More
  KreuLetërsiBibliotekëDhjetë poezi nga Antonella Carmen Caggiano

  Dhjetë poezi nga Antonella Carmen Caggiano

  Përktheu nga orgjinali Eda Agaj Zhiti

  Italia dhe poezia kanë një përbashkësi të vijueshme si bregu me detin, do të thoshim… Zgjodhëm këtë radhë një poete italiane, Antonella Caggiano, (ka lindur në Polla/Sa në 13 korrik 1971), u diplomua për Letërsi në vitin 1997 dhe jeton në Pescara, ku jep mësim që nga viti 2016.

  Pasioni i saj për të shkruar nisi që kur ishte 11 vjeçe.

  Bashkëpunoi me gazetat “Il Roma” dhe “Il Giornale di Napoli”, duke u bërë gazetar e pavarur.

  Ka botuar librat “Zgjatjet”, 1990, “Kronikë e një Zeni të shpallur”, 2010, “E ëmbël e kripur”, 2022.

  Është pritur mirë nga lexuesi, kritika dhe është vlerësuar me çmime letrare nga “Qendra e Shpërndarjes së Artit të Poezisë” në Capranica në vitin 1990; me Çmimin Kombëtar për Poezinë “Valle di Vitalba» në 1991; me Çmimin Letrar të Komunitetit Europian, “Bashkëkohësit” në 1994; në Konkursin Ndërkombëtar të Bashkimit Evropian në qytetin e Komos në 1994; në konkursin kombëtar të poezisë dhe letërsisë artistike “Antartika” në 1994; me Çmimin e Poezisë “Stella Norbiato në 2000. Është anëtare e Akademisë Ndërkombëtare “Mihai Eminescu” në Rumani. Po kështu është fituese e Çmimit “Rhegium Julii” në 2022. Është e përfshirë në antologji të ndryshme, ndër të tjera në «900 e më tej» dhe është administratore e dy faqeve në fb: “Poezia që kuron” dhe “Miscellanea Mundi”.

  Poezia e Antonella Carmen Caggiano është e ndjeshme dhe delikate, jetë e saj dhe botë e gruas.

  Një pjesë e poezive botohen për herë të parë tek ne.


  KU SHKOJNË TË FLENË VIOLAT?

  -Dikur mendoja se e dija. –

  Nga dritarja përballë ëndrrave
  shikoja e habitur kumbimet e festës
  me lirin plot aroma vere dhe
  sfidën e bletëve përreth.

  Prisja të jetoja.

  Dhe vëzhgoja me adhurim jetën e të tjerëve.

  Dëgjoja dënesën e ajrit
  në një pasazh timin.
  Dikush e pa premtimin aq qartë
  në shpërthim si një luledielli të buzëqeshjes
  dikush epshin e përqafimit
  në një shikim të porsa kryqëzuar.

  Megjithatë unë nuk isha aty.

  Jo Anadiomenë e Ofeli
  ndoshta Desdemona ndonjëherë Euridike e ëmbël
  por gjithmonë Emily, Alda, Antonia
  shoqëruese të besueshme
  nga ngjashmëria.

  Sa herë kthehesha në këndin e lojës mes palëve,ku të gjithë ishin më të mirë se unë.

  Aq ëndërrimtare mbeta
  mes poezive dhe dashurive fëminore derisa të çelnin krizalet.

  Kur babai e kuptoi që dita kishte përfunduar
  dhe që duhej të bëhesha grua.

  E gjitha filloi nga atje:
  “Më ndaluan të të shihja

  -përsëriste nëna ime –
  dhe pastaj e thirrën kthimin tim.
  Vetëm dora ime në fytyrën tënde i qetësonte
  të qarat pa mbarim”.

  Gjithçka fillon dhe ka një fund
  vetëm për dashurinë.


  KUJDES SI MË SHIKON

  Kujdes si më shikon
  Mundet dhe të thyhem.
  Folë me zë të ulët,
  çfarë shpirti,
  ka lëkurë prej uji dhe
  rrëshqet
  pa memorie.
  Mos më prek ashtu
  me ngut
  me mendimet e ftohta ende
  në gishtrinj.
  Le të kullojë i laguri i ditës së shkuar,
  bëji një bluzë dhe
  borën e fëmijëve
  bëje tokë me mua
  bëj gojë për puthjet
  bëji vetes një shtrat ku të fsheh kohën,
  nëse nuk je aty.


  RRI

  Rri.
  Në tokën tënde kaq larg
  unë në ngrohtësinë
  e përkushtimeve të mia të shpejta
  në kthimin tim
  në shtëpi
  me lodhjet
  në ditët e ngjeshura
  dhe me vajtimet
  e kohës
  pa hënën time.


  MOS LEJO ASNJËRIN

  Mos lejo asnjërin
  ta bëjë zemrën tënde
  vend të pabanuar.
  Rrethoje kopshtin tënd
  krasit gardhin
  ujiti lulet një nga një, hiq ç’është tharë, falendero shpatoret që marrin frymë aty,
  përkëdhel çdo gjethe të rritur më në fund
  ha trëndafilat më të bukur që të mbarsin brenda
  flladin e majit
  zhyt hundën në orkidet e harlisura,
  pavarësisht mungesës tënde.

  Qofsh parfumi që do të deshe
  përreth.

  Mbaje kokën
  nga dielli
  bëj si lulet e diellit
  që i ulin
  vetëm për të mbjellë tokën
  me jetë të re.


  ÇFARË PO PRET

  Zoti im që të më lësh të hyj
  në tempullin tënd të adhuruar?
  Kur sërish
  njerëz mizorë do të qeverisin
  dhe do të shkëmbehet pafajësia
  me medalje?
  Mendova se po më prisje
  në pragun e një ëndrre të re
  që do të përshëndeste pranverën.
  E shikon?
  bajamet kanë lule.
  S’e ndjen aromën e hershme
  të limonave?
  Megjithatë ti qëndro.
  Një dorë e vogël atje
  hedhur anash.
  Një buzëqeshje e ndrydhur.
  Pema sakate
  e luftës tënde
  ka vizatuar një peizazh hënor
  ku e gjitha
  ka një të hapur nga qielli në tokë.


  NUK MUNDESH

  Nuk mundesh
  të mos thithësh
  fort
  erën e detit.

  Nuk mundesh
  të mos dëgjosh
  të gjithën
  ç’gëlltit
  të shtysh mendimet
  që mbart
  me një dallgë kokëforte
  lirshëm,
  më në fund.


  DHE DUA

  Dhe dua
  shpërthimin brenda
  të këtij lundrimi vetmitar,
  gjëmimin që shkëlqen
  fillin e dritës
  që qep ngulmueshëm
  shpresat.

  Dhe dua
  këtë besojmë
  në zjarrin e hershëm
  të rindezur
  tek feniksi
  me të cilin fluturon
  shpirti.


  NË MBRËMJET E TETORIT

  Në mbrëmjet e tetorit
  dritarja e dhomës së gjumit
  gjysmë e mbyllur.
  Nga çarjet e lëngta
  forma të përqafuara
  me erë erërash
  vërshojnë
  me pulsime të lodhura veturash.
  Fluturoni zëra bashkë
  me copëzat e letrave me ngjyra
  të shpresës.

  Dhe në fund
  hapat e paedukatë
  të një mendimi.


  KIEV

  “U rraskapita nga të bërtiturat,
  fyti im është tharë;
  sytë e mi lodhen
  duke pritur Zotin tim.” (Psalmi 69, vv7-10)


  QËNDRO!

  Jashtë zogjtë cicërijnë
  Më vjen turp
  të përjetoj kënaqësinë
  e qiellit të pastër
  buzëqeshjet e fëmijëve të mi
  përkulur mbi fletoren e detyrave
  në dhomën erë-paqeje.

  Një tufë flokësh të kuq
  mes rrënojave,
  vdekja ka gjithmonë ngjyrën e saj.


  PENDË

  Do të doja të isha një pendë
  në një qiell të qetë veror
  dhe të vizatoja pirueta nën diell
  dhe të ulesha për të pushuar në tokë.

  Asgjë tjetër.

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË