More
  KreuLetërsiBibliotekë"Me të dashtë", poezi nga Adem Gashi

  “Me të dashtë”, poezi nga Adem Gashi

  TI E DI VESIN TIM

  Shumëçka në jetë përsërisim
  mësimin, klasën, gabimin
  na duket nganjëherë sikur jemi përsëritës të përhershëm
  pa dashur,
  veçse kur duam ta përsërisim vetë jetën
  shpirti na thotë: këtu fillon mbretëria tjetër
  duke lënë pengun buzëplasur.
  …dhe, sërish erdhi ditëlindja jote
  këtu, atje, seku të gjeti
  në ç’hapësira të kësaj bote
  duke shaluar aligatorë, elefantë, deve a Chevroleti?
  Veçse vesin tim ti e njeh tashmë:
  të mos uroj njeri për ditëlindje,
  pa çka se shpirtin rob e lë
  në itineraret e tua, në arratitë e shëtitjet.
  S’ka gjë, malli le të përsëritet
  me gjithë peshën e vuajtjes sa një tren a avion
  Rëndësi ka që me zogun e blertë e zemërak
  të kujtoj e më kujton.


  ME TË DASHTË

  Ti ishe afër, aq afër sa deti me valë,
  aq afër sa afër qe dita
  si një nuancë e emrit tënd.
  Tani ike larg,
  aq larg sa pamundësia
  dhe nuk ma the
  pse zura ME TË DASHTË?
  Ike larg duke tundur dorën:
  Mirupafshim!
  Në këtë botë gjithçka mund të ndodhë
  siç këndon dhe zogu i këngës
  në ëndërr,
  i lirë.
  Se, për t’u thënë,
  vetëm një herë thuhet:
  Lamtumirë!


  NJI TJETËR ANDËRR

  dimën asht e ftohti ka ra bashkë me natën
  lodh gjymtyrësh e hutue mendjet
  dhe gjumi ka ardhun
  mos m’thoni se nuk kini pa andërr
  tue pa andërr
  ma s’paku nji herë palue vitet n’palë t’jorganit
  e kur n’ferkun e mjesit gjumi ka firue
  i kini thanë vedit:
  ardh kenka koha m’u zgjue
  bashk me borën dimni ka ra
  e n’mashtrim na ka xanun të tanëve
  pa e diktue se po hyjmë në nji tjetër andërr.


  DUHET TË VIJË SONTE NJË LAJM

  Duhet të vijë sonte një lajm, një letër a fjalë në erë
  Duhet të vijë,
  Në mos deteve të njelmët, tokës djerrë
  Sipër qiejsh gri do të vijë.
  S’është besëtytni, e di
  po mendjeshkreta më vajti te ti.
  Do të vijë,
  Se trazimi i oqeanit të vetmisë
  Orën time, orën tënde dridh
  Rrathëve të ajërt ku gjëllijnë shpirtrat.
  Dhe mos thuaj s’të ndjeva, dhe mos thuaj s’të pashë!
  Dashuria është qerthull i lashtë
  Sa vetë fillesa.


  TI DO TË VISH, DO TË KTHEHESH NJË DITË

  Ti do të vish, do të kthehesh një ditë
  një ditë do të ikim bashkë për s’di seku
  seku mund të na shohin vetëm perënditë
  perënditë hutuar mrekullie tutje-tehu
  Epilog hakmarrës që s’merr hak asku’.


  DASHURIA KËRKONTE FLI…

  tashmë ata të dy duhet të jenë të vjetër
  ai plak dhe ajo plakë
  rrojnë a s’rrojnë në një përmasë tjetër
  u fikën a u dogjën flakë

  jo, nuk e di

  njëherë e një kohë qenë bërë legjendë
  ai dragua ajo kuçedër
  as në tokë as në det nuk u lanë vend
  mërguan tutje në një përmasë tjetër

  dashuria kërkonte fli

  …dhe qenë të bukur dhe qenë të rrallë
  ah, mos i zëntë shikimi sykeq
  dashuri e tyre na bëri përrallë
  paj, tash edhe mund të jenë pleq

  paçka që s’e dimë, pa çka që s’e di.


  KUR VETMON PËRMALLSHËM ME HIJET

  lotët m’janë bâ qelqe syzash
  (edhe liget burri pa çka)
  e m’del përpara f’tyra
  të tanë e mbulueme n’pérla
  f’tyr’e njasaj pra
  qi kjé lule, pemë e u bâ flatër
  e muer nji erë qiellnash e s’di ku e la
  nashti u kthye shpirtshkëndijë oxhakut
  pa çka
  burri edhe liget
  kur vetmon përmallshëm me hijet.


  SHTRATI BOSH

  kur bie mbrëmja terri shtron çarçafët e bardhë
  me petale trëndafilash hedhur në nënkresë
  dhe vjen ti nuse me hap të lehtë si një sorkadhë
  dhe vjen ti (figurë nga folklori) si lule me vesë
  e përzihen ëndrra e shpresa si një herë e një mot
  diçka prej ferri diçka prej parajse diçka si lojë
  t’i puthë buzët e epshta e syçkat e bukura me lot
  e njëkohshëm më shfaqesh vajzë, grua, zonjë
  lëre tani, kohën e moshën i kemi harruar kaherë
  dhe mos më bëj sikur, dhe mos më bëj rreng
  jam ai, ai djali pra, që dikur në një stinë me erë
  mizorisht ia more zemrën e shpirtin peng
  kur vjen agu symavijosur ti ikën në punë, në spital
  unë shoh, ëndërritës si gjithnjë, shtratin bosh
  dhe ankthshëm them: është shtrat a sarkofag
  pa ty jam i harruar kohërash, me ty jam riosh.


  PARA TRUPIT TË NJË GRUAJE

  papritmas mori qielli flakë,
  mori zjarr majëmali e fusha
  zjarr mori qyteti e katundi e gëmusha
  në zjarr u përzjarr ajri, udha
  e morën nga zjarri lumenjtë, liqenet
  pemët, perimet dhe shelgjet
  ra zjarr pra
  edhe në hapësirën e zhveshur të shpatit,
  në trupin tënd e timin
  u ndez dhe shtrati dhe oxhaku
  u dogj gjithçka, dhe deti, dhe oqeani…
  ah, harrojini të gjitha,
  i paskam këmbyer sytë padashur
  me sytë e një piromani
  para trupit të një gruaje


  VJERSHË E HARRUAR PËR LADY-N

  (Rekomandohet të lexohet paralelisht me “Makbethi”-n e Shekspirit)
  kur ra nata, dikur vonë, shumë vonë
  erdhe e trokite në portën që veç ti e di
  dhe më the se nuk të pa njeri

  (…këtu papritur ra perdja
  në skenën me seks dhe erotikë,
  të padenjë për të parritur e fëmijë…)

  pastaj na çeli agu
  ah,
  kishte lëvizur Pylli i Dyshimit drejt Pyllit të Fjalëve
  dhe ne u gjetëm në Kështjellën e Makbethit
  rrethuar skëterrshëm nga ushtarët
  pa vrarë as princin as mbretin

  Lady
  e vetmja ambicie jotja, imja
  në mbretërinë e dashurisë ta merrnim pushtetin
  tash presim
  penën a shpatën
  e atij që nuk ka lindur prej gruaje, nëne:
  të vritemi o të falemi.

  Foto nga Fahredin Spahija

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË