More
  KreuLetërsiBibliotekëLirika suedeze përkthyer nga Qerim Raqi

  Lirika suedeze përkthyer nga Qerim Raqi

  Amanda

  Në lule, në diell
  Amandën unë ndesh
  Rreth polit, rreth botës
  ajo Shkëlqen,ajo buzëqesh

  Në frymën e trëndafilit kur shoh
  në frymëmarrjen e puhisë
  në lëngun e qershisë
  Amandën e njoh

  Kur harpë e artë tringëllinë
  kur erë perëndimi të vrullojë
  në krahët që shushurijnë
  Amandën unë dëgjoj

  Gjithçka,engjulli rrezon
  pamjen tënde hyjnore
  si Krijuesi i botës qiellore
  magjinë tënde pikturon

  Shih, shpirtërat nxitojnë
  lajmëtar të engjullit në vdekje
  kah prehje e artë vrapojnë
  nga përqafim i zotit në prekje

  shih, lumenjët që nxitojnë
  me shpejtësi shkumëzuese
  kah deti ata nxitojnë
  zëshëm si shpejtojnë

  Por kurrë imi mallëngjim
  cakun e vet s’ do të arrij
  I zbehur, i përqeshur, imi psherëtim
  i vetmuar do të rrij

  përjetësisht perëndeshë
  si yll për syrin tim e ndritshme
  lartë mbi mua buzëqesh
  dhe mbetesh e paarritshme

  (Erik Johan Stagnelius 1793-1823)


  Unë pres

  Unë pres dhe ngadalë ecin orët pranë zjarrit tim
  derisa yjet shtegtojnë dhe netët ikin kuturu
  Unë pres një grua nga i largëti shtegtim
  më të dashurën, më të dashurën me sytë blu

  Unë mendoj për një lule fshehur në borë zbardhur
  dhe ëndërrova një qeshje të dredhur, të pakuptuar
  mendova se e pashë më të dashurën duke ardhur
  nëpër një pyll, ndër shkurrete natës borë-rënduar

  I kënaqur doja të ëndërruarën ta bartja në duar
  nëpër kaçube aty ku kam kasollën timen shtëpi
  dhe për të dashurën ta lëshoj një klithmë për të kumbuar.
  Mirë se vjen, ti e pritura me vite në vetmi!

  Unë pres pranë stufës sime koha pikëllohet
  derisa pyjet këndojnë dhe ikin qiejt kuturu
  Unë pres një shtegtare nga rruga tek afrohet
  më të dashurën, më të dashurën me sytë bl

  (Dan Andersson 1888-1920)


  Dashuria

  Shpirti im është një kostum ngjyrë qielli,
  e lash në një shkëmb pranë detit
  dhe e zhveshur erdha tek ti dhe i ngjaja një gruaje.
  Si grua u ula pranë tryezës tënde
  dhe piva një gotë verë dhe u mirrja erë ca trëndafilëve.

  Ti më pe që isha e bukur dhe i ngjaja diçkaje që ti
  e kishe ëndërruar

  unë harrova të gjitha, harrova fëmijërinë time dhe
  vendlindjen time
  e dija vetëm që ledhatimet tua më mbanin të robëruar

  Dhe ti more një pasqyrë duke buzëqeshur dhe
  m’u lute ta shoh veten në të
  e pashë që krahët më ishin shkërmoqur
  dhe ishin thyer

  e pashë që bukuria ime ishte e sëmurë dhe nuk
  kishte dëshirë tjetër veçse-të zhdukej
  O, më shtrëngo në përqafimin tënd aq fortë
  sa të mos kem nevojë për asgjë tjetër. 

  (Edith Södergran 1892-1923)


  Sytë e tu janë zjarr

  Sytë e tu janë zjarr dhe shpirti im katran e rrëshirë
  kthehu kah unë para se të ndizem si një gacë në prush
  Një violinë jam unë me të gjitha këngët në kuti shtrirë
  ti mund ta bësh atë të luaj, si të duash çfarë të duash

  Kthehu nga unë kthehu te unë
  dua të digjem dua të shuhem
  Unë jam dëshira unë jam malli,
  kufiri mes dimrit e pranverës

  Shtrënguar janë të gjithë telat,
  le të këndojnë çmendurisht të dehen të shkunden
  me një të fundit këngë kumbuese
  të kënaqen vitet e mia të dashurisë

  Kthehu nga unë kthehu tek unë
  si një mbrëmje vjeshte le të përvëlohemi
  gëzim i vrullshêm emblemë jonë e artë nga gjaku
  derisa të qetësohet e të shoh hapat e tu tek largohen
  ti, shoqëruesja ime e fundit e rinisë sime të zjarrtë

  (Erik Axel Karlfeldt 1864-1931)


  Në fillim sytë e tu ishin det

  Në fillim sytë e tu ishin vetëm det
  të kaltër e të gjelbër, shndërrues pasqyrues si ai
  pa brigje deti, kërkues
  Pastaj sytë e tu ishin vetëm njeri.
  Kurrë nuk kam parë sy që hyjnë aq thellë tek një tjetër
  hulumtues, kuptues plotë ngrohtësi e vullnet.
  Në fund sytë e tu ishin vetëm pikëllim
  të pakufishëm, të pangopshëm
  për jetën dëshpërues
  të thyer pikëllues
  Atëherë ti më ishe më afër se gjithçka tjetër në botë.


  (Kerstin Söderholm 1897–1943 )


  Gjithçka që posedoja

  Gjithçka, gjithçka që posedoja
  e jotja ishte më shumë se imja
  çdo gjë të bukur që dëshiroja
  e jotja ishte, e jotja, e jotja

  Me zë të lartë me ty flisja
  sa ashkush në botë s’e di
  Në rrugët e pafund
  ti më ishe imja vetmi

  Natën kur rrija zgjuar
  dhe nuk mendoja asgjë
  merrja frymë, ty të ndjeja, ty
  Ti më ishe çdo gjë

  E pajetë është jeta
  kur ty më s’ të kamë
  Bota një gëzhojë e madhe
  pa bërthamë.

  (Karin Boye 1900-1941)


  Më së shumti më pëlqen kur të shoh duke ecur

  Më së shumti më pëlqen tek të shoh duke ecur
  Ti nuk ecën shpejtë sikur ne
  drejt një caku të largët si iluzion
  që shpejtë kalon

  Ti ecën si e mbyllur në veten tënde
  bebëza e syrit tënd i qesh rrezës
  sikur ti të jesh krejt kuptimi
  i ecjes dhe ekzustencës

  Lulekëmboret t’ i përkëdhelin pulpat e këmbëve
  dhe një fëlterez e verdhë t’i ngulë sytë
  asnjë larvë dhe asnjë bretkocë
  s’ ka frikë që këpuca e jote e mbytë

  Një dallëndyshe të fluturon mbi kry
  dhe t’ i prekë flokët e tua
  edhe kërmijtë e rrugëve ngadalë afrohen
  për t’ i puthur gjurmët tua

  Ti ecën me dashuri në shikimim tënd
  në të shumëllojshmen botë shtazore
  edhe tek gjarpri i zi i një shkurreje
  ti sheh një veti të mirë, hyjnore

  Po, errësira largohet kur ti ecën
  dhe vdekja më s’ ekziston
  është vetëm një roje mike e çdo gjëje
  që këtu në tokë mbretëron

  (Olof Lagerkrantz 1911-2002 )


  Serenadë

  Halat e pishave dhe gjethet e mështeknës
  të vyshkura bien mbi tëndin mullar të sanës
  Fli në shtratin prej kashte, e gëzuar fli, e qetë
  nën hijen e reve të mesnatës

  Kur deri te korniza e dritares dimri i ftohtë vie
  si një adhurues i veshur në të bardha
  ëndërro një ëndërr që të të mbaj ngrohtë
  aty nëpër muret e çara

  Ëndërro për pëshpëritjen e verës duke lozur
  kur stuhia alarmon e bënë dyluftim
  ëndërro që në shtëpinë e gjelbër të mështeknës
  Ty të zuri gjumi në përqafimin tim

  (Erik -Axel Karlfeldt 1864-1931 )


  Melodi

  Vetëm ti ecën lëndinave, jeton çdo burim,
  çdo lëndinë këndon emrin tënd.
  Qiejt dhe parqet digjen
  pëshpërisin gjethet si ari dhe bien në prehërin tënd.
  Dhe pranë bregdeteve të shkumëzuara unë ndjej zërin tënd
  shushurimën përkundëse të valëve si ngushëllim
  M’i jep duart e dashur Errësirën ta frikësojmë.
  Dhembja të dalë nga krahërori im.
  Vetëm ti ecën lëndinave vetëm unë të shoh
  duke ecur largësive dridhen telat e përjetshëm,
  Më thuaj, nga e merr atë forcë që shndërrohet në melodi?

  (Bo Bergman 1869-1967)


  Më mer më shtëngo – ngadalë më ledhato

  më merr-më shtrëngo- ngadalë më ledhato
  më përqafo me kujdes edhe ndonjë çast
  për të trishtin realitet paksa vajto
  më shiko kur fle ëmbël për një çast

  nga unë mos u largo- ti te unë do të qëndrosh
  rri derisa unë vetë këtë mendje ta kemë
  me dorën tënde të ngrohtë ballin t ‘ ma ledhatosh
  edhe një çast më shumë bashkë me ty të jemë

  (Harriet Löwenhjelm 1887-1918)


  Në folenë e butë të duarve tua

  Në dritën e kthjellët mëngjesore të syve tu
  zemra ime zgjohet- gjithçka është dritë.

  Në këngën e dashurisë së buzëve tua
  gëzimi im jehon- gjithçka është këngë.

  Në folenë e butë të duarve tua
  shqetësimi im fle – gjithçka është e qetë.

  (Erik Blomberg 1894-2965)


  Përqafimi

  Unë pushoj në përqafimin tënd dhe dëgjoj të rrahurat e zemrës sate
  Është sikur të dëgjosh zemrën që rrahë në gjirin e vet jetës;
  Flokët e tua janë pyll pranvere në të cilin ëndërroj, një pyll i errët,
  me aromë toke, lulesh dhe shiut që bie,
  dëgjoj zhurmën pemëve të larta, të barit të rritur
  dhe ujit të madhë.

  Të ka pirë rinia, të ka përmbytur dashuria;

  Mbështjellur je rreth trupit tim si një hardhi rrushi
  goja jote është si një pëllumb i përgjakur

  Ti harron gjithë botën dhe je vetëm një ritëm,
  gjaku yt rrjedhë si rrjedhë lumi e deti

  dhe këndon pa dhembje, me gëzim
  si këndojnë gjinkallat në barin e ngrohtë me aromë vere

  (Artur Lundkvist 1906-1991)


  Strumbullari i diellit je ti

  Strumbullari i diellit je ti
  që depërton poshtë nëpër
  barin tim të njomë
  ndriçuar nga lëngje të ëmbla
  që zgjohet nga therrja jote

  Diell mund të jeshë ti tani
  që ngre përpjetë pyllin tim të prerë
  tërheq nga vetja dhe hyn nëpër
  vjollcëgështenjën e trëndafilkuqen
  drejt buzëve mbërthyese që thërrasin
  pë t’u gjetur

  Valëzat godasin klap-klap
  fundin e anijës sime
  Gjëmime të gjata vijnë
  drejt bregdetit tim
  Valë të zjarrta me lavë që mbulojnë
  tokën time

  Tani janë qetësuar paksa
  janë tërësisht të qeta e lehtë të shuara
  derisa buzët përsëri të thërrasin nga larg
  dhe ti të vish pa i dëgjuar

  (Ann Smith 1930-2018)


  Grafite zjarri

  Gjatë muajve të mërzitshëm jeta ime ndizte shkëndijat
  vetëm kur bëja dashuri me ty.
  Sikur xixëllonja që ndizet e fiket, ndizet e fiket-
  dhe përmes xixëllimave mund t’ ju shkosh pas rrugës së tyre
  mes ullinjsh qiellit të natës.

  Gjatë muajve të mërzitshëm shpirti ishte pa shpresë dhe pa jetë,
  por trupi vinte drejt tek ti.
  Qielli pëlliste natën.
  Ne milnim vjedhurazi kosmosin dhe mbijetonim

  (Tomas Tranströmer 1931-2015)


  Kemi bërë dashuri

  Tani kemi bërë dashuri
  derisa perëndimi i diellit është bërë i stërkuq
  jemi ledhatuar derisa lumenjët
  kanë gjetur qetësinë e tyre
  jemi puthur derisa majat e gonxheve kanë çelur
  dhe nën qepallat e syve tanë epshorë
  janë përkundur e kanë lundruar të dehur zambakët
  tani kemi luajtur simfoninë e dashurisë
  derisa trupat tanë violina
  kanë shpërthyer vazhdisht në zgjime të reja
  tani kemi përdorur fjalën për të mbjellë
  dhe heshtjen për të korrë
  melodi e dallgëve të detit ka pikuar 
  çaste qetësie dhe gëzimi
  në shtrëngimin e duarve tona
  Tani kemi lozur lojën e dashurisë
  si lojë dhe seriozitet

  Kemi qeshur me kënaqësinë për të dhënë
  dhe kënaqësinë për të marrë
  kemi bërë dashuri përtej kohës, lirshëm
  kemi pushtuar qiejtë më të thellë të gëzimeve
  dhe në çastet tona më të guximshme
  kemi prekur përjetësinë

  (Maria Wine 1912-2003)


  Janë lumenj sytë e tu?

  Lumenj të zi rrjedhin qiellit
  pëshpëritjet e tyre vallëzojnë gjakut tim
  Ç’rëndësi ka nëse i shmang
  dhe e fsheh fytyrën time ndaj pushtetit 
  dhe bukurisë së tyre të madhe
  Rrobat e mia tashmë janë djegur në plazh
  më duhet tërë jetën të jetoj lakuriq
  se asnjë anije nuk do të më bartë të gjallë
  nga ky bregdet

  Përmbytmëni atëherë lumenj nga zemra ime
  që është zemra e tokës dhe qiellit! 
  Shpërthemëni dhe ikni tutje me krahë yjesh!

  O shtylla shtegëtimesh
  rrathë dhembjesh e gëzimesh
  le të shpërthejnë harqet e ritmeve tua
  kah lëkurë e ndritshme ndër vena

  Ky është zjarri që më çliron nga vetja ime

  (Ruth Hillarp (1914-2003)


  Kurrë s’do ta kuptosh

  Ti kurrë nuk do ta kuptosh
  se kur u largove unë qëndrova edhe më tutje aty
  pranë barit të shtypur ku ishe ulur ti
  unë vura dorën
  mbi barin e shtypur dhe ndjeva sikur
  unë të kisha më tepër nevojë të kujdesem për mungesën tënde
  se të kujdesem për ty
  më dukej sikur asgjë s’ mund të kthehej
  nëse do të ktheheshe
  ti do t’ i prishje pushtimet e dhembjes
  dhe ti kurrë nuk do ta kuptosh sa dhembshurisht dhe sa fuqishëm
  fola me hijen tënde mbi barë
  më dukej sikur unë që nga ai çast kisha dhembje për ty
  sikur përpiqesha të mësohem
  me atë që na pret të gjithëve
  dhe se çmimi për të marr njeriu një mësim
  është ndjenja e braktisjes
  e cila që në fillim ka përjashtuar dhe rrënuar besimin
  për një dashuri të qëndrueshme

  (Bruno K. Öijer 1951)


  Sytë

  Për sytë e mi shqetësohem

  të tutë i dua
  Sytë e mi i mbyll kujdesshëm

  të tutë i puth
  Nuk di cilët do të ishte më vështirë t’ i humbja?
  Më duhen katër sy për të jetuar

  (Lars Englund 1917-1959)


  E këtillë është dashuria

  Ajo vie rrugës së zogjve
  dhe ne e kuptojmë
  që s’ kemi zgjidhje tjetër
  Duhet ta pranojmë
  siç e pranojmë një engjull
  që zbret papritmas
  në tokën tonë
  Ne duhet ta pranojmë
  siç e pranojmë një gojëdhënë
  dhe duhet ta besojmë
  siç beson një fëmijë

  E këtillë është dashuria
  mund të zgjedhnim
  por s’ kishim zgjidhje tjetër

  (Bo Setterlind 1923-1991)


  Mjaltë bliri ishte lëkura e të dashurës sime

  Mjaltë bliri ishte lëkura e të dashurës sime.
  Kurrë nuk e harroj kohën e rënies së luleve.
  Hijet e pemëve dhe thirrjet e fëmijëve
  ishin valë që i ndiqnim me sy të qeshur.
  Aromën e verës së viteve të shkuara, e ruajmë ,
  nëpër shtigjet që bulëzojnë përsëri
  Mjaltë bliri është lëkura e të dashurës sime.

  (Bo Carpelan 1926-2011 )


  Etyd për puhizën

  Më pëlqen mënyra e saj e ecjes
  Më pëlqen mënyra e saj e ecjes
  me erën në flokët e saj
  Më pëlqen si ecën
  era me flokët e saj
  dhe mënyra
  si hynë era në flokët e saj.
  Më pëlqen ajo kur ecë .
  Më pëlqen mënyra e saj
  si ecë me erën në flokët e saj.
  Më pëlqen mënyra e erës me flokët e saj
  më pëlqen mënyra si ecën era në flokët e saj.
  Më pëlqen ajo më pëlqen era
  kur ecën me erën në flokët e saj
  dhe mënyra e erës që pëlqen flokët e saj
  Më pëlqej ajo kur ecën me erën në flokët e saj.

  (Claes Andersson 1937-2019)


  Një ditë

  Një ditë ti zgjohesh Nga
  një boshllëk i madh
  Dikush të mbanë kokën
  duke të dhënë me lugë
  dromca jete
  **
  Kur bëjmë dashuri
  gjërat përreth meje janë miqësore
  Pa më pyetur
  depërtojnë në shqisat e trupit tim
  ashtu siç janë, në lirinë e tyre,
  Jashtë çdo domethënje
  më përfshijnë në një dehje kurreshtjeje
  **
  Ekziston
  thellë në mua
  një pikë qetësie
  që askush s’ mund ta prishë.
  Sikur të mund
  ta mirrja një copë në dorën time
  dhe t’ia jipja dikujt
  asaj që e dua

  (Göran Sonnevi 1939 – )

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË