More
  KreuLetërsiBibliotekë"Cose animate", poezi nga Luan Rama

  “Cose animate”, poezi nga Luan Rama

  Ti gjithnjë më falje

  Ti gjithnjë më prisje nëna ime
  përgjoje trokitjet e orës së vonë
  mbaje vesh erën, shiun dhe hapat e mia,
  mërmërisje këngë të vjetra
  dhe ndiqje hënën që shkonte në pritjen e gjatë
  mesnatën që vinte dhe të ulte qepallat
  me një dorë shenjti,
  ti dremisje kushedi në ç’ëndërr
  buzëqeshje në gjumë, si fëmijë,
  muret e tua ishin plot mirazhe
  e të nesërmen të thoja se do vij më herët
  e përsëri ikja me kuajt e mi,
  harrohesha në bujtinat e largëta
  rrugëve të bohemisë,
  në kopshte dashurie e përgjërimesh,
  e ti prisje, prisje nën tymin e duhanit
  ku mjegullat e kohës të rëndonin aq shumë,
  im bir është si lumi, thoje ti,
  lumenjtë shkojnë dhe nuk dinë të kthehen,
  im bir është si deti që pret diellin të shuhet në të,
  është erë që do të përqafojë skajet e botës,
  dhe bryma binte,
  ti shkoje nëpër brymë në kërkimin tim,
  shkelje në udhë të panjohura,
  kishe frikë nga nata e gjatë,
  e zeza ku shuheshin yjet e gjithësisë,
  pastaj lozje e qeshje me fëmijërinë time,
  me pjellën e ngjizur nga dashuria e gjaku,
  por të nesërmen ti më falje përsëri,
  më puthje në gushë si të merrje frymë,
  më merrje erë dhe përqafoje lumturinë,
  e unë lozja me ty
  krehja flokët e tu të thinjur që shndrisnin si argjendi,
  të bëja të bukur dashuri e dhimbur,
  ati im nuk ishte më,
  merrja gishtërinjtë e tu ti puthja
  dhe ti qeshje, qeshje,
  ati yt nuk m’i ka puthur kështu, thoje ti
  dhe zemra tënde hapej,
  gjaku të vërshonte si në ditët e rinisë,
  një det hapej brenda teje,
  puthja plagët brenda teje
  një fushë e pamatë lulëkuqesh,
  por shpejt unë ikja përsëri,
  përsëri mirazhe në muret e tua
  shihje veten lehonë në ditë janari
  tek nxitoje të festoje, ti nëna ime
  dhe për natën e vonët përsëri më falje,
  gjersa hëna ra dhe humbi në sytë e tu.
  Tani ti s’je më e bukura ime
  tani gjithë psalmet e botës i këndoj për ty
  për mallin e madh që kockat ti djeg.
  qumështin e bardhë që kam ende në buzë.


  Ad aeternam Mozart…

  Mbrëmë vonë dëgjoja Mozart,
  fon Karajan dirizhonte me duart e tij të brishta,
  me gishtërinj prekte gojën e tij të hapur
  sikur andej do të dilte vetë fryma e Mozart,
  Requiem në Ré minor,
  kjo meshë e madhe e botës në zi
  me kaq qiej të përmbysur dhe diej të verbuar
  meshë në oboje, violina, flaut, zëra njerëzorë e trombone,
  requiem që ngrihet nga rrënojat dhe erërat që shfryjnë
  nga kisha dhe jetë të rrënuara,
  këndoni ju të vdekur,
  ngrihuni e ngjituni në skenë
  si Mozart kur vdiq në atë natë dëbore
  dhjetori të acartë,
  «Agnus Dei, qui tollis peccata mundi – donna eis requeim!»*
  E unë dëgjoj e zhytem në detin e atij requiem-i të pafund,
  pi requiem, dehem e mbytem në requiem
  dhe qindra zëra ngrihen lart në një korr gjigand

  që ngjan se një flaut magjik zhvendos vetë botën,
  atëherë zhytem poshtë gjithnjë e më shumë
  dhe bie si një Titanik,
  si një gjemi e mbytur
  pa e gjetur të shtrenjtin Mozart,
  tretur në meloditë më të bukura të botës…


  “Cose animate”

  Janë fruta në ngjyra
  fiq të pjekur nëpër shportat e mureve të Pompeit
  që hiri i zjarrtë nuk arriti ti shuajë,
  ftonj e limona të Zurbaran në muzeun El Prado,
  mollë të ëmbla të Cezanne,
  dardhë në kavaletin e Chardin,
  pjeshkë në tavolinën bujare të artit të Manet,
  Bakusi i vogël i Caravage shuan etjen
  me një vesh rrush që vezullon,
  i eturi i përjetshëm vdekur me buzë të thara
  nën diellin përvëlues të Porto Ercole
  Ç’dashuri fruti e arti
  të rikrijosh mrekullinë e natyrës
  duhet të jesh i uritur apo i dehur si Baudelaire.
  Gjithë këto fruta në banketin e shekujve
  “cose naturali” – shkruante Vasari
  “cose inanimate” – shtonte Diderot
  ”stille-life”, “një jetë në heshtje e palëvizshmëri”
  thonin dikur flamandët e banketeve frutore
  e megjithatë, po tu afrohesh
  gjithçka gjallon nën ato forma magjiplote
  shegët hapen në ekstazë e kullojnë
  e ti endesh në frutikulturën e artistëve të botës
  dehur nga aromat e tyre dhe lëngun e jetës,
  jo, nuk janë “cose inanimate”…


  Gjinjtë e natës pa hënë

  “Do doja një portret”, – tha vajza
  ndërsa mjeshtri plak qeshi lehtë:
  “Këtu nuk ka shkelur asnjë model…
  nuk i dua modelet”,
  mirësia e tij i mbylli sytë
  trarët përgjonin
  kavaleti përgjumej në heshtje, dehur nga terebentina,
  jelekët e nderur të Kërçovës papritur lëvizën
  kur ndodhi mrekullia,
  vajza ngriti tishërtin dhe lozonjare shkoi,
  dy gjinj të bardhë rrinin ende pezull
  në ajrin e freskët të pranverës
  fruta të ëmbël
  aromë qumështi
  natë pa hënë
  dhe gjinjtë që nuk shkonin
  ngjizur në gjumin e shprishur të mjeshtrit,
  nderur në ëndërr
  kullonin,
  vendosur nga një dorë ëngjëlli
  ku tubat e bojës « Rembrandt » prisnin agun.
  Një dritë « Wermeer »-i e pushtoi atelierin
  dhe spatula rrëmbeu bojën në çast
  një gji, një tjetër,
  dy sy të habisë
  dhe mjeshtri që mërmëriste kushedi ç’këngë
  kushedi ç’dashuri,
  për gjinjtë e natës pa hënë…


  Korba dhe fushë me grurë

  “Van Gogh, ky organist i natyrës dhe i qiellit!” Antonin Artaud

  Kjo tablo në Auvers-sur-Oise
  është më shumë se një pikturë vaji
  një organist luan me natyrën dhe qiellin,
  si një Bah i plagosur në prag të vdekjes,
  mbi telajo,
  Van Gogh pikturon braktisjen e botës
  dëshpërimin e artistit që nuk jeton dot me artin e tij
  e megjithatë ai rivjen në këtë fushë të luajë sërish
  mbi organon gjigande të natyrës
  përhumbur në të zezë, okër dhe indigo,
  ngjyen në paletë e këndon në heshtjen e thellë
  veç psalme gruri,
  liturgji furtunash që afrojnë,
  grunajat hepohen nën dorën e tij
  në penelin që nxiton dhe shtyn duhitë
  njëlloj si dashuritë e pamundura të tij,
  papritur korbat krokasin dhe marrin arratinë
  për të braktisur këtë telajo që ndjell veç zi.
  Me veshin e prerë,
  as gjallë e as vdekur,
  ky organist pikturon në trallisje,
  stuhia i ngrihet në shpirt,
  cimbalet rrahin fort një « Dies irae anime »
  për dhimbjen e madhe
  dhe pështjellimet e kësaj bote.


  Musica para despertar…
  Muzikë për t’u zgjuar!

  E prekur nga alzajmeri, duke dëgjuar muzikë, ylli i baletit të New York-ut, nisi papritur të kërcejë.

  Ulur në karrige
  Martha Gonzales i kishte sytë e humbur
  s’dihet në ç’natë, nuk dihet në cilën botë,
  trupi i balerinës dridhej lehtë
  si një pemë e xhveshur në vetminë e pafund,
  i kishte harruar të gjitha,
  premierat, çmimet, festat, turnetë,
  duartrokitjet dhe lulet që i hidheshin pafund,
  ditën e martesës dhe përgjërimet e ëmbla të dashurisë,
  nuk dinte në ç’stinë dhe cilin shekull jetonte
  përhumbur gjithnjë në perandorinë e grisë,
  por një natë ndodhi habia
  në mbrëmje Çajkovski plak trokiti papritur,
  dëgjohej muzika e Liqenit të Mjellmave,
  s’dihet cili zë i foli, por Martha lëvizi,
  ylli i baletit të New Yourk-ut u rishfaq sërish
  nga një dorë ëngjëlli,
  dehur në ajër në altarin e shenjtë të artit,
  një Mjellmë kërcente përsëri për princin e dashuruar,
  ishte trupi që fliste,
  krahë elokuentë që të kujtonin
  përrallën e bukur të dashurisë,
  vetëm trupi nuk mund të harronte…


  Ti, psalmi im i shenjtë

  Kishe kaq kohë që kërkoje një kishë
  një kambanore për të lajmëruar dashurinë
  ndërsa unë kërkoja një psalm të vetëm
  kënduar në kantikat e vjetra të Solomonit të vdekur
  por të gjitha psallmet ishin thënë
  në shkulmën dhe trishtin e mijra vjetëve
  gojë më gojë
  shtrat më shtrat
  frymë më frymë
  në sinagoga e kisha të rrënuara
  që nuk janë më.
  Atëherë kërkova psalmën time
  të përhumburën, të përunjurën, të hirtën
  psallmin e buzëve që zgjojnë të vdekurit dhe agun
  që mbushin krahërorët e vegjël të zogjve dhe shtëpive
  psallmin me hapin e lehtë të barit
  me sytë e të gjelbërtës,
  me lëngun e shegës së hapur bashkë
  psallmin për një kishë të ngritur në natyrë
  ku veç një altar guri ka
  a muranë kulti të harruar
  ku murgjit kanë lënë një milionë fjalë e lutje
  aty nën kubenë qiellore
  me zotër e hyjni të dashuruar.
  Ti kërkoje një kishë
  unë gjeta psalmin e purpurt
  në palimpsestin e të gjitha kohrave
  Laudamus shpirtit që ka nderur duart
  dhe më mban me frymën e vet
  sot është dita e lëvduar
  plot harqe të Mozart
  oboe dhe violinçelë
  që e ngrejnë lart botën dhe trupat tanë
  lëvduar, psalmi im i shenjtë!

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË