pak gjëra mora palosur shpejt e shpejt
  Nuk rëndonin rrobat ish plumb braktisja
  Dorën ma vrau me paradoks largimi
  Shpirtin brava që mbyllej dhe ajo gërvishtja.

  Apartamenti vishej nga ngjyra të ndryshme
  Por mua më ish ngulitur veç trishtim gri
  Aty tek heshtja e tij filloi të ndihej ndarja
  Pas portës së mbyllur rënkonin hapat e mi.

  Këmbët ecnin larg e sytë mbetën pas
  Rëndonte një hutim, një pakuptimësi
  Mobiljet e njohura me stilin modern
  Nuk qenë më të miat, m’i mori dera gri.

  Pesha nuk më lodhte pothuajse fare
  Veç ca tesha të rastit, nje grusht fotografi
  Qëndronte dot brenda valixhes e shkuara
  S’e kisha më me vete, ma vodhi porta gri.


  Përjetim

  Parajsë e natyrës m’u shfaq përpara syve
  O ndoshta ish ferri që bukur më ngacmonte
  Një lajkatim që shkakun merrte prej të dyve
  Qe ndjellje e fortë për të qenë pa mëkate
  Diçka më tundonte, diçka më qetësonte
  Nuk ish as zjarr, as hënë, as qetësi, as dritë
  Ish prehje e shqisave me diçka mistike
  Ngatërrim ndjesish më ngjallte frymëzim
  Ashtu më shëmbëlleu mua ato çaste
  Një dyjëzim parajse a frikësi tundimi
  Një det i trazuar, melankoli vjeshte
  Natyra kish brenda ëndrrën dhe zhgënjimin
  Kushedi pse mendimet keq m’u ngatërruan
  Isha veç një trup prej nga fliste shpirti
  Mendimet u dehën nuk po rehatonin
  M’u duk se qeshë një shpirt maskuar me veshje trupi.

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË