More
  KreuLetërsiBibliotekë"I panjohuri", poezi nga Anton Papleka

  “I panjohuri”, poezi nga Anton Papleka

  I PANJOHURI

  Një burrë me flokë të bardhë e me pamje të tronditur
  M’u afrua në sallën e pritjes të aeroportit

  Ai më pyeti kur do të nisej avioni drejt një qyteti të huaj
  Emri i të cilit nuk figuronte në orarin e linjave ajrore

  Nga që më zuri në beft pyetja e tij e papritur
  Unë iu përgjigja me një ngritje supesh

  I zhgënjyer
  I panjohuri u largua nga unë
  Për t’ju drejtuar udhëtarëve të tjerë
  Që nuk i dhanë dot një përgjigje më të mirë sesa imja

  Megjthatë ai vazhdoi të bënte të njëjtën pyetje
  Që regëtinte në vështrimin e tij si një flakë që përpëlitet

  I ndoqa me sy ecejaket e palodhshme
  Të atij të panjohuri që nuk mbante çantë shpine as valixhe
  Dhe nuk dukej si një njeri që është gati të udhëtojë

  Atëherë përse ai ngulmonte të dinte
  Kur do të nisej avioni drejt një qyteti të huaj
  Emri i të cilit nuk figuronte në orarin e linjave ajrore?

  A mos vallë ai kishte humbur atje ndonjë djalë a ndonjë vajzë?

  A mos vallë ishte orvatur një ditë të shkonte atje me avion
  Dhe e kishte humbur fluturimin që do ta kishte ndryshuar jetën e tij?

  A mos vallë ai shihte një ëndërr me sy hapur
  Duke përfytyruar një fluturim që nuk kishte ekzistuar kurrë
  Dhe nuk kishte gjasa të ekzistonte në të ardhmen?

  I panjohuri që ecte nëpër sallën e pritjes së aeroportit
  I kishte supet të kërrusura
  Sikur mbante mbi to tërë dëshpërimin njerëzor…

  Aeroporti « Nënë Tereza », Tiranë, 26.11.2021


  PASTRIM STINOR

  Erërat këta emigrantë të përjetshëm
  Ia behën nga fundi i horizonteve
  Duke fluturuar mbi toka dhe dete
  Duke kapërcyer kufijtë pa pashaportë e pa biletë
  Të gatshme të punojnë në të zezë për një rrogë të mjerë
  Të flenë nën ura në këndet e dyerve
  Në hyrjet e metrosë dhe në zgërbonjat e pemëve
  Mbi një shtrat prej kartonash dhe prej gjethesh të rëna

  Me gjeste të prera e të vrazhda
  Erërat shpalosën në ajër
  Shtupat e zbërdhulura e të lagëta të reve
  Zunë të fërkonin pa u lodhur
  Xhamat e pamasë të qiellit të Parisit
  Të pluhurosur e të ndotur nga hirnosjet dimërore

  Shpejt ! Shpejt !
  Gjithçka duhet të jetë e patëmetë !
  Erërat nxitnin njëra-tjterën

  Nën vështrimin vëzhgues të kohës
  Që mbikëqyrte këtë pastrin stinor
  Erërat pastruan xhamat e pamasë të qiellit
  Hoqën këllëfat e dalëboje e të vjetruar të drurëve
  Që nuk i rrëzojnë gjethet e thata në vjeshtë
  Fshinë sheshet rrugët dhe shëtitoret
  Mblodhën pluhura mbeturina gjethe të rëna
  I hodhën të gjitha në kazanët e dimrit që po mbaronte
  Duke përfshirë shtupat fijedala e të latërzyera të reve

  Me ta mbaruar këtë pastrim stinor
  Këta emigrantë të përjetshëm siç janë erërat
  U tërhoqën për t’u çlodhur nëpër skuta
  Kryqëzuan duart e mpira
  Mbi gjunjët e paralizuar
  Dhe i koti gjumi…


  TRASHËGIMI

  Amaltesë

  Mbesa ime
  Ditën që do të nis udhëtimin e madh
  Unë do të të lë një trashëgim problematik

  Do të të lë një botë që është larg
  Asaj që kam ëndërruar

  Një botë ku qarkullojnë
  Mutacionet e Covid-19
  Dhe mutacionet e viruseve edhe më të rrezikshme
  Të quajtura racizëm apo terrorizëm

  Një botë të kërcënuar nga sozitë e Hitlerit
  Nga fantazama e një lufte botërore
  Që pandehnim se ishte degdisur në libra
  Dhe në filmat e shekullit të shkuar

  Një botë të ndotur po aq nga baticat e zeza
  Sa nga padrejtësitë dhe pabarazitë

  Një botë ku lista e llojeve në zhdukje e sipër
  Zgjatet nga viti në vit

  Një botë ku nuk rresht gërryerja e bregdetit
  Dhe e vlerave njerëzore

  Një botë që më shumë sesa nga ujku mitik Fenrir
  Rrezikohet të përpihet nga përbindëshi Parà

  Me gjithë këto prapësi mbesa ime
  Duhet që ti t’i dalësh zot kësaj bote
  Të përpiqesh për ta mbrojtur e për ta përsosur

  Kjo është mënyra më e mirë për të rrojtur…


  I MARROSURI I ZHANËS

  O duar plot Zhanë/
  O mendim ku jehon heshtja jote dhe zëri yt.

  Paul Valéry

  Një djalosh gjashtëdhjetë e shtatë vjeç ishte marrosur nga dashuria
  Ai quhej Pol Valerí
  Ai kishte ardhur në jetë për të takuar e për të dashur Zhanën
  Mosha e tij e vërtetë ishte mosha e Zhanës
  Dashuria e tij ishte binjake me dashurinë e Zhanës
  Ai i kishte sytë dhe shpirtin të mbushur me Zhanën
  Ai i kishte duart plot me Zhanën

  Ajri ekzistonte për t’i sjellë zërin dhe të qeshurat e Zhanës
  Fjalët ishin shpikur me qëllim që ai të fliste me Zhanën
  E të shkruante për Zhanën
  Në ritmet dhe rimat e vargjeve të tij kumbonte emri i Zhanës
  Trëndafilat e çelur kundërmonin Zhanë
  Zogjtë rreth tij cicëronin Zhanë
  Shegët e çara i buzëqeshin me buzët e Zhanës
  Puhia e detit në fytyrën e tij ishte prekja e flokëve të Zhanës
  Dielli i verës në trupin e tij ishte ledhatimi i gishtave të Zhanës
  Deti i kaltër e i lëmuar ishte lëkura e Zhanës

  Universi i tij quhej Zhanë
  Ylli i tij quhej Zhanë
  Burimi i Rinisë së përjetshme quhej Zhanë
  Afrodita e tij e lindur nga shkuma quhej Zhanë
  Muza e tij magjistarja e tij kalështriga e tij quhej Zhanë
  Gëzimi dhe trishtimi i tij dëshira e tij dhe plotësimi i saj quhej Zhanë
  Kujtesa e tij quhej Zhanë
  Ëndrra dhe zgjimi i tij quheshin Zhanë
  Dehja dhe mendjekthjelltësia e tij quheshin Zhanë
  Kërkimi i kupës së Graal-it quhej Zhanë
  E diela e tij quhej Zhanë

  Filozofia dhe morali mëkatet dhe nderimet quheshin Zhanë
  Parka e Re Zotëri Test-i Narcisi dhe Varreza detare
  Ishin mbuluar nga lava e quajtur Zhanë
  Poema më e bukur e botës quhej Zhanë
  Molla e ndaluar që ai e kafshonte fort quhej Zhanë
  Buka dhe vera quheshin Zhanë
  Jeta vetë quhej Zhanë
  Edhe vdekja quhej Zhanë…*

  *Sipas një studiuesi, poeti Pol Valerí, kur Zhana u nda prej tij “nuk mundi të vazhdonte të rronte”.


  SHTËPIA DHE KOPSHTI

  Ka një shtëpi me një kopsht shumë të bukur
  Ka një shtëpi me një kopsht të rëndomtë
  Ka një shtëpi që nuk ka pasur kopsht asnjëherë
  Ka një shtëpi që e ka humbur kopshtin e saj
  Ka një shtëpi që ëndërron të ketë një kopsht
  Ka një shtëpi që është në kërkim të një kopshti
  Ka një shtëpi që nuk ka vend ku të selitë një kopsht
  Ka një shtëpi që është gati të blejë me çdo çmim një kopsht
  Ka një shtëpi ku dikush ndien keqardhje për zhdukjen e Kopshtit të Edenit
  Ka një shtëpi ku dikush ëndërron për Kopshtin e Hesperideve
  Ka një shtëpi ku dikush shpreson të rindërtojë Kopshtet e Varura të Babilonisë
  Ka pasur një shtëpi nga ku Jezui ka dalë për të shkuar
  Në Kopshtin e Getsemanit Rrëzë Malit të Ullinjve për t’u lutur
  Midis dishepujve të përgjumur para arrestimit dhe kryqëzimit të tij
  Ka një shtëpi ku dikush lexon Shahname-në e poetit Firdusi
  Emri i të cilit në persisht don të thotë kopsht
  Ka një shtëpi në një mur të së cilës është varur një riprodhim i tablosë
  „Kopshti i kënaqësive tokësore” të Jeronimus Bosch-it
  Ka një shtëpi ku rron një vajzë po aq e bukur sa pricesha Gahar Shad
  Mauzoleu i së cilës i kurorëzuar me një kupolë bruzi gjendet
  Në Kopshtin e Zonjave në Herat
  Ka një shtëpi indiane nga ku mund të shohësh Kopshtin e Fëmijërisë
  Dhe të Takimit Dashuror të quajur Titani…

  Kështu së bashku ose të ndarë për arsye të ndryshme
  Një shtëpi dhe një kopsht
  Paraqesin imazhin e një çifti të natyrshëm…


  PLACE DE LA CONCORDE

  Sheshi i Mirëkuptimit
  Nga ku rrugët ikin tutje
  Si qimet e gjata
  Të mjekrës së një Magu oriental
  Të përhapur në kraharorin e Parisit…


  INTERFERENCË

  Unë jam ky ushtar i plagosur
  I përmbysur në tokë
  I sulmur nga një luaneshë

  Unë ndiej sesi dhëmbët mizorë të egërsirës
  Ngulen në mishin tim

  Gjaku i plagëve të mia të hapura
  Rrjedh nëpër gurmazin e saj

  Trupi im i përgjakur
  I gllabëruar nga luanesha
  Zvogëlohet si dielli që perëndon
  Duke u zhytur në thellësi të detit

  Te kjo fushë ku më rrethon
  Një heshtje varri
  Nuk ekziston asgjë tjetër veç meje dhe kësaj luaneshe
  Që më kafshon në grykë

  I pushtuar nga ankthi vdekjes
  Në këto çaste nuk e di kush flet
  Ky ushtar kushít i mbretërisë së Napata-s
  I sulmuar nga egërsira
  Apo unë që sodis këtë pllakë krizoelefantine
  Sfondi i së cilës paraqet
  Një tablo me papirusë dhe lule lotusi
  E kompozuar me lapislazulit e kornalinë…

  Muzeu i Luvrit, 3. 7. 2022

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË